Sazby by měly být výš

Jana Mlcochova (Reuters, 24.1.2012)

Eva Zamrazilová zřejmě nebude v  únoru hlasovat pro růst úrokových sazeb, pokud nepřesvědčí další  kolegy, ale v březnu už ano, jestliže lednová inflace vyjde nad  odhady trhu, uvedla členka bankovní rady České národní banky  (ČNB) v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Sedmičlenná bankovní rada rozhodla v prosinci jednomyslně o  ponechání hlavní dvoutýdenní repo sazby na historickém dně 0,75  procenta, kde stojí od května 2010, když její členové vyčkávají,  zda je vzestup cen z posledních měsíců dočasný, způsobený  zvýšením daně z přidané hodnoty, a postupně odezní.

Zamrazilová řekla, že není přesvědčena, že za rychlejším  růstem cen ve čtvrtém kvartálu je dřívější započtení vyšší DPH,  což je předpoklad sdílený většinou analytiků na trhu i v ČNB.

Dodala, že ceny zemědělských komodit a slabší koruna by  mohly hrát významnější roli, než se myslelo.

"Vidím důvody zpřísňovat měnovou politiku. Inflace je nad  dvouprocentním cílem ČNB a bude nad tímto cílem," řekla.

Inflace v prosinci zvolnila na 2,4 procenta z listopadových  2,5 procenta, nicméně setrvala vysoko nad předpokladem ČNB ve  výši 1,7 procenta.

ČNB uvedla, že rychlejší inflace poháněná hlavně potravinami  šel zejména na vrub časnému efektu očekávaného zvýšení DPH. 

Zamrazilová však uvedla, že inflace zrychlila již v říjnu, a  sice na 2,3 procenta z 1,8 procenta v září, příliš brzy na to,  aby za tímto růstem bylo očekávané lednové zvýšení DPH.

"Na tomto zasedání tedy ještě budu váhat, ale bude pro mě  naprosto kruciální číslo o inflaci za leden,"  řekla Zamrazilová.

"Pokud bude lednové číslo nad konsensem trhu a očekáváním  ČNB, pak již na dalším zasedání v březnu váhat nebudu. Pak by  totiž historka, že jde o inflaci jen dočasnou, taženou zvýšením  DPH, neseděla," řekla. 

Zamrazilová uvedla, že by mohla pro vyšší sazby zvednout  ruku již příští týden, ale nesměla by se svým názorem zůstat  sama, jako tomu bylo na několika dřívějších zasedáních. 

"Pokud bych byla na nejbližším zasedání bankovní rady v  hlasování osamocena, pokud bych nepřesvědčila další členy  bankovní rady, tak nevidím význam pro zvýšení hlasovat." 

Zamrazilová řekla, že současná úroveň hlavní sazby je příliš  nízká a mohla by v dlouhodobé perspektivě vnést do ekonomiky  jistou nerovnováhu. Neutrální hladinu dvoutýdenní repo sazby  vidí v rozpětí 1,0 až 1,5 procenta.

"Je možné, že dílčí faktor, proč je koruna pod prognózou, je  ten, že sazby byly příliš dlouho příliš nízko," řekla. 

Koruna od září ztratila vůči euru 4,76 procenta,  což je druhé nejvýraznější oslabení v regionu po forintu, jenž odepsal 9,6 procenta. 

Průměrný kurz za první kvartál nyní vychází na 25,616 koruny  za euro, zatímco ČNB pro toto období předpovídá hodnotu 23,7. 

VÝVOZY A ÚVĚRY

Čisté exporty by měly letos pomoci ekonomice k mírnému růstu  s tím, jak se Německu pravděpodobně podaří odvrátit recesi,  uvedla Zamrazilová.

Úterní data ukázala, že výrobní sektor v Německu, kam míří  podstatná část českých vývozů, v lednu rostl poprvé od září a  nad všemi odhady. 

Zatímco spotřeba domácností bude zřejmě stagnovat, rychlý  růst firemních úvěrů na konci loňského roku může naznačovat chuť  firem investovat.

"Je možné, že investiční poptávka se zrychlí. Investice jsou  pro mě zatím neznámá, ale nemyslím si, že by měly propadat,"  řekla Zamrazilová. 

Dodala však, že teprve podrobnější data ukážou, zda si firmy  půjčovaly kvůli dražším komoditám a energiím, nebo na investice. 

Firemní úvěry v listopadu meziročně stouply o 6,6 procenta,  zatímco v předchozích měsících počínaje dubnem se jejich růst  držel v intervalu 5 až 6 procent, ukázala data ČNB. 

SAZBY, INFLACE

"Vidím důvody zpřísňovat měnovou politiku. Inflace je nad  dvouprocentním cílem ČNB a bude nad tímto cílem. Poptávkové  tlaky jsou sice omezeny, ale kurzový kanál měnové politiky bude  zatím působit ve směru růstu dovozních cen, takže bych zde důvod  pro zpřísnění viděla.

"Nicméně nemohu říci, jak se rozhodnu (na zasedání 2.  února). Potřebuji vidět situační zprávu s novou prognózou vývoje  ekonomiky. Nemáme také k dispozici spotřebitelské ceny za leden,  kde bude zjevné, do jaké míry se předčasně promítlo zvýšení DPH  do cen a jaký je vliv fundamentálního tlaku ze zahraničí.

"Třetí faktor proč nevím, jak se rozhodnu, je, že pokud bych  byla na nejbližším zasedání bankovní rady v hlasování osamocena,  pokud bych nepřesvědčila další členy bankovní rady, tak nevidím  význam pro zvýšení hlasovat.

"Pokud bych nebyla schopna prosadit argumenty, které  naznačují ta proinflační rizika ve srovnání s prognózou, tak  zřejmě vyčkám do zveřejnění inflace za leden. 

Na otázku, zda si myslí, že by mohla přesvědčit jiné členy  bankovní rady, že je potřeba zvýšení sazeb, Zamrazilová říká:  "Myslím, že ne, protože ta mainstreamová argumentace je modelově  založená, a model jasně předpokládá, že se inflace vrátí kvůli  slabé poptávce po roce k dvouprocentnímu cíli." 

INFLACE

"Inflaci vidím jako riziko dlouhodobě. Ceny surovin,  pohonných hmot, některé kovy, některé agrární komodity stoupají  díky poptávce asijských zemí a dalších emerging markets, Ruska,  Brazílie a dalších. Je třeba zmínit, že svět není v krizi, řada  významných světových ekonomik solidně roste.

"Oslabený kurz koruny přispívá takovým způsobem, že rostou  dovozní ceny. To se dále promítá do cen výrobců a do  spotřebitelských cen. Do jaké míry podniky samy ponesou toto  světové zdražování, je otázka. Rozhodně zde vidím riziko průsaku  inflace skrz dovozní ceny."

VLIV DPH NA CENY A SAZBY

"Na tomto zasedání tedy ještě budu váhat, ale bude pro mě  naprosto kruciální číslo o inflaci za leden (bude zveřejněno až  v únoru po měnovém zasedání). Tam se ukáže, jestli za růst může  hlavně DPH, jak všeobecně míní analytici.

"Nejsem si jistá, že jde hlavně o vyšší DPH, protože ceny  potravin začaly růst již v říjnu, což je příliš velký předstih.  Kdyby šlo o listopad a prosinec, pak bych nepochybovala. Myslím  tedy, že ceny agrárních komodit na světových burzách plus slabší  kurz mohou hrát důležitější roli než je jim přisuzována. 

"Pokud bude lednové číslo nad konsensem trhu a očekáváním  ČNB, pak již na dalším zasedání v březnu váhat nebudu. Pak by  totiž historka, že jde o inflaci jen dočasnou, taženou zvýšením  DPH, neseděla.

"Myslím, že měnová politika se měla zpřísnit již v roce  2010. Úroková míra by měla být dlouhodobě neutrální. Reálné  úrokové sazby by neměly být dlouhodobě negativní, což jsou. 

"Neutrální úroveň repo sazby se pohybuje kolem 1,0 až 1,5  procenta. Současná sazba je příliš nízká na to, aby nezaložila  dlouhodobé nerovnovážné tendence do budoucna.

"Je rovněž možné, že dílčí faktor, proč je koruna pod  prognózou, je ten, že sazby byly příliš dlouho příliš nízko.  Část vysvětlení oslabení koruny může být negativní úrokový  diferenciál vůči euru, který je zde již delší dobu."

EUROZÓNA

"Obávám se, že eurozóna se bude zmítat v riziku recese  poměrně dlouhou dobu. Obávám se, že Evropa není schopna ze svých  dluhů vyrůst. Všechny proklamace ohledně nastartování růstu, že  Evropa z dluhů vyroste zvýšením konkurenceschopnosti, se mi  nezdají příliš realistické.

"Myslím, že je celkem jasné, že Evropa není schopna  nastartovat růst 'zhora', opatřeními úředníků. Růst musí přijít  'zdola' - z podnikové sféry - a tady vidím problém. Veškerá  keynesiánská munice je více méně vystřílená. Co po palbě zbylo,  jsou obrovské dluhy a riziko inflace. Jen těžko půjde skrze  politiku vládních výdajů růstu příliš pomoci.

NĚMECKO

"Situaci zde vidím mírně optimističtěji než ve zbytku  velkých evropských zemí. Německá ekonomika vysílá smíšené  signály. Jsou signály, které hovoří o razantním zpomalení,  většina institucí snižuje odhady dynamiky.

"Na druhou stranu zaměstnanost se vyvíjí příznivě. Ani  některé indikátory důvěry nejsou tak špatné, jak by odpovídalo  celoevropské situaci.

"Německo má šanci udržet růst na základě podnikové sféry,  protože jejich Mittelstand, malé a střední firmy, potenciál k  růstu mají. Není tam odděleno vlastnictví od managementu a tyto  většinou rodinné firmy mají určitý prostor k pronikání v  oblastech trhu, kde je poptávka relativně dobrá, jak v Evropě,  tak na rozvíjejících se trzích.

ČESKÁ REPUBLIKA

"U nás by  - tento mírně pozitivní - vývoj v Německu mohl  vést k tomu, že se růst sice zdaleka nevrátí tam, kde byl před  krizí, ale přeci jen by mohl zůstat alespoň nad nulou. V Česku  dále hraje roli slabý kurz, který nahrává exportérům. Exporty by  nemusely zpomalit tak dramaticky, jak naznačují některé krizové  scénáře.

"Očekávám proto velmi mírný růst tažený vývozem. Čistý vývoz  by mohl pomoci a celkový růst HDP by mohl i letos být kladný. Zvýšení spotřebitelských cen bude ukusovat z nominální  spotřebitelské poptávky, takže reálná spotřeba domácností letos  neporoste."

ÚVĚRY

"Pozorujeme poměrně výrazný růst úvěrů v podnikové sféře ve  druhém pololetí roku 2011. Růst se zvyšoval postupně již od  prvního čtvrtletí v tempech od 2 procent až skoro k 7 procentům  meziročního růstu v listopadu. Je otázka, na co si podniky tyto  úvěry berou.

"Zvláště rostou úvěry podnikům pod zahraniční kontrolou, zde  je růst o více než 13 procent meziročně. U čistě domácích  podniků rostou úvěry kolem 4,5 procenta meziročně, což také není  málo. Zatím není jasné, zdali si podniky berou úvěry na provoz,  kvůli drahým komoditám a energiím, nebo jestli část těch úvěrů  naznačuje budoucí oživení investic.

"Je možné, že investiční poptávka se zrychlí. Investice jsou  pro mě zatím neznámá, ale nemyslím si, že by měly propadat. Dynamika růstu úvěrů v podnikové sféře je již relativně vysoko  nad nominálním růstem HDP. Je zde nerovnováha mezi růstem úvěrů  a domácího produktu. Růst úvěrů by zhruba měl kopírovat růst  nominálního HDP."

BANKY

"Angažovanost českých bank vůči mateřským institucím zůstává  zhruba nezměněna na úrovni 14 procent vlastního kapitálu, tedy  hluboko pod limitem stanovenym na 25 procent".