SSSR versus USA versus Čína

Aleš Michl (Mladá fronta DNES 10. 6. 2019 strana 10, rubrika Názory)

Jestřábi a holubice

Profesor historie z Harvardu Niall Ferguson ukázal při přednášce na sympoziu v St. Gallenu graf z roku 1961. Byl z učebnice ekonoma Paula Samuelsona, který věštil, že HDP Sovětského svazu někdy mezi lety 1987–1997 předstihne HDP USA. V pozdější verzi své učebnice z roku 1980 pak byla tato predikce oddálena na 2002–2012. Samuelson byl génius, dostal Nobelovu cenu, ale v tomhle se totálně mýlil. Nu, pogodi nikdy Mickey Mouse netrumfl.

Místo SSSR vs. USA je to dnes Čína vs. USA. Čína už je největší průmyslová velmoc a největší exportér světa. Od roku 2014 je i větší než USA v celkovém HDP přepočítaném na kupní sílu (Číňani produkují/vydělávají sice méně, ale mají také nižší životní náklady). Když však vezmu celkový HDP v dolarech, tak USA jsou stále o 64 % větší než Čína.
Čína je největším komunismem světa, ale od Sovětského svazu se liší v jednom podstatném bodě: není to socialismus. Nestátní firmy vytvářejí už přes 50 % HDP.

Na dynamice ekonomiky, na růstu HDP se podílejí ze 2/3 a na růstu zaměstnanosti z 8/10. Zpochybnit nejde úspěchy podnikatelů jako Jack Ma z Alibaby, Ma Huateng z internetového Tencentu nebo realitního magnáta a zakladatele Evergrand Group Xu Jiayina. Pokud nebude Čína potlačovat podnikatelský duch, může to dokázat — nevím, zda za patnáct nebo třicet let, to už je jedno. Pokud naopak bude, nikdy to nedokáže.

Jestli ale někde na světě je teď ten původní kapitalistický duch, co kdysi nakopl Ameriku a který nikdy nebyl v SSSR, tak je v Číně (tedy v půlce její ekonomiky).