Zuzana Štíchová (Blesk 13. 7. 2016 strana 4, rubrika Politika)
Nový guvernér ČNB Jiří Rusnok o euru i protekci u Zemana
PRAHA – Není zrovna z těch, kteří rozdávají rozhovory na potkání. Po jedenácti dnech, kdy se stal guvernérem České národní banky, se však Jiří Rusnok (55) před novináři rozpovídal. Hlavně o zavedení eura, ale na dotaz Blesku promluvil i o své premiérské »vsuvce«.
* Máte blízko k prezidentu Zemanovi. Spekuluje se proto, že jste se do čela centrální banky dostal za odměnu. Vnímáte to tak?
„Nevím úplně, za jakou odměnu. Ono se to nabízí, ale prezident Zeman v době prezidentské kampaně, když ještě nikdo nevěděl, zda bude nebo nebude prezidentem, na dotaz novinářů, koho by případně jmenoval do bankovní rady, zmínil i mě. V té době jsem nijak veřejně angažován nebyl. Pracoval jsem v soukromém sektoru. Jenže pak se události vyvinuly nějak dál…“
* Takže post premiéra byla jen taková vsuvka?
„To byla jen taková vsuvka, která vznikla na základě zcela nepředvídatelných událostí. Musím přiznat, že kdyby ta vsuvka nebyla, tak by mi asi nic nechybělo. Možná nějaké adrenalinové zážitky. Já s tím skutečně problém nemám, že bych něco dostával za nějaké služby. To je podle mě vedle, ale těžko to někomu vymlouvat, protože to do sebe tak hezky zapadá.“
* Po rozhodnutí Britů vystoupit z EU se u nás znovu otevřela otázka přijetí eura. Neměli bychom už stanovit datum?
„Vstup do eurozóny je výsostně politické rozhodnutí. Neexistují žádné vzorečky, žádné modely, které nám řeknou: vstupte, až dosáhnete této hladiny. My jsme v tomto ohledu poradní a expertní agentura vlády. Nemůžeme ji od ničeho zrazovat, ani jí nic vnucovat.“
* Coby poradní orgán tedy radíte co?
„My radíme podle výsledků. Zatím jsme radili, že nevidíme potřebu stanovovat datum. A možná to budeme radit i příště, já nevím, jak to vyjde. Češi jsou spokojeni s českou korunou a politici toto veřejné mínění reflektují. Jako politolog amatér odhaduji, že se brzy nějakého zásadního rozhodnutí nedočkáme.“
* Nicméně česká eurokomisařka Věra Jourová tvrdí, že pokud nezačneme urychleně o přijetí eura jednat, budeme vyšachováni z toho hlavního »hlasu« Unie…
„Já neznám tolik nejvyšší patra bruselské politiky. Ale nemyslím si to. Evropa je mnohorychlostní už dnes. To je realita. Má to své výhody i nevýhody. Nezdá se mi, že by po událostech v Británii převážil tlak na rychlou a možná i silovou integraci. Myslím si a doufám, že převáží refl exe a názor, že některé věci musejí dozrát. My můžeme žít stejně dobře, pokud budeme dělat rozumnou politiku i s vlastní měnou. Ale stejně tak si dovedu představit, že se můžeme stát součástí eurozóny.“