(ČRo - Rádio Česko 10.12.2008 strana 1, rubrika: 09:08 Rozhovor na aktuální téma)
Karolína DUBOVÁ, moderátorka
--------------------
Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o 4,2 procenta a mezičtvrtletně o devět setin ..., devět desetin, promiňte, procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Proti předběžnému odhadu z poloviny listopadu byl meziroční růst HDP snížen o půl procentního bodu. Výhled na příští rok už není tak právě růžový. Světová finanční krize naši ekonomiku zasáhne zřejmě více, než se ještě před několika týdny předpokládalo. Shodli se na tom přední čeští i světoví ekonomové na finančním fóru Zlatá koruna věnovanému právě finanční krizi a jejím možným řešením. Jak prudce může české hospodářství v příštím roce zpomalit a do jaké míry mohou vláda a centrální banka ekonomickému propadu předejít, to zjišťovala redaktorka Rádia Česko Naďa Bělovská.
Naďa BĚLOVSKÁ, redaktorka
--------------------
Ekonomické prognózy jsou různé. Obecně ale všechny počítají s výrazným zpomalením hospodářského růstu. Ty optimističtější sázejí na to, že si česká ekonomika udrží i po výrazném zpomalení poměrně slušný více než dvouprocentní růst. Takové stanovisko zastává stále i Česká národní banka. I ta už ale během podzimu svá očekávání několikrát revidovala a podle vrchního ředitele banky a člena bankovní rady Roberta Holmana svou současnou prognózu zřejmě ještě pozmění.
Robert HOLMAN, vrchní ředitel a člen bankovní rady ČNB
--------------------
Ta světová finanční krize a potažmo hospodářská recese ve světě a zejména teda v evropských zemích dopadá na naše hospodářství rychleji a poněkud tvrději, než jsme původně prognózovali. Nicméně stále se domnívám, že nedojde u nás k absolutnímu hospodářskému poklesu, že nedojde u nás k hospodářské recesi, ale že to bude jenom zpomalení hospodářského růstu. Protože ta česká ekonomika byla v minulých letech velmi silná, dynamická, tak si myslím, že neztratí tu dynamiku úplně. Já vím, že ty prognózy ..., poslední prognóza České národní banky je hospodářský růst pro příští rok asi 2,9 procenta. Budeme ji pravděpodobně korigovat směrem dolů. Já osobně odhaduju pro příští rok, že hospodářský růst se bude pohybovat někde mezi jedním až třema procenty.
Naďa BĚLOVSKÁ, redaktorka
--------------------
Pesimističtější odhady se přiklánějí k tomu, že růst české ekonomiky může v příštím roce klesnout klidně až na nulu a nevylučují, že se české hospodářství dostane v roce 2009 dokonce do recese. Připouští to například ekonom Jan Švejnar, profesor Michiganské univerzity, podle kterého ještě před rokem nikdo neočekával, že finanční krize nabyde takových rozměrů.
Jan ŠVEJNAR, profesor Michiganské univerzity
--------------------
Očekáváme, že během příštích několika měsíců ještě dojde k prohloubení na základě kolapsu a zmenšení hedgeových fondů. Takže můžeme očekávat, že ta situace se ještě trošku zhorší, než se zlepší. Moje odhady jsou nižší než odhady většiny finančních i vládních institucí a tudíž očekávám, že ten pokles bude větší, než co nám oficiální zdroje udávají. Já se na to dívám tak, že opravdu budeme mít štěstí, jestli příští rok porosteme a nebudeme v recesi. Ta nižší alternativa by byla i negativní růst, to znamená pokles.
Naďa BĚLOVSKÁ, redaktorka
--------------------
Tuzemské ekonomice nenahrává ani prohlubující se recese v eurozóně ani nepříliš dobře fungující mezibankovní trh, na kterém stále vládne nejistota. Banky si nejsou ochotny příliš půjčovat peníze a už vůbec ne za finančně výhodných podmínek, což si podle ekonoma společnosti Patria Finance Davida Marka vyžádal zřejmě ještě další státní finanční injekce do bankovního sektoru.
David MAREK, ekonom, Patria Finance
--------------------
Finanční pomoc ve Spojených státech teprve začala. Ten balík peněz, který byl schválen Kongresem teprve nedávno, v objemu sedmi set miliard korun, se začal naplňovat teprve z části. Takže určitě rekapitalizace amerických bank je na svém počátku. A to samé v Evropě si myslím, že ještě můžou některé ústavy přijít za vládami s tím, že potřebují rekapitalizovat. Takže tohle to je proces, který bude probíhat a mohl by pomoci zmírnit problémy.
Naďa BĚLOVSKÁ, redaktorka
--------------------
I přes menší efektivnost měnové politiky je podle Davida Marka jisté, že Česká centrální banka brzy dále sníží úrokové sazby, které jsou momentálně mírně vyšší než v eurozóně. I Robert Holman je přesvědčen o tom, že prostor k dalšímu výraznému poklesu sazeb je v Česku dostatečně velký.
Robert HOLMAN, vrchní ředitel a člen bankovní rady ČNB
--------------------
Sazby můžou jít pod dvě procenta, začínají se prosazovat, projevovat protiinflační tlaky, ekonomika ochlazuje. To samo o sobě představuje protiinflační tlak. Prostor pro snižování úrokových sazeb se dále zvýšil poté, co klíčové světové centrální banky dosti razantně snížily své úrokové sazby, takže ten prostor tam je. A já předpokládám, že ještě k dalšímu snížení těch sazeb dojde, i když nevím a nechtěl bych ani předvídat, kdy to bude a o kolik to bude.
Naďa BĚLOVSKÁ, redaktorka
--------------------
Snížení sazeb ale není za současné situace všemocné a ekonomové proto apelují na kvalitní a efektivní hospodářskou politiku. David Marek připomíná základní kroky, které by podle něj vláda měla co nejdříve udělat.
David MAREK, ekonom, Patria Finance
--------------------
Myslím si, že z fiskálních opatření, která připadají do úvahy, by byla vhodnější jak z krátkodobého, tak z dlouhodobého pohledu spíše v podobě nabídkových stimulů. Tedy snižování jednak daňového zatížení firem, ale také snížení daňového klínu u zdanění práce. Ať už je to formou snížení sazby daně z příjmu nebo případně sazeb sociálního a zdravotního pojistného.
Naďa BĚLOVSKÁ, redaktorka
--------------------
O podobné kroky žádají vládu i české podniky. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla by exekutiva neměla zapomínat ani na současné velmi problematické financování firem.
Jaroslav MÍL, prezident Svazu průmyslu a dopravy
--------------------
Ta vláda může velice rychle, což si myslím, že se děje, na základě diskusí, které jsme měli posílit, Českou exportní banku, EGAP, Českomoravskou rozvojovou záruční banku především. Nicméně po těch diskusích, po těch prvních krocích, které byly realizovány, se ukazuje, že je potřeba se trošku zamyslet nad tím, že možná jedno dvě procenta podniků budou investovat v zahraničí. Spíše je to o tom, jak zajistit provozní úvěrování, protože prostě české banky peníze moc do systému nepouští, protože ta důvěra není na té úrovni, na jaké my bysme chtěli.
Naďa BĚLOVSKÁ, redaktorka
--------------------
Ekonomové volají také po zjednodušení administrativy. Varují však před kroky, jako jsou například finanční injekce podnikům, na které evropská krize dopadá nejvíce. Bývalý premiér a ekonomický prognostik Miloš Zeman finanční dotace konkrétním průmyslovým podnikům razantně odmítá a nesouhlasí na rozdíl od ostatních ani s návrhem snižovat daně.
Miloš ZEMAN, bývalý premiér, ekonomický prognostik
--------------------
Snižovat daně a zejména rušit progresivitu daňových sazeb je v době hospodářské krize chyba a dokonce chyba, která je někdy horší než zločin. Já sám bych doporučoval, aby vláda daleko více pomáhala našemu exportu, aby se soustřeďovala na ty trhy, kde je o naše výrobky největší zájem.
Naďa BĚLOVSKÁ, redaktorka
--------------------
Nejlepší možnou variantou pro české hospodářství tedy stále zůstává vhodná kombinace hospodářské a měnové politiky. Otázkou ovšem je, jaká opatření se vládě v současné politické situaci nakonec podaří prosadit.
Karolína DUBOVÁ, moderátorka
--------------------
Říká redaktorka Naďa Bělovská. Aktuální údaje o vývoji HDP za třetí čtvrtletí tohoto roku zhodnotíme v ekonomické rubrice ve třičtvrtě na deset.