(ČRo Rádio Česko 06.10.2009 , rubrika Svět financí)
moderátor
--------------------
V Istanbulu dnes začíná výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Za Českou republiku se ho účastní ministr financí Eduard Janota a guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Světová banka by letos měla středně bohatým rozvojovým zemím rozpůjčovat rekordní sumu peněz, zhruba 40 miliard dolarů. Což v přepočtu představuje téměř 700 miliard korun. Před zahájením zasedání to prozradil prezident Světové banky Robert Zoellick, podle kterého se světové hospodářství zatím nedostalo z globální recese. Jaká témata by měla zasedání dominovat, jsem se zeptal přímo do Istanbulu guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy.
Zdeněk TŮMA, guvernér České národní banky
--------------------
Jsou dvě, dvě velké oblasti. Jedna je samozřejmě výměna názorů na to, jak vypadají, jak vypadá vývoj globální ekonomiky a jakým způsobem se postavit k expanzivním a měnovým politikám. Druhá otázka je rekonstrukce mezinárodních finančních institucí, zejména tedy IMS, jeho mandát a případně i změna jeho řídících struktur. Pokud bych měl říct pár poznámek k té první oblasti, tak, co se týká ekonomického vývoje, tak určitě je tam víc optimismu, než bylo na jarním zasedání, věří se tomu, že, jak se dneska často říkává, že zelené výhonky oživení zapouštějí teda kořínky, nicméně ten optimismus je velmi opatrný, protože je velká obava, že nejsou patrné příliš zdroje dalšího ekonomického růstu. Pořád jako ve světě je, jsou velké kapacity. Takže nepředpokládá se, že by recese jako prošla velmi rychle a přešla do nějakého rychlého oživení. Nicméně přece jenom alespoň ustal ten volný pád, volný pád ekonomiky.
moderátor
--------------------
Když navážu na vaše slova, tak šéf Světové banky Robert Zoellick prohlásil, že světová ekonomika zůstává stále v ošidné situaci, protože jsme sice zastavili pád na finančních trzích, ale stále nám ještě chybí kus cesty k soběstačnému oživení. Jak výrazně k němu mohou obě instituce, tedy Mezinárodní měnový fond a Světová banka, v tuto chvíli přispět?
Zdeněk TŮMA, guvernér České národní banky
--------------------
Tak to je to jádro sporu, jak jsem říkal, je to v okamžiku pád ekonomik. Nicméně nejsou zřejmé další zdroje růstu. Na jedné straně Světová banka argumentuje, že je potřeba více zdrojů a že jako má velké programy zejména pro ty chudší země světa, protože by potřebovala posílit, posílit kapitál a zdroje na další půjčování. Na druhou stranu nezle se domnívat, že krizi lze šeřit jako do nekonečna tím, že se tam budou pumpovat další a další peníze.
moderátor
--------------------
Znamenalo by to tedy v ten moment, že by došlo k omezení pomoci rozvojovým zemím? Právě proto, že by nedisponovala například Světová banka nebo Mezinárodní měnový fond dostatečným kapitálem?
Zdeněk TŮMA, guvernér České národní banky
--------------------
Pokud tady přetrvávají příliš velké kapacity ve světě, tak to prostě dlouhodobě není možné řešit tím, že budou po řadu let uplatňovány velmi expanzivní, fiskální a měnové politiky, protože to narazí na hranice. Takže určitě to bylo v pořádku v momentu, kdy bylo potřeba zastavit volný pád ekonomik, aby nedošlo ke krizi takové, která by nás tlačila níž a níž. Nicméně restrukturalizace musí proběhnout, a to lze mého soudu nelze řešit jako tím, že budeme nalévat další a další peníze do ekonomiky, ať už ve světě, nebo do naší, do naší domácí. Tím se to rozhodně jako vyřešit, vyřešit nemůže a má to svoje limity.
moderátor
--------------------
Světoví finančníci už v Istanbulu před zahájením zasedání jednali o možnostech, jak snížit obchodní nerovnováhu mezi jednotlivými částmi světa, kterou způsobují ...
Zdeněk TŮMA, guvernér České národní banky
--------------------
No, to by, to by sice chtělo, ale otázka je jak. To není něco, co vyřešíte přes noc. Samozřejmě, že ten, jako tady část toho problému, že tady přetrvávají globální nerovnováhy, to znamená ...
moderátor
--------------------
Tomu rozumím, ale má otázka ...
Zdeněk TŮMA, guvernér České národní banky
--------------------
Zejména v Číně ... ano?
moderátor
--------------------
Má otázka směřuje k tomu, že někteří ekonomové se domnívají, že kvůli obřímu obchodnímu deficitu Spojených států by měl k ostatním měnám výrazně oslabit dolar. Je to cesta, která by v té současné situaci napomohla?
Zdeněk TŮMA, guvernér České národní banky
--------------------
Samozřejmě, že tento typ nerovnováhy na dolar bude tlačit, no, tak jako, ale ten problém není jenom na straně dolaru. Prostě to je globální nerovnováha, prostě, jestli-že jako Spojené státy mají deficit, tak někdo jiný má přebytek. Jo, takže jako tady to nemá jenom jednu nohu tenhle problém, ale má i druhou a to jsou prostě příliš velké přebytky na straně asijských zemí, zejména Číny. Takže to není jako primárně oslabení dolaru, ale taky o případném posílení čínské měny. Což je taky něco, čemu se čínské autority bránily, ale zdá se, že začínají být ochotny na to, na to slyšet.
moderátor
--------------------
Říká guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Omluvte, prosím, špatnou kvalitu telefonického spojení.