Otázka (, 14:01) -
Dobrý den.Prosím Vás, můžu bez obav důvěřovat Koruně, nebo si mám raději své úspory uložit v nějaké stabilnější měně. Pokud ovšem nějaká je. Děkuji
Odpověď (, 16:22) -
Rozhodně zachovejme chladnou hlavu, nepodléhejme panice krátkodobých výkyvů a koruně důvěřujme! Vzpomeňme na současnou hodnotu úspor ukládaných v jiných měnách v průběhu minulých 15 let. ...
---
Otázka (Petr, 12:42) -
Je možno souhlasit s tvrzením, že Komerční banka má v regionu CEE za současné situace mezi ostatními bankami velmi dobrou pozici?
Odpověď (Eva Zamrazilová, 16:15) -
V Komerční bance jsem pracovala 14 let, v posledních letech jsem byla součástí útvaru Risk management a mohu potvrdit, že tento útvar pracoval vysoce profesionálně. Cekově získala KB v ČR opakovaně titul banka roku, takže kvalita této instituce je jistě nezpochybnitelná.
---
Otázka (VSE LIMITED, 10:56) -
Dobrý den, jak si myslíte, že se projeví finanční krize na trhu s nemovitostmi? Je reálné zdůvodnění, ze ceny nemovitostí poklesnou o 30-50 %, jak se předpokládá např. už nyní ve Španělsku? Děkuji.
Odpověď (Eva Zamrazilová, 16:06) -
Španělsko je typickým příkladem země, kde růst byl spojen s boomem v oblasti nemovitostí, kde se tak vytvořila "bublina". Situace v České ekonomice je nesrovnatelná - sice došlo k určitému rozvoji hypotečního trhu i trhu nemovitostí, doprovázeném růstem jejich cen, ALE rozměr případné korekce může být podstatně nižší než ve Španělsku. 30 - 50 % pokles nepřichází v úvahu.
---
Otázka (Ferda, 10:35) -
Dobrý den, vývoj kurzu koruny a českého akciového trhu kopíruje střední Evropu a další emerging markets oblasti. Hrozí české koruně další prudké oslabování jako u maďarského forintu nebo dokonce podobný kolaps jako u islandské koruny? Jak by v takovém případě zareagovala ČNB? Také prudkým zvýšením úrokových sazeb?
Odpověď (Eva Zamrazilová, 16:10) -
Změna sentimentu investorů k středoevropskému regionu, tažená především špatnou situací maďarské ekonomiky je jen jedním z důvodů oslabování koruny. V širším pohledu jde o korekci dlouhodobějšího zpevňování kurzu koruny, které bylo bezprecedentní a nemělo oporu v reálné ekonomice. Částečně za korekcí stojí návrat investorů k USA, což jsme očekávali (říkali jsme na jaře, že koruna začne oslabovat s návratem investorů k USA). Oslabování koruny současně představuje návrat české měny na trajektorii blízkou fundamentálním podmínkám české ekonomiky, takže ještě jednou doufám, že reakce exportérů bude pozitivní. Na rozdíl od vývoje v ČR stojí za maďarskými problémy fundamentální důvody - dlouhodobě vysoká úroveň zadluženosti, a to navíc čerpaná v cizích měnách, celkově horší makroekonomické parametry i finanční stabilita. Fundamenty české ekonomiky i český finanční sektor jsou naopak zdravé, takže není žádný důvod pro "kolaps" - tento scénář nepřipadá v úvahu.
---
Otázka (, 9:50) -
Dobrý den, zajímal by mě Váš rozbor včerejší aukce státních dluhopisů a vůbec situace na tomto trhu. Bude ČNB v budoucnu nakupovat státní dluhopisy a v jakém rozsahu? Může malá poptávka ohrozit financování deficitu státního rozpočtu? Děkuji.
Odpověď (Eva Zamrazilová, 15:42) -
Na trhu dluhopisů se zprostředkovaně projevují důsledky přenesené nedůvěry ze zahraničí. Přes vyšší rizikovou prémii nebyl včerejší výsledek špatný. Nákup dluhopisů není na pořadu dne. Očekáváme, že vzhledem k fundamentálně zcela zdravému českému finančnímu sektoru se vzájemná důvěra hráčů na domácím trhu postupně rychle obnoví.
---
Otázka (Jirka, 9:47) -
Dobrý den Vážená paní ředitelko, jaká jsou Vaše osobní očekávání vývoje hospodářského růstu zemí CEE. Očekáváte delší období stagnace nebo se vrátíme brzy ke zřetelnému růstu? Jaký je Váš osobní odhad vývoje indexu PX a HDP ČR ? Děkuji za odpovědi a přeji příjemný den.
Odpověď (Eva Zamrazilová, 15:36) -
V rámci CEE musíme diferencovat. Podmínky jednotlivých zemí se značně liší. Zpomalí celý region, i když intenzita a délka se v jednotlivých zemích bude lišit. Jsem ráda, že lze konstatovat, že přes určité zpomalení nehrozí České republice riziko recese ani stagnace. Růst by měl v příštím roce zpomalit zhruba na polovinu hodnot z předešlých 3 let, tedy by se měl pohybovat těsně nad 3 %. Oživení růstu v ČR čekám v r. 2010, a to zhruba o procentní bod oproti roku 2009. Volatilita akciových trhů je tradičně vysoká, což nyní platí dvojnásob, takže se nechci pouštět do spekulací.
---
Otázka (Jarda, 9:35) -
Všeobecně se uvádí jako příčiny současné finanční krize především masové poskytování hypoték nedostatečně bonitním klientům zejména americkými hypobankami a také růst cen akcií nad únosnou mez. Jsou ještě jiné významné příčiny podle vašeho názoru? Děkuji za případnou odpověď.
Odpověď (Eva Zamrazilová, 15:27) -
Finanční krize se postupně přesouvala skrze jednotlivé sektory. První vlna vznikla primárně masovým poskytováním hypoték málo bonitním klientům, a to v situaci historicky rekordně nízkých sazeb v USA (dlouhodobě držel FED na počátku tisíciletí základní sazbu na 1 %). V souvislosti s následným růstem sazeb se snížila schopnost dlužníků splácet, což vedlo k poklesu cen nemovitostí. Současně došlo k rozvoji sofistikovaných a netransparentních investičních produktů, kde byly podkladovými aktivy mj i subprime mortgages (s různým stupněm rizika). Po snížení solventnosti málo bonitních klientů se dostaly do složité situace banky, které do těchto produktů investovaly. Nikdo ovšem nevěděl, jaká banka konkrétně do čeho investovala a jaký objem rizikových aktiv má v portfoliu. Důsledkem je nedůvěra na mezibankovním trhu. A poslední fází je je přenos důsledků do reálné ekonomiky. Možná se tedy příliš málo zmiňuje prvotní vliv příliš uvolněné (a příliš dlouho uvolněné) měnové politiky FEDu. Jednoduše řečeno, byl to další projev toho, že růst americké ekonomiky byl de facto na dluh.
---
Otázka (, 9:32) -
Dobrý den, Co říkáte na poslední oslabení koruny? A myslíte, že to bude mít vliv na sazby, že by to mohlo zabránit snížení? děkuju, OR
Odpověď (Eva Zamrazilová, 15:14) -
Jde o korekci dlouhodobějšího zpevňování kurzu koruny, které bylo zejména v letním období extrémně vysoké - koruna byla v této době nejrychleji zhodnocující světovou měnou. Současné oslabování kurzu koruny je částečně vyvoláno změnou podmínek, zejména návratem investorů k americkým cenným papírům; mj. v souvislosti s očekávaným výraznějším zpomalením růstu v eurozóně, poklesem úrokových sazeb eurozóny a tudíž změnou úrokového diferenciálu USA versus EMU. Dalším faktorem je negativní změna sentimentu investorů k středoevropskému regionu, tažená především špatnou situací maďarské ekonomiky (viz ot č.1). Oslabování koruny současně představuje návrat české měny na trajektorii blízkou fundamentálním podmínkám české ekonomiky. Doufám, že to exportéři oceňují :) K otázce vlivu na měnověpolitické rozhodnutí: je to samozřejmě faktor působící ve směru zachování současné hladiny sazeb, nicméně situace se dynamicky mění, takže posouzení konkrétní váhy tohoto faktoru je možné až těsně před zasedáním.
---
Otázka (, 9:30) -
Dobrý den, paní Zamrazilová, Myslíte, že je situace pro snížení sazeb jednoznačná, nebo jsou faktory, které by toto rozhodnuti mohly zvrátit? Přeji Vám přijemný den
Odpověď (Eva Zamrazilová, 15:11) -
Budeme mít k dispozici čerstvou prognózu, nicméně se nedomnívám, že by měla pohled na makroekonomickou situaci ČR výrazněji posunout. Možné je výraznější než původně očekávané zpomalení ekonomiky, které snižuje budoucí inflační tlaky, rovněž se snížily světové ceny ropy i jejich výhled, proti tomu jde ale aktuální oslabení kurzu. Vývoj kurzu a vývoj vnějšího prostředí pro mne zůstávají největším zdrojem nejistoty, nicméně z hlediska inflačního cíle vidím v horizontu měnové politiky rizika spíše ve směru podstřelení cíle. Proto také přichází v úvahu snížení úrokových sazeb, nicméně nevidím pro své nadcházející rozhodnutí (které ale budu kolegům pouze tlumočit formou osobního názoru, resp. doporučení, protože jsem služebně mimo ČR) širší prostor než cut 25 bb. Ale nyní rozhodně nemohu předjímat rozhodnutí 7 členného kolektivu.
---
Otázka (martin, 9:28) -
Dobrý den, otázka trochu mimo , měl bych zájem studovat na VŠEM , je to dobrá volba? Jaká je úroveň této VŠ? Díky
Odpověď (Eva Zamrazilová, 15:07) -
Mezi soukromými vysokými školami je to dobrá volba. Osobně mohu zhodnotit úroveň předmětu, který přednáším, což je makroekonomická analýza. ten je na VŠEM na solidní úrovni a navíc není tento předmět v takovéto formě zastoupen na jiných školách. Přitom jeho užitečnost je nesporná.
---
Otázka (zvědavec, 9:19) -
Dobrý den, když čtu zprávy o akciích nebo měnách, je to samé Maďarsko. Proč nás všichni dávají do jednoho pytle? Dá se proti tomu něco dělat? Děkuji.
Odpověď (Eva Zamrazilová, 15:03) -
Region střední evropy berou někteří investoři jako celek. Média, politici, analytici i ekonomové by měli soustavně zdůrazňovat odlišnost našich makroekonomických parametrů. Maďarsko má dlouhodobě vysokou úroveň zadluženosti. Maďarští občané i podniky si navíc půjčovali velkou měrou v cizích měnách, což při dnešním výrazném znehodnocení forintu znamená značný nárůst rizik pro zahraniční investory. Naše realita je naprosto odlišná: rychlejší růst, podstatně nižší úroveň celkové i zahraniční zadluženosti, zlepšená fiskální situace a obecně vyšší makroekonomická stabilita. Věřím , že v dalším vývoji světové finanční trhy tuto diferenciaci zohlední ještě více.