Rozhodnutí o euru bude aktuální po vstupu do EU

Julie Hrstková

(HN 21.3.2002 strana 22, rubrika: Domácí podniky)

Luděk Niedermayer, viceguvernér České národní banky, v rozhovoru pro Hospodářské noviny říká:

Splnit maastrichtská kritéria bude pro rozpočtovou politiku obtížné, říká viceguvernér národní banky Luděk Niedermayer.

hn: Je centrální banka pro nebo proti urychlenému zavedení eura jako oficiálního platidla v České republice?

V tuto chvíli lze jen těžko zaujímat definitivní stanovisko. Celý rozhodovací proces začne se vstupem České republiky do Evropské unie, kdy před námi bude stát volba, zda Česká republika okamžitě vstoupí do evropského kursového systému. Teprve po dvou letech trvání tohoto režimu může země, po splnění maastrichtských kritérií, přijmout jednotnou měnu. Tu otázku budeme proto řešit tehdy, až bude jasný moment vstupu do EU a budeme vědět, v jaké situaci se naše ekonomika nalézá.

hn: Je podle vás možné, aby euro platilo v ČR již v roce 2006?

Horizont vstupu do Evropské unie v roce 2004 zatím nebyl zpochybněn. Kdybych chtěl s tímto termínem pracovat, tak v případě nejrychlejší možné cesty to znamená vstup do zóny eura opravdu již v roce 2006. To ovšem předpokládá splnit maastrichtská kritéria v roce 2005. V tom případě by však rozpočet pro rok 2004 musel být v souladu s těmito kritérii. Nejen rozpočet, ale celá fiskální politika vlády. V tom případě by však musela již nyní probíhat fiskální reforma, která by se odrazila na připravovaném rozpočtu pro rok 2003, neboť tak rozsáhlou změnu fiskální politiky by bylo obtížné realizovat v jednom roce. Obávám se ale, že se to neděje. Pokud se situace rychle nezmění, může se snadno stát, že se v roce 2004 ani nebudeme moci o nejrychlejším vstupu do eura rozhodovat.

hn: Domníváte se, že problém bude s fiskální politikou. Bude těžké pro ČNB, aby splnila svoje nutné podmínky k přijetí eura?

Nejde o plnění kritérií centrální banky, ale České republiky. Zatím se zdá, že s inflací a s úrokovými sazbami, což jsou jedny z maastrichtských kritérií, by zásadní problém být neměl. U té fiskální politiky by měla změna nastat ve strašně krátkém čase, což si, myslím, všichni neuvědomují. Navíc se mi zdá, že se na změnách ani příliš nepracuje.

hn: Jak by byla naše země znevýhodněna, kdyby například v Maďarsku euro platilo a u nás ne?

Pro naše podnikatele a případné investory by to znamenalo, že by žili o něco delší dobu v ekonomické nejistotě plovoucího kursu koruny proti euru. Jinak se o ekonomické výhodnosti rychlého zavedení eura pře většina světových ekonomů. Existují výhody i nevýhody. Pro rychlé zavedení hovoří například zavedení nejistoty v podnikání. Na druhou stranu současný plovoucí kurs koruny vyrovnává změny v makroekonomice. Pokud se jej vzdáme, pak tyto změny musí vyrovnávat fiskální politika. I tak je ale otázka, zda naše dynamicky se vyvíjející ekonomika nepotřebuje ještě chvíli flexibilitu směnného kursu.