Řešení rovnice internet*(PC+mobily)^čipy

Aleš Michl (Mladá fronta DNES 3. 1. 2022 strana 10, rubrika Názory)

Jestřábi a holubice

Internet měl o víkendu narozeniny. Protokoly spuštěné 1. ledna 1983 umožnily propojit různé počítačové sítě. Narozeniny v lednu bude mít i počítač Macintosh Jefa Raskina a Steva Jobse. Uvedení Macintoshe na trh 24. ledna 1984 doprovázela reklama parafrázující román 1984 anglického spisovatele George Orwella.

Technologický pokrok a jeho důsledky jako by se daly přepsat do rovnice, ve které bude internet znásobovat možnosti počítačů a mobilů dohromady. A ty možnosti počítačů a mobilů budou ještě umocněny rychlostí čipů. Tedy: Internet * (počítače + mobily)^rychlost čipů = chrlení tolika dat o nás, že už to ten Orwellův román začíná připomínat.

Kolega z ČNB Martin Veselý napsal perfektní blog ukazující, že na zpracování a vyhodnocování dat, třeba na řízení devizových rezerv a investic, budou centrální banky potřebovat v budoucnu kvantové počítače. V klasickém počítači jsou data reprezentována bity. Každý bit je buď nula, nebo jedna. V kvantovém počítači se používají qubity (kvantové bity), které mohou být nula, jedna, nebo i kombinace obou. Qubit je tedy jakýmsi mixem nuly a jedničky přičemž oba stavy mohou být zastoupeny v libovolném poměru.

Google AI a NASA publikovaly výsledky naznačující kvantovou nadřazenost. Formulovaly matematický problém, který byl vyřešen pomocí kvantového počítače. Řešení pomocí současného klasického superpočítače by podle jejich odhadu trvalo asi 10 000 let. Jednalo se však o specifickou úlohu. Stále kvantové počítače nejsou univerzálně výhodnější než počítače běžné. Nemají schopnosti provádět výpočty z reálného světa rychleji než počítače klasické. Zatím?

Každopádně přes mechanické kalkulátory navržené Pascalem a Leibnizem, přes Babbageův diferenční stroj, přes Hollerithovy děrné štítky a tabulační stroje jsme ve 40. letech 20. století dospěli do éry elektronických počítačů. Ty postupem doby nebudou stačit. A svět tak hledá nástavbu na zvládnutí té mnou formulované rovnice. A prostě v kombinaci nuly a jedničky, v tom může být síla budoucnosti pro zvládnutí toho kvanta dat.