(ČT 24 5.3.2009, rubrika: 12:00 Otázky Václava Moravce)
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Už o tom byla řeč, řeč byla právě o lepší regulaci oněch finančních trhů, a to, o čem mluví Evropská komise. Tedy politici v poslední době intenzivně hledají východisko z nečekané a drsné oné globální ekonomické recese. Také Evropská unie dává jasně najevo, že si je vědoma hloubky problému, mantra, která se teď stále opakuje, lepší regulace, lepší regulace, lepší regulace, možná ještě efektivní regulace. Tady jsou slova šéfa Evropské komise José Manuela Barrosa.
José Manuel BARROSO, předseda Evropské komise
--------------------
Musíme znovu vybudovat důvěru ve finanční trhy obecně. Stanovili jsme detailní mapu v evropském kontextu, je potřeba opět dát do popředí etiku, aby lidé měli důvěru, že ti, kterým svěřil své peníze, jsou řádně regulováni. Využili jsme doporučení La Rosiereově skupiny, jak víte, tak Evropská komise ustavila tu skupinu vysoké úrovně ohledně regulace a dohledu a stojíme za závěry této důležité práce. Představíme evropský balíček dohled, na dohled již v květnu na základě těchto doporučení La Rosiereově komise.
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
To byla slova José Manuela Barrosa, která pronesl ve středu. Jak jsem říkal už v našem speciálu, tedy v Otázkách speciál, tak Evropská komise v květnu představí tento nový plán, plán evropské regulace. Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma, další host Otázek speciál, hezký dobrý večer, vítejte.
Zdeněk TŮMA, guvernér České národní banky
--------------------
Dobrý večer.
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Tady na půdě pražské burzy a Tomáš Ježek, bývalý ministr, teď, řekněme, vysloužilý muž, který už zpovzdálí sleduje regulaci finančních trhů, je to tak?
Tomáš JEŽEK, bývalý předseda Burzovní komory
--------------------
Zpovzdálí, i když ta regulace v Čechách má původ tady zde v burze ve 4. patře.
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Děkuji vám oběma, že jste, že jste přijali naše pozvání. Zdeňku Tůmo, myslíte si, že Česká národní banka a Česká republika uspějí, řekněme, i s kritikou onoho návrhu, který chystá Evropská komise, to znamená, že to bude právě české podněty, které povedou k zefektivnění regulace v jednotlivých národních státech západní Evropy a teprve pak budování dvou nových regulačních institucí?
Zdeněk TŮMA, guvernér České národní banky
--------------------
No, bylo by to asi na delší povídání, protože ten, ta zpráva De La Rosierovy skupiny má přes 200 stránek, my jsme k některým bodům kritičtí, stejně jako mnozí kolegové, ale tam samozřejmě je řada bodů, které podporujeme. To, co považujeme za hodně problematické, je plánovaný přesun pravomocí národních regulátorů, na druhé straně je tam řada pozitivních bodů, právě zdůraznění úlohy národních regulátorů a rozpoznání toho, že efektivní dohled musí být zakotven vždycky na národní úrovni. Je to něco úplně jiného než měnová politika, kterou skutečně můžete dělat z centra, což neznamená, že jako nemáte detailní znalost o celém regionu. Ale dohled nemůžete dělat jinak, než že máte národní regulátory. Ale přesto se počítá s tím, že by se určité pravomoci přesouvali a ďábel je vždycky v detailu, takže to je jedno z nejproblematičtějších věcí z naší strany, ale těch doporučení, se kterými přichází, je přes 20 a bezpochyby polovina, tři čtvrtiny jsou věci, které buď podporujeme nebo částečně podporujeme. A mnohdy je to o tom, že je třeba ty věci prodebatovat, protože ta skupina dala nějaké náměty, na co je potřeba se podívat, dám příklad. Pro cykličnost regulace, pro cykličnost současné regulace v bankovnictví, která se jmenuje Basel II. Zatím o tom se ví velmi málo, ale je jasné, že se na to musíme podívat a případně ověřit, jestli je možné zavést další prvky procykličnosti, které ne, že by tam nebyly, jo.
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Pokud by jste to měl ještě víc laicizovat, víc přiblížit laikům, na jakém příkladě byste to přiblížil.
Zdeněk TŮMA, guvernér České národní banky
--------------------
Já vám možná řeknu ještě jednu věc, která souvisí s tím obrázkem, který jste ukazovali, ty viníky krize, tam byly regulátoři a já trochu váhám, jestli buď jste to špatně přeložili, anebo jestli Financial Times se špatně ptaly, protože tam je velmi důležité rozlišení, které je třeba právě ta De La Rosierova skupina dělá, rozlišovat regulaci a dohled. Regulace je právní rámec, který potřebuju pro výkon dohledu. Takže mám lidi, kteří chodí po bankách, dostávají od nich data, nebo finanční sektor a dívají se, jestli skutečně dodržují pravidla. Pak jsou pravidla, a to dělají různé instituce. Takže tady třeba dneska byla i zmínka, že u nás máme integrovaný dohled, ale také integrovanou regulaci. A tím regulátorem není Česká národní banka, ale ministerstvo financí. A tyhle dvě věci je potřeba velmi dobře rozlišovat, pokud se ptáme, kdo je větším viníkem. Já se domnívám, že ...
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Je vůbec, je vůbec možné z toho ...
Zdeněk TŮMA, guvernér České národní banky
--------------------
Možná poslední poznámka k tomu, co, co je důležité. Já si nemyslím, že by v regulaci byl zas tak zásadní problém, to neznamená, že tam nemůžeme najít další vylepšení, ale za poslední roky se toho hrozně moc udělalo a posun v těch nových pravidlech, pravidlech, kterým se říká Basel II, je obrovský krok dopředu. Druhá věc je dohled, a pokud bychom se ptali na viníky, tak já bych větší vinu dával některým dohledům, než těm regulátorům. Protože podle mého názoru dohledy měly dostatek pravomocí, měly pravidla, podle kterých se dalo velmi slušně fungovat. Takže určitě konkrétní viníci, management konkrétních institucí, ale potom spíš dohled, podle mě víc dohled než ta regulace.
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Neschovává se a propos i ať už svět mediální, svět politiků, právě za to slovo regulace, Tomáši Ježku?
Tomáš JEŽEK, bývalý předseda Burzovní komory
--------------------
No, já s tímhle tím slovem mám opravdu špatné zkušenosti, pan guvernér to řekl správně, je třeba rozlišovat pravidla a jejich vynucování. Ta pravidla tady jsou, ale byla mnohdy špatně vynucována a třeba ten dohled nefungoval, protože, a to slovo regulace má ještě jeden horší význam, který byla o něm řeč v souvislosti s tou energetikou. Ta regulace někdy, a proto taky liberální ekonomové na to jakoby nevraží, tak se někdy klade za cíl konkrétní cíl u konkrétních osob, dosáhnout určitých stavů u tohoto, aby, já nevím, ta určitá skupina spotřebitelů měla levnější ceny než jiná skupina /nesrozumitelné/. To je ta, to je to slovo, kde je ta regulace musí každému ekonomovi nahánět jako osypky přímo.
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Osypky.
Tomáš JEŽEK, bývalý předseda Burzovní komory
--------------------
A jinak souhlasím s tím skutečně, ta je věc je v dohledu, to znamená vynucování těch pravidel, ty Basel II, ta pravidla jsou opravdu výborná, ona by šla nějak vylepšit ještě, ale jsou výborná a jde o to, aby skutečně ta teda jejich, jejich filosofie je, že ta banka musí si klasifikovat své pohledávky, své dlužníky podle toho, jak je vidí pravděpodobnost jejich splacení a když ne, tak když vidí, že ty pohledávky jsou špatné nebo ty /nesrozumitelné/ špatné, okamžitě musí doplnit, doplnit kapitál, a to právě ty americký banky neměly, jo, to nedělaly. A proto prostě rozšiřují tu infekci do celého světa. Čili ...
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
A nakolik, nakolik je vlastně ta, ta hra z vašeho pohledu jako ekonomů, kteří se tomu oboru věnují vlastně celý svůj profesní život, nakolik je i hledání jiných způsobů regulace vlastně psychologickým momentem, aby se do celého systému vrátila důvěra, protože nevíme, čemu máme věřit. Ratingovým agenturám? Analytikům? Centrálním bankám?
Zdeněk TŮMA, guvernér České národní banky
--------------------
Já se právě obávám, aby nedošlo k určitému přestřelení. Stejně, jak říkal pan kolega Ježek, určitě vždycky se dá najít určité vylepšení i těch stávajících pravidel, ale v okamžiku, kdy je tahle velký průšvih a politici potřebují demonstrovat nějakou akci, tak je nejlépe říct, špatně máme pravidla, protože pak nemusíte ukazovat na konkrétní lidi a na nějaká abstraktní pravidla a ty musíme změnit a pak všechno bude fungovat výborně. Hodně se mluví o té mezinárodní finanční architektuře, ale tady bylo konkrétní pochybení konkrétních institucí, včetně některých konkrétních dohledů, kterým se nepodařilo rozpoznat ta rizika. Takže ne, že bychom neměli a ne, že bychom nespolupracovali v minulosti, máme uzavřené mezinárodní dohody o spolupráci, o výměně informací, zahraniční kolegové mohou jít s náma na dohlídky v bankách, přiletí třeba z Ameriky a jdou na dohlídky do, do společností, které fungují v Evropě. Takže ta mezinárodní spolupráce tady byla, znovu říkám, může být lepší, můžeme mít efektivnější dohledy, můžou, jako můžeme v tom určitě pokročit dál, ale podle mě to není skutečně to jádro toho problému.
Tomáš JEŽEK, bývalý předseda Burzovní komory
--------------------
Kdybych mohl použít jako příklad, já si dovolím ho použít, když se zjistí, že třeba ve fotbalové lize si fotbalisti lámou nohy a pokopávají si kotníky a nějaký zranění, tak není třeba měnit pravidla, je třeba vyhodit rozhodčí, aby pořádně pískali a vytahovali červený karty.
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Jestli zůstanu u toho vašeho příměru a podívám se na to, kolik rozhodčích bylo vyhozeno, anebo na to doplatili například v Evropě v těch uplynulých měsících, které prožíváme od počátku finanční krize, respektive globální ekonomické recese právě v Evropě, tak ten výsledek je přece mizivý, Zdeňku Tůmo.
Zdeněk TŮMA, guvernér České národní banky
--------------------
Já se přiznám, že to tolik nesleduji, ale máte pravdu v tom, že si neuvědomuji, že by padlo příliš mnoho, ale takhle ten, ten zase je fakt, že ta nákaza je tak široká, do jisté míry to není o tom, že by byl vygenerována tady v Evropě, bylo to hodně o Spojených státech, kde je to i o tom uspořádání regulace i dohledu. Je fakt, že jako v Americe jako byl velmi roztříštěný, těch dohledových orgánů byla celá řada. Což je jedna z těch věcí, o které má smysl se určitě bavit a myslím, že už dneska tady o tom byla zmínka. My jsme před pár lety integrovali jak dohled, tak regulaci a já můžu říct, že právě ve světle té krize to vidím jako velikou výhodu. Dneska se hodně hovoří o potenciální integraci na té nadnárodní úrovni a případně i nějaké pravomoce jako centrálně evropské, ale my říkáme, že to riziko se velmi snadno může přesouvat mezi sektory a rozhodně bych snížil počet rozhodčích a začal bych u toho, že bych integroval na národní úrovni, protože napřed potřebujeme mít informace pod jednou střechou, abych jako viděl, kde ve finančním sektoru to riziko mám a z definice už se mi sníží počet rozhodčí a z definice mi to usnadňuje tu mezinárodní spolupráci a pak ...
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Což je vzkaz, který posíláte Evropské komisi právě v souvislosti ...
Zdeněk TŮMA, guvernér České národní banky
--------------------
... bych, a pak bych, pak bych uvažoval o tom, jaká je správná ta balance mezi tím, kolik potřebuju pravomocí na národní úrovni a jak intenzivní má být výměna, případně zda posunout nějaké pravomoce i na tu centrální úroveň.
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Což je teď vzkaz, který vlastně už dlouhodobě Česká národní banka, dlouhodobě v těch posledních dvou týdnech posílá Evropské komisi po zveřejnění oné zprávy La Rosiera, která byla publikována.
Zdeněk TŮMA, guvernér České národní banky
--------------------
Tak je to stanovisko, které my jsme formulovali už někdy loni a samozřejmě i ta La Rosierova skupina vyprodukovala nějaký návrh, o kterém se bude debatovat. Možná, že ten důvod pro to, proč v daném okamžiku řešit tu nadnárodní spolupráci těsnější a případně i přesun pravomocí, je, že si uvědomují, že ta integrace na národní úrovni nemusí být vůbec triviálně jednoduchá i z politických důvodů, protože není to tak dávno, kdy v některých zemích došlo jakoby k oddělování a k různým změnám, tak docílit úplně stejného modelu by možná bylo velmi obtížné. Ale pořád jako principielně vzato, máme za to, že by bylo lépe začít na národní úrovni a teprve potom uvažovat o přesunech pravomocí.
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Simon Nellis už o tom mluvil, upozorňoval, že pro východní Evropu a Českou republiku může být zásadním rizikem právě ono nesplácení hypoték, spotřebitelských úvěrů, vysoká nezaměstnanost, že to je jedno z rizik, které může destabilizovat, nečesky, nehezky řečeno, i finanční sektor ve východní Evropě, včetně České republiky. Je to, Tomáši Ježku, teď to největší riziko, které vy vidíte?
Tomáš JEŽEK, bývalý předseda Burzovní komory
--------------------
No, já když slyším východní Evropa, tak vždycky jakoby nadskočím na židli, protože opravdu to, to rozlišení třeba, já se nedivím, že někdo z Ameriky to nedokáže rozlišit. Přiznám se, že já taky nedokážu všechny středoamerické republiky přesně tu hranici namalovat, ale je to, je to chyba, analytik by tu chybu neměl nikdy dělat. Protože, protože Česká republika není to, co, čemu se říká východní Evropa, tady ty poměry byly úplně jiné, i to chování spotřebitelů je jiné, Češi jsou spořiví a ...
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Ale teď je riziko pro českou ekonomiku, vidíte ho, vidíte ho podobně jako, jako Simon Nellis, nebo vidíte jaká rizika?
Tomáš JEŽEK, bývalý předseda Burzovní komory
--------------------
Ne, ne, ne, já vidím, zatím vidím pouze ta rizika té nákazy, no, té nákazy nezaměstnanosti, která plyne z toho, že klesají objednávky v našem podniku, export ...
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Export jako ...
Tomáš JEŽEK, bývalý předseda Burzovní komory
--------------------
... a tak dále, čili ta, bohužel ty, ta, ta hospodářská krize je importovaná. My v tomto světě, samozřejmě to není jinak možné, ten je propojen, ale není to tak, že by tady byla nějaká jasně, jasná nemocná místa, například banky vůbec ne, které by bylo třeba nějakým způsobem vyříznout a eliminovat, to určitě ne. Vůbec ještě k tomu, k těm ..., ano.
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
My tady máme konkrétní příklad u jedné z komerčních bank, která musela odepsat miliardu korun u významného dodavatele elektřiny v České, v České republice, to je konkrétně problém z korporátu, teď ještě do toho, do toho spotřebitele. Vy to také, Zdeňku Tůmo, nevnímáte jako riziko pro český finanční ...
Zdeněk TŮMA, guvernér České národní banky
--------------------
No, napřed jedna technická poznámka k té východní Evropě. Například Rakousko je na východ od nás.
Tomáš JEŽEK, bývalý předseda Burzovní komory
--------------------
To já si vždycky říkal, vždycky jsem to říkal tohle to všem.
Zdeněk TŮMA, guvernér České národní banky
--------------------
A teď konkrétně, já opravdu to, ta rizika nevidím, že by byly interní, to znamená, že by banky ten tlak neustály, není pochyb o tom, když ekonomika zpomaluje a když neroste 5, 6 procent a bude se nacházet v recesi, je evidentní, že nezaměstnanost bude vyšší, než byla před rokem nebo před dvěma, je evidentní, že dlužníci budou mít větší problém se splácením, ať už v korporátním sektoru, nebo mezi domácnostmi. Nicméně startujeme z velmi nízkých úrovních, takže ta míra toho takzvaného /nesrozumitelné/ nebo selhání roste skutečně z úrovní, které byly velmi, velmi blízko nule. Co se považuje za kritickou hranici, je nějakých 10 procent a od toho jsme pořád ještě hodně daleko. Takže je tam velký manévrovací prostor, banky jsou velmi dobře kapitalizované, je docela dobře možné, že některé banky se mohou dostat pod tlak na kapitál, ale pořád všechny stresová testování, která provádíme, veškeré simulace neukazují na to, že by se měly dostat jako do fatálních problémů, které by pro ně nebyly řešitelné. Takže miliarda je samozřejmě hodně, byl to velký klient a není to nic, co by tu banku mělo nějakým způsobem zásadně ohrozit.
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Uklidňoval nás guvernér České národní banky Zdeněk Tůma s ekonomem Tomášem Ježkem. Já vám oběma děkuji za Českou televizi, že jste přijali pozvání do našeho nového burzovního studia a věřím, že budete České televizi i jejím ekonomickým pořadům dál věnovat svůj čas. Děkuju a hezký zbytek večera.
Zdeněk TŮMA, guvernér České národní banky
--------------------
Děkuji za pozvání.
Václav MORAVEC, moderátor
--------------------
Vám, divákům čtyřiadvacítky, děkuju, že jste se dívali burzovní, nové Burzovní studio České televize. Právě dnes bylo spuštěno, Otázky speciál byly pro dnešek posledním pořadem, který jsme odsud tady z pražského Burzovního paláce odvysílali. Ekonomické zpravodajství České televize na zpravodajské jedničce mezi televizemi, tedy na čtyřiadvacítce, ovšem nekončí. Budete nás vídat v každých dalších všedních i víkendových dnech. Zůstaňte s Českou televizí, zůstaňte i s burzovním studiem, hezký zbytek večera, teď zprávy v devět.