Aleš Michl (Mladá fronta DNES 27. 12. 2021 strana 8, rubrika Názory)
Jestřábi a holubice
Bylo nebylo. Na pustém ostrově ztroskotaly tři osoby. Vystudovaný fyzik. Věhlasný chemik. A ekonom. Jediné, co jim moře vyplavilo, byla plechovka fazolí. Neměli ale jak plechovku otevřít. Fyzik navrhl, že vyšplhá na palmu do výšky, kterou předem vypočítá. Pak hodí plechovku na propočítanou vzdálenost pod přesným úhlem směrem do kamení. A pak, že se plechovka nárazem roztrhne. Po velké poradě vědátoři návrh fyzika zamítli pro riziko rozprsknutí fazolí po ostrově.
S druhým návrhem přišel chemik. Navrhl plechovkou třást na slunci tak dlouho, až pohyby kapaliny a těles v plechovce spolu s venkovním teplem způsobí expanzi. Návrh byl opět zamítnut, neboť se vědátoři opět báli rozprsknutí fazolí po ostrově.
Až si hlavní slovo vzal ekonom: „Kolegové ztroskotanci, použitím obou metod bychom ztratili příliš mnoho fazolí a zkazili si hostinu. Můj plán nezpůsobí žádný nepořádek a neztratíme ani jednu fazoli.“
Zavládlo nadšení. Fyzik a chemik shodně zareagovali: „Určitě jsme ochotni to zvážit. Jaký je váš plán, pane kolego?“ A ekonom odpověděl: „Předpokládejme, že máme otvírák na konzervy...“
V roce 1970 tento vtip ve zkrácené verzi sepsal do knihy Ekonomie jako věda ekonom Kenneth Boulding. Americký prezident Ronald Reagan ho pak koncem 80. let taky rád vyprávěl. Je to narážka na to, že předpoklady modelů, podle kterých ekonomové předpovídají budoucnost, jsou leckdy mimo realitu. Ostatně proto můžete slyšet tolik ekonomických názorů třeba na inflaci.
Když jsem se stal členem Světové federace pro studium budoucností, zaujalo mě, že v jejím názvu je množné číslo. Je tam „budoucností“, nikoliv „budoucnosti“. Je totiž třeba rozlišovat mezi analytickými předpověďmi jedné budoucnosti, které jsou založené na modelu s určitými předpoklady, a prognostikou. V prognostice jde o to, ukázat varianty, dát na stůl scénáře možného vývoje k dalšímu rozhodování. Nejde o to říci, co se stane, ale co by se mohlo stát — neexistuje totiž jedna předurčená budoucnost. Žádný model nám nepředpoví přesnou inflaci v roce 2022 a dále. Víme ale, že pokud s inflací chceme zatočit, musíme se uskromnit, šetřit, nárůst platů musí odpovídat nárůstu produktivity a veřejné finance je potřeba postupně vyrovnat, jako byly před covidem. Jednoduché jako ta prachobyčejná konzerva fazolí, jen se k tomu propracovat.