Aleš Michl (Mladá fronta DNES 4. 4. 2022 strana 8, rubrika Názory)
Jestřábi a holubice
Znovu jsem se vrátil k osvědčeným pomocným ekonomickým indikátorům v extrémně nejisté době. Sleduji spotřebu elektřiny nebo počet ujetých kilometrů kamiony na dálnicích v České republice a Německu a snažím se udělat si z toho obrázek o ekonomice. Dohromady tomu v České národní bance říkáme index ekonomické aktivity Rushin.
Vyznění: česká ekonomika nyní brzdí. V polovině ledna tohoto roku signalizoval index ekonomické aktivity ještě mezičtvrtletní růst ekonomiky o 1,2 procenta. Krátce po zahájení války o 0,7 procenta. Nyní už pouze o 0,1 procenta.
Když píši, že jsem se znovu vrátil k indexu Rushin, mám tím na mysli, že s kolegou z centrální banky Tomášem Adamem jsme analyzovali ekonomiku od dubna roku 2020 prakticky online. V reálném čase jsme správně zachytili body zvratu. Tedy přibližně určili hloubku propadu po lockdownech a signalizovali oživení ekonomiky.
Jde o to, že běžná ekonomická data jako průmyslová výroba nebo hrubý domácí produkt jsou publikována se zpožděním. Když ovšem máte rozhodovat například o úrokových sazbách, potřebujete mít k dispozici data hned. Proto jsme vytvořili zmíněný index Rushin, který vyhodnocuje ekonomiku každý týden a je právě hned dostupný.
Když jsme se rozhodovali, jak tento index pojmenovat, napadlo nás z úcty k prvorepublikovému ministru financí Aloisi Rašínovi použít jeho příjmení. Výzkum máme ale byl v angličtině, oponenty práce byli lidé z Bundesbanky a mezinárodních škol. Chtělo to anglický název. Využili jsme toho, že Rašín se vyslovuje podobně jako anglické spojení slovíček „rush“ a „in“. „Rush“ se dá chápat jako hnát se, spěchat, prostě že jsou v indexu rychle dostupná data. A „in“ je zkratka pro index.
Kromě vědeckého článku, který je na webu České národní banky, jsme odborně index prezentovali na Vysoké škole ekonomické v Praze, Univerzitě Pardubice a v pátek i v Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy. Obdobný vysokofrekvenční index počítají také kolegové v německé Bundesbance. Nazvali ho Weekly Activity Index (WAI). Pro Německo ukazuje ke konci března na mezičtvrtletní pokles ekonomiky o 0,7 procenta. Indexy za Česko i Německo signalizují, že vypuknutí války na Ukrajině může být zlomem v oživení evropských ekonomik po covidových lockdownech.