Proč továrny nechat fungovat

Aleš Michl (Mladá fronta DNES 1. 3. 2021 strana 9, rubrika Názory)

Jestřábi a holubice

Smutné výročí. Je to přesně rok, co byly oznámeny první případy onemocnění covid-19 v Česku. Poté přišel první lockdown části ekonomiky plus dobrovolně řada velkých firem včetně automobilek přerušila výrobu. Neznali jsme vir. 

Manažeři firem nevěděli, jak moc přijdou o zakázky. 

Od té doby ale světový obchod výrazně narostl. A je již nad úrovní, kde byl před covidem. Proto i v Česku: průmysl meziročně +1,3 %, vývoz zboží meziročně +18 %, nové průmyslové zakázky meziročně +11,2 %, z toho nové zakázky ze zahraničí +13,1 %, tuzemské zakázky +7,2 % meziročně. Všechny statistiky byly za prosinec, poslední dostupné, jak je zveřejnil statistický úřad. 
Máme i online data o ekonomice. Od počátku pandemie sledujeme s kolegou poradcem v ČNB spotřebu elektřiny, kterou očišťujeme o vliv venkovní teploty. Díky tomuto modelu jsme dříve, než to ukázala běžná makrodata, poznali, že dno ekonomiky byl duben 2020. Dále jsme správně předpověděli již v květnu, že ve třetím čtvrtletí 2020 přijde nejrychlejší mezikvartální růst v historii. Jelikož lockdown č. 3 začíná teď v pondělí, počkejme týden, co čísla o spotřebě elektřiny ukážou… 

Je ale stále reálná i další předpověď ze začátku ledna: že ve druhém čtvrtletí přijde rekordní meziroční růst HDP. Byl to průmysl a export, které dostaly zemi ekonomicky ze španělské chřipky za první republiky. A ta dobrá makročísla i spotřeba elektřiny zatím ukazovaly, že to bude znovu průmysl a export, co nás ekonomicky dostane z covidu. Proto fabriky nezavírejme, jak to navrhuje pár levičáků.  I když, jak to řekl včera v televizi prezident Zeman, jako ekonomové jsme v tom trošku zaujatí. Těžko z dobrého ekonoma dostanete radu, aby se zavřely velké podniky, když teď export jede. A zvláště pak proto, že pokud skutečně ve druhém čtvrtletí díky průmyslu a exportu přijde růst, lépe se bude otevírat restauracím a malým živnostníkům, kteří teď trpí. A lépe pak s covidem zúčtujeme.