Příliš mnoho mafie

Luděk Niedermayer  (Hospodářské noviny 1.8.2006. strana 15, rubrika: Z domova)

LEADERS' VOICE

Téma »nabídky, která se neodmítá« mělo zřejmě pro diváky přinést zpestření monotónních povolebních jednání. Jak se občas stává, připomenutí tématu z Kmotra se stalo obětí kouzla nechtěného a mafiánské téma v naší zemi ožilo.

Jen tak lze označit výsledek šetření Světové banky, že každá čtvrtá státní zakázka v ČR je ovlivněna korupcí a naše země patří mezi několik případů, kde firmy považují problém korupce za více závažný než před pár lety.

Šetření nelze odbýt argumenty, že věci vypadají hůře, neb se případy konečně šetří, či že růst ekonomiky, prosperita firem a příliv investic vyvracejí hypotézu o zvýšení korupce. Studie neodráží dojmy lidí z médií, ale šetření mezi dvaceti tisíci firem. A není vyloučeno, že firmy v ČR dosahující vysokých výnosů na korupční daň prostě »mají«. Navíc studie poukazuje na to, že vyšší náklad na korupci mají podniky menší, domácí a mladší. Což argument o přílivu velkých zahraničních investic jako známce nízké korupce pohřbí definitivně. Neplatí ani, že vyšší ekonomický růst korupci snižuje, naopak existují i případy přesně opačného vývoje.

Obrázek o situaci v naší zemi je o to horší, že na první pohled jsou zde mechanismy, které by měly korupci omezovat: poměrně striktní zákon o zadávání veřejných zakázek, zákon o přístupu k informacím či nezávislá média.

Přesto není výsledek optimistický. V nedávné studii ocenila Transparency International rozsah ztrát způsobených korupcí při veřejných zakázkách v roce 2004 na hrozivých 32 miliard Kč. Korupce se netýká jen medializovaných velkých a vládních zakázek. Studie Světové banky například ukazuje, že výraznější problém je v menších městech.

Problémem nejsou dle průzkumu jen úplatky, ale třeba i státní zásahy do svobody podnikání. Konfrontace tohoto výsledku se sliby politiků o omezení korupce je tristní. A je těžko k ní cokoliv dodat.

O autorovi| Luděk Niedermayer, Autor je viceguvernérem České národní banky