Přes Moskvu do vedení ČNB

Rozhovor s M. Erbenovou, vrchní ředitelkou ČNB

(Miroslav Motejlek, Týden 17.4.2001 strana 66, rubrika: Ekonomika)

Erbenová: "Cizinci budou moci nakupovat v ČR nemovitosti."

Rozhovor

Michaela Erbenová se ve svých 32 letech stala jedním ze sedmi lidí, kteří rozhodují o ceně peněz v české ekonomice.

* Je vám teprve 32 let. Nemyslíte, že jste pro práci v bankovní radě ještě příliš mladá? Ve Spojených státech či v zemích EU je něco podobného zcela vyloučeno.

Jak se to vezme. Tady se po změnách v roce 1989 na chvíli otevřelo okno pro mladší generaci, která nebyla zatížena myšlenkovými a kvalifikačními stereotypy a která měla možnost a šanci studovat v zahraničí. Když se podíváte na vedení významných společností, tak tam taky najdete mladé lidi. Není to výsada vedení České národní banky.

* To určitě platí. Na druhou stranu bankovní kruhy jsou přece jenom konzervativnější...

Je pravda, že z toho konzervativního trendu jaksi vybočuje, když je 32letá žena členkou bankovní rady. Myslím ale, že je to dobře. Konzervativní kruhy potřebují svěží vítr.

Setkala jste se někdy s tím, že by na vás někdo kvůli věku pohlížel s despektem? Nesetkala. Myslím, že autoritu si člověk nezískává vzhledem nebo věkem, ale tím, že demonstruje nějakou minimální kvalifikaci, schopnost rozhodovat se, schopnost kolegiálního způsobu práce, schopnost respektovat názory svých kolegů, svých podřízených. To nutně nezávisí na věku.

* Kdo vám nabídl místo v bankovní radě? Závazná nabídka zazněla z úst prezidenta.

Můžete říci konkrétně, kdo vás oslovil? Určitě to nebylo tak, že vám zavolal pan prezident a řekl, jestli tam chcete být. Co tomu předcházelo? To byla taková strašně hektická doba, takže si možná už přesně nevzpomenu, jak ty jednotlivé kroky šly za sebou. Ale určitě jsem o tom mluvila s guvernérem Tůmou, s viceguvernérem Niedermayerem a vrchním ředitelem Štěpánkem. Pořadí si ale už opravdu nepamatuji.

* Tůma ještě nebyl guvernérem, takže vám to asi nenabízel oficiálně?

Tohle všechno byly takové sondovací rozhovory, kdyby náhodou přišla nabídka: Byla bys nebo byla byste ochotná o tom uvažovat?

* Co vás kvalifikuje pro práci v bankovní radě?

Jsem vzděláním ekonom. Mám také nějaké pedagogické zkušenosti, přednáším na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Mám i nějaké nepřímé zkušenosti z rozhodovacího procesu, pracovala jsem jako poradkyně premiéra či jako vedoucí poradce ministra financí.

* Matematické metody v ekonomii jste studovala, tuším, v Moskvě. Jak vás to napadlo?

Co budu studovat, jsem se rozhodovala v nepoznamenaném věku 16, 17 let. V té době byla Moskevská státní univerzita prostě dobrá škola a pojem v oblasti matematických metod v ekonomii.

* Rodičům to nevadilo? Ne. Proč by mělo?

Studovat v Moskvě, řekněme, nebylo zase až tak běžné... Pokud jim to vadilo, tak mi to nesdělili.

* Jak jste se tedy k té Moskvě dostala?

Udělala jsem přijímací zkoušky na vysokou školu a...

* Prosím konkrétně.

Napadlo mě to... Dobře, v té době jsem byla v Moskvě. Můj tatínek tam pracoval v jedné mezinárodní organizaci, která byla součástí RVHP. Takže jsem tam studovala už na střední škole. To asi usnadnilo moje rozhodování o tom, studovat na Moskevské univerzitě.

* Přes svým nástupem do ČNB jste pracovala pro několik poměrně výrazných osobností. Namátkou Jeffrey Sachs, Václav Klaus, Ivan Pilip. Mohla byste je krátce charakterizovat?

Sachs - nesmírně vytížený. Dnes ve Vietnamu, zítra na jihu Afriky, pozítří v Jižní Americe. Klaus - velice štědrý ke svým spolupracovníkům, slušný, bohatý člověk. Tím myslím myšlenkově. Pilip - pokud bych měla říci jedno slovo, tak elegán.

* Co jste radila Klausovi?

Byla jsem jedním z osmi poradců. Mojí specializací byla v té pohnuté době ekonomika. Objevily se první signály o zhoršování ekonomické situace, hodně se diskutovalo o kurzovém mechanismu české koruny. Bylo to období, kdy se připravovaly pověstné balíčky. Takže tyto záležitosti.

* Proč jste Klause "opustila" a šla k Pilipovi?

Já jsem nikoho neopouštěla.

* V té době to byla dohoda mezi Václavem Klausem a Ivanem Pilipem.

Oni se dohodli o vás bez vás? Oni se dohodli, že by bylo užitečné, kdybych přešla na ministerstvo financí. Alespoň tak jsem to tehdy vnímala a po delším přemlouvání s tím souhlasila.

* Co vlastně v ČNB každý den děláte?

Součástí mého pracovního dne je přemýšlení o tom, kam se ubírá naše ekonomika, studium zpráv zahraničních investičních bank, studium analytických výstupů, které produkuje aparát České národní banky atd.

* To je všechno?

Koordinuji práci, občas svolám nějakou poradu.

* Pracujete v současné době na něčem, co má dopad řekněme na širší populaci?

Třeba devizový zákon, který připravujeme s resortem financí. Předpokládá se tam uvolnění nabývání nemovitostí cizinci. To znamená, že pro podnikatelské účely bude moci nakupovat nemovitosti jakýkoliv cizozemec.

* Ještě něco?

Velkým hitem je zákon o platebním styku. Ten by měl zásadním způsobem zvýšit právní jistotu klientů bank a dalších institucí. Stanovují se tam lhůty pro provádění převodu peněz a sankce za jejich nedodržení. Docela závažná změna je umožnění vzniku konkurenčních platebních systémů. Dosud platí monopol České národní banky.

* Převažují v ČNB staré struktury napojené na bývalého guvernéra Tošovského, nebo nové, které přišly s Tůmou?

Nikdy jsem tady lidi nedělila na nějaké staré a nové struktury. Moje osobní zkušenost, a jsem tady několik měsíců, je, že většina lidí, se kterými jsem přišla do styku, jsou profesionálové, kteří se nijak neidentifikují se starým nebo novým vedením. Po nástupu guvernéra Tůmy nedochází k žádnému zemětřesení.

* Z vaší odpovědi vyplývá, jako by ČNB nepotřebovala novou krev...

Určitě ji potřebuje, ale nemyslím, že by to měl být revoluční proces. Měla by to být přirozená evoluce a postupně k tomu dochází.

* Proč jste si po svatbě nechala svoje dívčí jméno? To je obvyklé u umělkyň, spisovatelek...

V té době jsem ještě neměla tak zcela jasno o své budoucí kariéře. Zdálo se mi, že bude spíše v akademické oblasti. A protože jsem za sebou měla nějaké publikace a začala si v ekonomickém světě budovat jméno, tak to asi sehrálo svoji roli a byl to pro mě ten hlavní důvod. Určitě nejsem žádná militantní feministka.

* Může se ještě nějaká banka dostat do takových problémů, aby se přistoupilo, řekněme, k opatření typu nucené správy?

To nikdy nemohu vyloučit.

* Sledujete nějak bedlivěji situaci v Union bance? Ta se už dlouho prodává a kupec stále nikde...

Ve své roli bankovního regulátora ČNB bedlivě sleduji vývoj kolem Union banky. Bankovní rada je o tom pravidelně informována.

* Jaký je váš plat? Jste s ním spokojená?

Tuším, že je to 79 tisíc korun plus požitky, ale opravdu to nevím přesně. Se svou současnou životní situací spokojená jsem.

* Máte nějaké poradce?

Mám jednoho. Je to bývalý člen bankovní rady Jiří Pospíšil.

* Zdá se, že většina bývalých členů bankovní rady se v ČNB zabydlela. Připomíná to docela slušnou trafiku.

To záleží na tom, jak dlouhé období si vyberete, ale pan Vít od prvního dubna tuším odešel do důchodu, pan Kaftan je ředitelem sekce kancelář. Pan Hrnčíř je pořád ještě v období, které jsme si stanovili jako karanténu, a pan Pospíšil je mým poradcem.