Aleš Michl (Mladá fronta DNES 25. 1. 2021 strana 7 rubrika Názory)
Jestřábi a holubice
O víkendu jsem dostal e-mailem update statistiky od české firmy Spaceknow o ekonomické aktivitě v Číně.
Sbírají satelitní snímky čínských továren a okolí a vyhodnocují je umělou inteligencí. Analyzují podle snímků, jak pendlují kamiony. Koukají na naplněnost venkovních skladů. Vidí třeba i zásobníky ropy. Pokud ropy hodně ubývá, případně se musí často doplňovat, ekonomika může zrychlovat. Naplněnost zásobníků ropy vyhodnocují přes plovoucí víko, zda je nahoře, nebo dole. Rozpoznávají to i podle stínů, jaké víko vrhá. Pixel po pixelu Spaceknow převádí obrázky ze satelitů na čísla a na Bloomberg dává vlastní a zpoplatněný Spaceknow China Satellite Manufactiring Index.
Jelikož covid v Číně začal, je dobré koukat na to, jak je na tom Čína aktuálně. Z běžných makrodat víme, že v prosinci čínský průmysl meziročně vyrost o 7,3 %. Li Keqiang index, který zahrnuje data o spotřebě elektřiny, nákladní dopravě a objemu úvěrů, spadl od počátku roku 2020 do února o 80 %. Od té doby ale postupně šel nahoru a v prosinci 2020 byl již meziročně +10 %. Za poslední, čtvrté čtvrtletí loňského roku vzrostl čínský HDP meziročně o 6,5 %. A i závěr z těch pixelů do toho zapadá.
Index Spaceknow ukazuje, že Čína již je v průmyslu nad úrovní před covidem. Další důkaz o tom, že se dá s koronaviry žít i ekonomicky růst.