Pozice českých bank

(ČT 1 22.10.2012, pořad Události)

Jolana VOLDÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Zatímco se banky v zahraničí potýkají s poklesem zisku, anebo se dokonce propadají do ztráty. Ty české jsou na tom lépe. I v krizových letech totiž dokázaly vydělávat. Česká spořitelna se na letošním pololetním zisku mateřské Erste bank, podílela ze 3 čtvrtin. Komerční banka k zisku Société Générale přispěla víc než třetinou no a ČSOB výrazně zmírnila ztrátu skupiny KBC. Jedním z hlavním důvodů stability českých bank je i to, že rozpůjčují míň peněz, než kolik si u nich klienti uloží. Podle České národní banky je poměr vkladů a poskytnutých půjček zhruba 80 procent, což je jedna z nejnižších hodnot v Evropské unii. To znamená, že z každých uložených sta tisíc korun, tak banky půjčují dalšímu klientovi jen 80 a zbytek nechají na svém účtu. O pozici českých bank jsem dnes mluvila s viceguvernérem Centrální banky Vladimírem Tomšíkem. Jak si stojí české banky ve srovnání s Evropou?

Vladimír TOMŠÍK, viceguvernér ČNB
--------------------
Český bankovní sektor jako celek je stabilní a nejenom stabilní, je i vysoce likvidní a velmi dobře kapitálově vybavený.

Jolana VOLDÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Domníváte se, že by návrhy, které jdou z Evropské unie, mohly ohrozit stabilitu českého bankovního trhu?

Vladimír TOMŠÍK, viceguvernér ČNB
--------------------
Současný předložený návrh, doslova povyšuje skupinový zájem nad zájem národních jednotlivých orgánů. Pokud nebudou garantovány pojistky národních regulátorů, které mají vlastně povinnost dbát na stabilitu finančního sektoru, v konečném důsledku vždy je to národní daňový poplatník, který jakékoliv problémy zaplatí, tak je nutné říci, že dokud nebudou tyto pojistky vyjednány a garantovány, mohlo by dojít k ohrožení stability českého finančního sektoru.

Jolana VOLDÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
O stabilitu českého bankovního trhu má obavy i prezident Václav Klaus. Bankovní unie je podle něj, pro ekonoma protimluv a on sám jí považuje za umělé, nepřímé a nedobré řešení.