Pavel Daniel (Kurzy.cz 3.3.2008)
Všichni chtějí vědět, kdy budeme mít i v České republice jednotnou evropskou měnu. Nejen ekonomická veřejnost je proto nesmiřitelně rozdělena na zastánce a odpůrce rychlého přijetí eura. Redakce serveru Kurzy.cz proto oslovila Roberta Holmana, vrchního ředitele ČNB s otázkami, mířícími nejen na měnové problémy České republiky.
Jak hodnotíte vývoj české národní měny v posledních dvou, třech měsících?
V posledních třech měsících česká měna dosti výrazně posiluje, což je pro ČNB určitým překvapením. Ačkoli jsme předpovídali a předpovídáme trendové posilování koruny ještě po několik příštích let, tak rychlé posilování se přece jen nezdá být podpořeno fundamentálními faktory české ekonomiky. Je proto docela možné, že v blízké budoucnosti dojde buď k určité korekci kurzu opačným směrem, nebo se ve zbývající části letošního roku posilování koruny zpomalí. Vývoj kurzu je však obtížné předvídat.
Mám pocit, že v ekonomických kuloárech se dost tlačí na to, aby se zhodnocování měny jaksi "zastavilo". Má k podobným úvahám ČNB připraveny dostatečně efektivní nástroje a chystá se je použít?
Nedomnívám se, že by posilování koruny mělo škodlivé účinky pro českou ekonomiku. Rozumím tomu, že přináší problémy některým naším exportérům, nicméně jsme dosud byli svědky toho, že i přes neustálé posilování koruny vůči euru a dolaru se naše obchodní bilance nezhoršovala a zahraniční obchod stále vykazuje značné přebytky.
ČNB se nechystá zasahovat proti posilování koruny, neboť necílujeme kurz nýbrž inflaci. Cílování inflace je konsistentní s volně plovoucím kurzem.
Jaká bude politika ČNB vůči české ekonomice, ukáže-li se, že inflační očekávání a vývoj měny jdou dost mimo rámec prognózám?
Současná inflace je sice nad inflačním cílem, nicméně je to vedle růstu cen potravin způsobeno spíše administrativními opatřeními jako je zvýšení DPH a zvýšení některých regulovaných cen. Očekáváme, že se tyto jednorázové vlivy nepromítnou do inflačních očekávání a že tudíž inflace v závěru roku bude opět na inflačním cíli. Kdybychom však identifikovali zvýšení inflačních očekávání, bude ČNB připravena zpřísněním měnové politiky udržet inflaci na cíli.
Přestože nebyl dosud stanoven pevný termín konverze CZK na EUR zeptám na tohle: Může domácí měna (přijmeme-li předpoklad, že se budou objevovat více méně příznivé zprávy) v horizontu do roku 2010-12 posilovat?
Je těžké předvídat vývoj kurzu pro vzdálené období 2010-2012. Osobně si však myslím, že i v tomto období bude koruna ještě posilovat (i když trend posilování asi nebude již tak silný), protože naše cenová hladina je stále od cenové hladiny vyspělejších zemí Evropské unie dosti vzdálena.
Co by banka považovala za ten nejhorší možný ekonomický scénář, aby musela radikálně zasáhnout proti posilujícímu kurzu CZK?
Žádný ekonomický scénář, který by nás přiměl zasahovat proti apreciaci koruny pomocí devizových intervencí, domnívám se, nehrozí. Nicméně logika inflačního cílování je taková, že rychlejší posilování koruny představuje protiinflační faktor, na který měnová politika reaguje nižšími úrokovými sazbami. Vedlejším efektem nižších úrokových sazeb pak je zpomalení popř. zastavení apreciace.
Ekonomické výhlídky země jsou po několika letech mírně pesimistické, souhlasíte s tímto tvrzením?
Ano, s tímto tvrzením souhlasím. Hlavním důvodem mírného pesimismu je hrozba recese v USA, která se prostřednictvím poklesu poptávky může přenést do hospodářského zpomalení v Evropě, a tedy i v ČR.
Má banka připraveny scénáře pro případný vývoj měny a inflace, nebudou-li schváleny nutně očekávané reformy (jako třeba penzijního systému)? Pokud ano, jaké jsou?
Pro případ schválení či neschválení podobných reforem jako je penzijní reforma žádné měnové scénáře nepřipravujeme. Reformy podobného typu nebudou mít bezprostřední dopady na měnový vývoj a na inflaci. Jejich neschválení však může případně zpomalit zavedení eura.