Aleš Michl (Mladá fronta DNES 2. 9. 2019 strana 9, rubrika Názory)
Jestřábi a holubice
Závěry výzkumu týmu analytiků pod hlavičkou Evropské centrální banky: Záporné úrokové sazby vedly ke zbrzdění poskytování úvěrů v eurozóně. Nejnovější výzkum ekonomů z britské University of Bath: záporné úrokové sazby od centrální banky vedou k méně úvěrům pro lidi a firmy.
Dvě studie shodně ukazují, že se děje opak toho, co Evropská centrální banka zamýšlela. Od roku 2014 drží úrokové sazby na úložky bank v záporu. Základní úvaha zněla: když vklady bank u centrální banky budou úročeny minusem, banky budou více úvěrovat a ekonomika se nastartuje.
Ekonomové Heider, Saidi, Schepens, dva zaměstnanci Evropské centrální banky a jeden z Boston University, ukázali na datech, že negativní sazby paradoxně zvyšují rizika pro tradiční banky založené na vybírání vkladů od lidí. Prodražuje jim to totiž náklady na zdroje.
Přenést to na vklady klientů, dát jim úrok minus, asi moc dobře nejde, to by měli ve výlohách dlažební kostky.
Banky to vede k nižší ziskovosti. Nemám mandát na to, abych Evropské centrální bance mluvil do práce, ale její politika ovlivňuje cenu peněz v české ekonomice. A to mi vadí. V delších splatnostech tlačí cenu peněz příliš dolů.
Odrazuje to od spoření. Ty minusové sazby v eurozóně začínají připomínat problém se spínačem zapalování, který se stupňuje. Motor nastartuje, ale čas od času po nahození chcípne. Pak přestane startovat úplně.