Óda k narozeninám české koruny

Aleš Michl (Mladá fronta DNES 6. 2. 2023 strana 9, rubrika Názory)

Jestřábi a holubice

Před třiceti lety, 8. února 1993, vznikla česká koruna. Po 1. lednu 1993 existovaly dva suverénní státy. Se dvěma centrálními bankami. A jednou společnou měnou, korunou československou.

Dne 27. ledna, v časných ranních hodinách, byla podepsána dohoda o ukončení smlouvy o měnovém uspořádání, která v jediném článku rozhodla o zániku společné československé měny. Jediný článek, kterému však předcházelo čtrnáct dní jednání a příprav v České republice i ve Slovenské republice.

Dopis, který poslal guvernér Josef Tošovský předsedovi vlády Václavu Klausovi dne 14. ledna 1993, velmi pravděpodobně odstartoval celý proces oddělení měny. Informoval ho v něm o dramatické situaci v devizových rezervách ČNB, tedy jejich poklesu o 43 %. „Podle našeho názoru není nadále únosné prodlužovat spekulace proti Kč, které trvají v devizové oblasti již minimálně třetí měsíc. Považujeme za nezbytné přijmout zásadní rozhodnutí v otázce data uskutečnění měnové rozluky.“

Následovala jednání mezi předsedy vlád a za pouhých pět dní, tedy 19. ledna, již byla shoda na termínu ukončení měnové unie.

Stejný den se sešla poprvé, ale také naposledy vládní skupina pro měnovou odluku a projednala zásady jejího provedení, zároveň došlo ke jmenování členů centrální řídicí komise. Důvody pro ukončení měnové unie posléze projednal i měnový výbor, který vedle devizové spekulace upozornil i na rozdílnou likviditu bankovního sektoru v České republice a Slovenské republice. Zatímco na Slovensku byla nízká a omezující ekonomiku, tak v České republice naopak hrozila inflací. Posléze výbor schválil návrh dohody pro předložení premiérům.

Na konci ledna došel do Poslanecké sněmovny zákon o oddělení měny. Ta jej 2. února schválila. Proto ještě týž den ve 20.07 vystoupil premiér Václav Klaus a ohlásil odluku, k níž následně došlo ve dnech 4. až 7. února. Do celého procesu se zapojilo na 25 tisíc osob, kdy hlavní část práce ležela na zaměstnancích České spořitelny a České pošty, které pro výměnu otevřely 6 563 přepážek po celé republice.

Přestože 8. února 1993 vznikla česká koruna, práce s ní spojené především pro zaměstnance ČNB ještě neskončily. Vedle dodatečných výměn bylo nutné zajistit likvidaci dosavadních bankovek a posléze i mincí. A postupně kolkovaná i nekolkovaná platidla nahradit novými českými bankovkami a mincemi. Po celou dobu přípravy byli ve středu dění zaměstnanci ČNB.

Podle reakcí občanů se nové centrální bance vše podařilo. Základem byla mimořádná profesionalita zaměstnanců ČNB, se kterou se i já potkávám po celou dobu svého mandátu.

Pokud chcete vědět o odluce ještě více, přijďte se za týden podívat do Návštěvnického centra ČNB, kde zrod české koruny připomínáme výstavou. Ať máme i nadále pevnou a silnou měnu.


  • Více informací o výročí 30 let ČNB a české měny na webu www.cnb.cz/30let