Období snižování reposazby by mohlo být u konce

Rozhovor s P. Štěpánkem, členem BR ČNB

(Aleš Michl, HN 25.4.2003 strana 23, rubrika: Finanční noviny)

Pavel Štěpánek, člen bankovní rady České národní banky v rozhovoru pro HN řekl:

Kromě změn v daních v důsledku vstupu Česka do Evropské unie přispěje k větší inflaci v budoucnu i růst dovozních cen a zvyšování regulovaných cen, tvrdí člen bankovní rady České národní banky Pavel Štěpánek.

hn: Proč ČNB až nyní zahrnula do své prognózy daňové změny v souvislosti se vstupem do unie?

Přesný rozsah a načasování změn nepřímých daní jsou mnohdy do poslední chvíle před schválením značně nejisté. Tentokrát je ale situace trochu jiná. V období od zpracování poslední prognózy v lednu se nejistota ohledně změn nepřímých daní výrazně snížila. Minulý týden totiž byla podepsána smlouva o přistoupení k unii, podle které ke změnám musí dojít do předpokládaného vstupu v květnu 2004. Navíc jde, na rozdíl od minulosti, o kumulaci několika výrazných změn.

hn: Jak můžete tyto změny prognózovat, když se přesně neví, kdy je parlament schválí?

Ekonomické prognózování je vždy bojem s nejistotami ohledně přesného časování různých událostí a jejich dopadů. Co se týče zachycení změn nepřímých daní v prognóze, jedná se o odhady ČNB zpracované na základě konzultací s ministerstvem fi-nancí.

hn: Jak jste tyto nejistoty brali v úvahu při rozhodování o úrokových sazbách?


Vliv očekávaných úprav nepřímých daní na rozhodování není triviální. Skokové úpravy nepřímých daní patří mezi takzvané výjimky z plnění inflačního cíle. Těmi rozumíme faktory, které mohou vychylovat inflaci mimo inflační cíl, aniž by na ně ČNB reagovala změnami úrokových sazeb. Jedná se o jednorázové šoky do cenové hladiny, které nepředstavují nebezpečí pro růst inflace ve střednědobém horizontu. Jinou věcí ovšem jsou sekundární efekty tohoto přechodného a čistě administrativního vlivu. Mám na mysli například nepřiměřené zvyšování cen prodejci či neadekvátní zvýšení mzdových požadavků odborů.

hn: Pomineme-li daňové změny, proč bude podle vás v budoucnu inflace vyšší?

Odmyslíme-li primární i sekundární dopady úprav nepřímých daní, bude trajektorie české inflace v průběhu tohoto roku a dále i v roce 2004 ovlivněna především očekávaným vývojem nákladových faktorů, kde bude významnou roli hrát v prvé řadě růst dovozních cen a zvyšování regulovaných cen. Ve směru zvýšení domácí inflace proti současné úrovni bude působit i obnovení růstu cen zemědělských výrobců. Budou zde ovšem působit i faktory působící proti růstu inflace, například dopad daňových změn na spotřebu domácností.

hn: Skončilo v Česku již na delší dobu období snižování reposazby?

Právě zveřejněná prognóza ČNB tomu nasvědčuje. Nezapomínejme však, že tato prognóza vychází z informací dostupných v době jejího zpracování. Nové informace proto mohou výhled vývoje úrokových sazeb změnit.