Vladimír Tomšík (Hospodářské noviny 21.10.2013 strana 11, rubrika Názory)
Od počátku finanční krize na podzim 2008 se opakovaně objevovaly obavy, že se české banky kvůli finanční situaci a chování svých zahraničních matek dostanou do potíží. Jako největší riziko bylo vnímáno možné vysávání kapitálu a likvidity z českých dcer. ČNB situaci nepodceňovala a přijala řadu opatření. Zároveň ujišťovala, že situace v českém bankovním sektoru je stabilizovaná a že ČNB disponuje dostatečnými nástroji k tomu, aby "vysávání" zabránila. Nyní, po pěti letech od počátku krize, lze konstatovat, že český bankovní sektor byl schopen udržet si adekvátní výši kapitálu, vysokou míru stability i důvěry. To se mimo jiné příznivě promítlo do likvidity bank, které jsou schopny i v prostředí velmi nízkých úrokových sazeb financovat své aktivity primárně prostřednictvím klientských vkladů. Nová legislativa Ačkoliv situace v českých bankách je stabilní, čeká tento sektor od příštího roku řada významných změn. V účinnost vstoupí nová evropská bankovní legislativa o kapitálových požadavcích. Legislativa má podobu jednak směrnice CRD IV a jednak nařízení CRR. Obsah směrnice musí být promítnut do novel českých zákonů (zejména zákona o bankách) a vyhlášek. Naproti tomu nařízení CRR je přímo účinné. Prostřednictvím tohoto regulačního balíku budou mimo jiné uvedeny do praxe nové mezinárodní regulatorní standardy bankovnictví Basel III. Opatření posílí možnosti národních dohledů při zajišťování odolnosti bank proti mnoha rizikům, kterým je jejich podnikání vystaveno. ČNB je připravena tyto možnosti adekvátně a včas využívat.
Zásadní změnou je požadavek na banky, aby držely větší množství kapitálu v poměru k objemu a charakteru jejich aktiv. Navíc regulace požaduje, aby kapitál byl vysoce kvalitní, tj. aby byl použitelný pro faktickou úhradu neočekávaných ztrát z podnikání. Nová je i logika práce s kapitálem. Kapitál se bude dělit na základní složky a rezervy. Banky budou rezervy vytvářet v dobrých časech, a pokud přijde ekonomické oslabení, nebo dokonce finanční krize, budou je moci použít za účelem udržení schopnosti poskytovat úvěry. V momentě, kdy se situace zlepší a obnoví se finanční stabilita, budou muset banky začít tyto rezervy znovu vytvářet. A dokud se nedostanou na požadovanou úroveň, tak budou moci vyplácet svým akcionářům dividendy jen v omezené míře, nebo tak dokonce nebudou moci činit vůbec.
Již od roku 2014 bude možné bankám předepsat vytváření a udržení tří nových rezerv. Jde o tzv. bezpečnostní rezervu, dále o rezervu ke krytí systémového rizika a nakonec o proticyklickou kapitálovou rezervu. ČNB bude uplatňovat požadavek rezerv co nejdříve, tj. podle možností legislativního procesu již v průběhu příštího roku. Přístup ČNB k rezervám však nebude stejný a mechanický. V případě bezpečnostní kapitálové rezervy ČNB předpokládá její plošnou aplikaci na všechny instituce v plné výši 2,5 procenta kapitálu. Povinnost udržovat tuto rezervu nezatíží banky novými dodatečnými požadavky, neboť ji budou moci pokrýt již existujícími kapitálovými polštáři. Obava z nadměrného zatížení bank tak není namístě.
Cílem dalších dvou nových kapitálových rezerv je zajišťovat stabilitu nejen jednotlivých institucí, ale zejména bankovního sektoru jako celku. Předpokládáme, že kapitálová rezerva ke krytí systémového rizika se bude týkat čtyř bank, jejichž případné problémy by mohly významněji ohrozit bankovní sektor jako celek. Rezerva bude odvozena od příspěvku těchto bank k systémovému riziku pro celý finanční trh v ČR a v první fázi se bude pohybovat od 1 do 3 procent kapitálu. Pokud jde o proticyklickou kapitálovou rezervu, ČNB považuje za vhodné zavést možnost její tvorby rovněž již od roku 2014, avšak v tuto chvíli tento nástroj reálně nepoužít. Banky jsme již informovali, že pro období nejbližších dvou let stanovíme nulovou sazbu.
ČNB se někdy - a to především ze zahraničí - vytýká, že je přísná a požaduje po bankách zbytečně vysokou kapitálovou přiměřenost. Ve skutečnosti jsou požadavky ČNB podobné, nebo dokonce nižší než v řadě jiných zemí EU, v nichž je bankovní sektor stabilizován. Jiná situace může být v zemích, které prošly finanční krizí a ve kterých je nutno rezervy teprve postupně vytvářet. Primárním záměrem ČNB je implementovat evropskou legislativu a mezinárodní bankovní standardy tak, aby český bankovní sektor zůstal dlouhodobě stabilní a zachoval si již existující výši kapitálové vybavenosti kvalitním kapitálem. Zdůrazňuji, že zdaleka nevyužíváme všech možností, které nám nová legislativa dává, tj. nejedeme "na doraz". Dokladem toho je, že ČNB pro nejbližší období nepočítá se stanovením proticyklické kapitálové rezervy. Rovněž rezervu ke krytí systémového rizika u vybraných bank ČNB nastaví na dolní hladině odhadů a ve většině případů nevyužije maximální tříprocentní hodnotu rezervy. Nastavení rezervy bude ČNB pravidelně přehodnocovat a je připravena ji pro banky upravovat oběma směry. Zároveň budeme analyzovat, zda požadavky kladené na banky nevedou ke snížení jejich schopnosti poskytovat úvěry privátnímu sektoru a zda nepodvazují ekonomickou aktivitu.
Revoluce se nekoná ČNB v souvislosti se zavedením nových kapitálových rezerv detailně vyhodnotila schopnost bank tyto požadavky plnit. Podle aktuálních údajů by s nově definovanými požadavky banky neměly mít potíže. To já osobně považuji za důkaz toho, že dohled ČNB doposud přistupoval ke stanovení kapitálových požadavků obezřetně a správně a nová legislativa nebude znamenat žádnou revoluci v navyšování kapitálu. Zároveň platí, že i kdyby některé instituce měly po zavedení nových rezerv nedostatek kapitálu, nebyly by okamžitě nuceny dodatečný kapitál zajistit. Tyto instituce by to pouze musely zohlednit např. omezením rozdělování zisků.
V ČNB si jsme vědomi, že stanovením kapitálových rezerv dohledem nad jejich udržováním není dlouhodobá stabilita domácích bank automaticky zaručena. K tomu je dále nutné pravidelně monitorovat vývoj v jednotlivých bankách a analyzovat rizika, která přicházejí z reálné ekonomiky i z celého finančního sektoru. Mimo jiné i prostřednictvím Zprávy o finanční stabilitě jsme již finanční instituce informovali, že diskutujeme o možných reakcích na rostoucí expozice bank vůči trhu nemovitostí a vládnímu dluhu. Tato rizika v současné době nehodnotíme jako akutní, ale pouze potenciální. Považujeme však za důležité připravit si nástroje pro situaci, kdy bychom vyhodnotili preventivní akci pro udržení finanční stability jako nezbytnou. V byznyse, kde se podniká s cizími penězi a který je založen na důvěře, je zcela zásadní nic nepodcenit.