Niedermayer: Ekonomika ještě není zralá pro fixaci na euro

(Rozhovor viceguvernéra ČNB L. Niedermayera pro ČTK 16.2.2000)

PRAHA 16. února (ČTK) - Současný stav ekonomiky zatím České národní bance (ČNB) nedovoluje vzdát se své autonomie v oblasti měnové a kursové politiky ve prospěch předčasné fixace kursu koruny na euro. "Urychlení konvergence ČR k Evropské unii pomocí fixace kursu vyžaduje zásadní přizpůsobení makroekonomických a někdy i mikroekonomických politik," uvedl v rozhovoru pro ČTK člen bankovní rady ČNB Luděk Niedermayer s tím, že fixaci kursu navíc komplikuje výrazný příliv kapitálu.

Vyrovnávání cyklických výkyvů ekonomiky je méně nákladné při určité flexibilitě nejen fiskální, ale i měnové politiky a plovoucím kursu, zdůvodnil Niedermayer. Přiklání se tak ke standardní cestě přijetí eura, která spočívá v postupném přibližování jednotlivých makroekonomických ukazatelů, změnách struktury ekonomiky a vytváření institucionálního rámce obdobného EU.

Varianta dřívějšího zavěšení české koruny na euro může však být výhodná například pro exportéry. "Střednědobá hospodářská politika nepočítá s oslabením koruny, které by přispělo k řešení ekonomických potíží. Posílení kursu by v určité etapě nemuselo být pro ekonomiku škodlivé, u exportujících podniků však vyvolává obavy," uvedl Niedermayer.

Na druhou stranu si je ale třeba podle něj uvědomit, že úvahy ve směru stanovení úzkého pásma pro korunu, fixního kursu, měnového výboru (currency board) či jednostranné "eurizace" znamenají zásadní zásah do makroekonomických politik.

"Dochází de facto k rezignaci na měnovou politiku a veškeré náklady na řešení vzniklých nestabilit nese fiskální politika," upozornil. Ta pak musí být velmi flexibilní a často poměrně rychle reagovat, například vyrovnávat příliv kapitálu rozpočtovým přebytkem.

Z hlediska centrální banky pak podle něj může být problematická i volba vhodné úrovně kursu pro fixaci. "Ne vždy je slabší měna, podporující více konkurenční schopnost podniků, lepší pro celou ekonomiku," uvedl s tím, že naopak může přispět k jejímu přehřátí.

"Samotný přechod na určitý pevný režim může navíc vést ke značné akceleraci kapitálových pohybů, které mohou způsobit odliv devizových rezerv, tlačit na oslabení kursu a ovlivnit tak kredibilitu fixního kursu," řekl dále. Fixace kursu, která má ekonomiku stabilizovat, by tak paradoxně mohla působit opačně.

"ČR navíc netrpí nízkou důvěryhodností domácí měny, a tedy si tuto drahou komoditu nemusí navázáním na euro půjčovat," dodal.

Pokud jde například o postoj Evropské centrální banky k zvoleným strategiím kandidátských zemí na cestě do EMU, ta posílá poměrně viditelné signály, že makroekonomická stabilizace je prvním krokem na cestě k možnosti vstupu do zóny jednotné měny. Zároveň ale zaznívají hlasy, dodal Niedermayer, že "experimenty s domácí měnou jsou příliš vážnou hrou zejména pro transformující se ekonomiky".

Martina Patočková, Ladislava Simonová