Není vyhráno, boj se zdražováním bude ještě pokračovat. Veřejnost by měla zapomenout na ultranízké úrokové sazby

Rozhovor s Alešem Michlem, guvernérem ČNB
Michaela Nováková (ČT24 27. 6. 2024, pořad Interview ČT24)

Vybrané citace

Spokojenost s prvními dvěma lety ve funkci

Když jsem se v polovině roku 2022 ujal funkce guvernéra, inflace byla osmnáct procent, letos v únoru a v březnu byla meziročně dvě procenta, čili přesně na našem cíli. Čili ano, jsem spokojen, resp. musím dodat, že jsme spokojeni, protože jsme jako Česká národní banka jeden tým a je to úspěch všech zaměstnanců.

Je nad inflací vyhráno?

Ne, není vyhráno. Budoucnost nás bude hodnotit podle dlouhodobých výsledků, nikoliv podle krátkodobého výsledku, kdy se podařilo inflaci výrazně snížit. Boj bude ještě pokračovat, a i proto říkáme a chceme vzkázat veřejnosti, aby zapomněla na ultranízké úrokové sazby, které tady byly v období deseti let před covidem. V průměru tady byla úroková sazba 0,6 procenta. To byla sazba, která podporovala zadlužování a inflaci.

Snižování úrokových sazeb

Inflaci máme u cíle, i když ne přesně na cíli. Poslední meziroční číslo je 2,6 procenta. Proto jsme na pozoru, nechceme, aby se inflace znovu rozjela. Na horizontu našeho uvažování, což je rok, rok a půl dopředu, vidíme inflaci někde kolem dvou procent. Ale zároveň říkáme, že růst cen služeb je dále zvýšený a je tomu tak i jinde ve světě. Množství peněz v ekonomice je stále vysoké, likvidita bankovního sektoru je velká, stejně tak deficity veřejných financí. Proto sice jdou sazby dolů, ale ne na takovou úroveň, jaká byla dřív.

Pravděpodobnost dalšího skoku základní sazby dolů o 0,5 procentního bodu

Necháváme si všechny možnosti otevřené, protože naším mandátem je doručit cenovou stabilitu v zemi a znovu neopakovat období, kdy tady byla osmnáctiprocentní inflace. Čili nemůžeme vyloučit nic, ale v současnosti je spíš pravděpodobnější, že pokles úrokových sazeb zpomalíme či zastavíme.

Normální míra základní úrokové sazby

Normální úroková míra by měla být kolem tří, tří a půl procenta nominálně. Výrazně výše, než byl průměr 0,6 procenta v období deseti let před covidem. Je to čistě teoretická veličina, o kterou se mohu opřít. Je to míra, při které by měla být ekonomika v rovnováze, mělo by se jí dále dařit a zároveň by měla být inflace na cíli.

K útratám a spoření domácností

Prvorepublikový ministr financí Alois Rašín, jeden z mužů, kteří stáli u vzniku samostatné Československé republiky, říkal „pracovat a šetřit“. A moje vize je podobná. Šetřeme, pracujme a nevracejme se do stejného období, jako bylo dřív, kdy byla cena peněz nula a všichni utráceli, brali si první druhou hypotéku či první druhé spotřební úvěry. A hlavně dříve byla cena peněz pod inflací, čili úspory ztrácely na hodnotě. Dlouhodobá vize České národní banky je, aby sazby byly o něco vyšší než inflace. Aby ten, kdo spoří, byl náležitě odměněn.

Mzdová vyjednávání v ekonomice, ČNB jde příkladem

V centrální bance chceme jít příkladem, a proto letos u nás vzrostla průměrná mzda o 4,5 procenta. Považujeme to za rozumný růst. Samozřejmě, kdo má fantastický výkon, fantastickou produktivitu, výsledky práce, ať si zvyšuje platy víc. Stejně tak to bylo u nás v bance. Ale v průměru, aby to za podnik bylo zhruba těch 4,5 procenta. To samé ve státní sféře, aby se platy neutrhly z řetězu a abychom s inflací doopravdy zatočili.

Boj s inflací a silná koruna

Necílujeme kurz koruny, ale ten nový přístup, který jsme po našem jmenování přinesli, byl, že jsme stabilizovali úrokové sazby a apelovali jsme, aby byla silná koruna. Což se povedlo. A to čistě proto, že většina z té (vysoké) inflace byla nákladová, dovezená. A to nejlepší, jak jsme s tím mohli bojovat, bylo, že jsme měli silnou korunu. Ta zlevňovala dovoz, a tudíž snižovala inflaci. To se podařilo. Během našeho působení byla na jaře 2023 koruna na nejsilnější úrovni v historii. V současnosti kurz moc nekomentujeme. Ale samozřejmě čím bude silnější, tím lépe.

Dva roky ve funkci guvernéra

Bylo to období, kdy jsme racionalizovali chod České národní banky, abychom šli ještě více příkladem. Zdrženlivost jsme zdůrazňovali nejen u mezd, ale také jsme propustili pět procent lidí. To bylo docela nepříjemné, ale chtěli jsme jít příkladem. Všude ve státní sféře se jinak nabírá. Část lidí sice propustíte, ale pak můžete zvýšit platy těm, kteří mají skvělé pracovní úspěchy.

Podpora růstu tuzemské ekonomiky

Česká národní banka může pomoct české ekonomice dvěma způsoby. Za prvé tím, že tady bude stabilní inflace. A přes to nejede vlak. A za druhé tím, že nastolíme finanční stabilitu. Finanční stabilitou a nízkou inflací vytváříme to nejlepší prostředí, co lidé a podnikatelé mohou chtít k růstu. A ten nevytváří Česká národní banka nebo vláda, to je chiméra. Nedělá to žádná strategie, žádné dokumenty ministerstev. Růst vytváří podnikatelé a jejich nápady.

Přijetí eura

Klíč k přijetí eura je v tom, aby politici věděli, co chtějí. Takže až politická garnitura zavelí, což znamená, že se na vstupu do eurozóny shodnou, tak my jako Česká národní banka naprosto profesionálně odvedeme tu práci de facto i za ně. Vytvoříme podmínky ať už ke stabilní koruně, nebo k přijetí eura přesně podle toho, jak se domluvíme s panem premiérem, současným či budoucím.