Nejsme tu proto, abychom trestali vládu

Rozhovor s viceguvernérem L. Niedermayerem

(Miroslav Motejlek, Týden 25.6.2001 strana 64, rubrika: Ekonomika)

Centrální banka věděla dlouhá léta, že je na tom IPB velmi špatně

Rozhovor

Kariéra Luďka Niedermayera nemá ve světě centrálních bankéřů obdoby. Ve třiceti letech se stal členem bankovní rady České národní banky a v necelých 35 jejím viceguvernérem.

* Cítíte se jako "rychlokvaška", jak vás zhruba před třemi lety nazval Václav Klaus?

Já si to stále pamatuji a velmi často se mi to připomíná. Z hlediska světových zvyklostí ale asi není normální, aby se člověk v mém věku dostal do tak vysoké funkce v centrální bance.

* Jaký kurs koruny k euru je pro českou ekonomiku ten nejlepší?

Číslo říci nemohu, ale pokud si někdo myslí, že slabší koruna by přinesla něco užitečného pro občany této země, tak to není správný názor.

* Jak si vysvětlujete láteření takových lidí, jako je šéf Škodovky Kulhánek, že koruna je příliš silná?

Oslabení koruny vždy zajistí v krátkém horizontu nějaký dodatečný výnos podnikům, které v dominantní míře exportují. A možná proto se jej třeba snaží nějakým způsobem ovlivnit. Ale pohled jednoho konkrétního ředitele jednoho podniku nemusí reflektovat celkovou ekonomickou situaci.

* Do České republiky se valí jeden investor za druhým, s nimi i jejich miliardy. Myslíte si, že může příliv zahraničních investic do budoucna ohrozit ekonomickou stabilitu země?

Role zahraničních investic je opravdu složitá. Jejich tok by rozhodně neměl najednou skončit. Kdyby se to stalo, mohl by to být problém.

* Je nutné podporovat investory velmi nákladnými daňovými úlevami, jako to dělá vláda?

Určitě přichází doba, kdy by stálo za to se podívat, co to znamená do budoucna. Jak to eroduje daňovou základnu a jestli je nutné tímto směrem dále pokračovat.

* Proč je centrální banka v poslední době až přespříliš vstřícná k Miloši Zemanovi a Václavu Klausovi? Kde se najednou vzala tak velká láska?

Je to pro obě strany užitečné. Zároveň by ale ta vstřícnost neměla být chápána tak, že chceme nějakým způsobem konzultovat, jak dělat měnovou politiku. Myslím si také, že to řeší nějaký blok, ke kterému tady v minulosti došlo.

* Kdo je vám osobně bližší, bývalý guvernér Josef Tošovský, nebo ten stávající, Zdeněk Tůma? Zdeněk Tůma.

Jak si vysvětlujete, že o bývalé členy bankovní rady není v soukromé sféře zájem? Centrální banka vám samozřejmě hrozně moc dá, naučíte se spoustu věcí, získáte řadu informací. Je ale pravda, že na trhu existuje pouze omezený počet míst pro tyto lidi.

* Co hodlá ČNB podniknout pro ti rostoucí zadluženosti?

My s tím samozřejmě nemůžeme dělat nic. Nejsme tu proto, abychom vládu nějak exemplárně trestali.

* Přednedávnem se ale nepodařilo prodat celou emisi státních dluhopisů. To je signál, že financování státního dluhu může být mnohem složitější a také dražší...

Ano. K tomu musí dojít, když ten dluh tak rychle roste. Není to dobrá zpráva.

* Co je nejlepší na české ekonomice?

Schopnost konkurence. To, že tady máme kvalitní, dobře vzdělané lidi, kteří nepobírají tak vysoké platy jako na západ od nás.

* Vy jste před více než rokem vedl různá jednání kolem IPB. Byl jste jistě solidně obeznámen se situací v bance. Odkdy ČNB věděla, že v IPB jsou tak velké problémy?

Kdybyste se zeptal, kdy jsme věděli, že její postavení na finančním trhu není dobré, tak to bychom mluvili o mnoha letech. Kdybyste se zeptal, kdy jsme začali mít pocit, že její kapitálová přiměřenost je nízká, to bychom se asi také mohli bavit o několika letech.

* Jakou roli v IPB hrála Nomura?

Jedna věc pro mě byla obrovským zklamáním. Až ex post jsme se dozvěděli, že Nomura měla svoji investici nějakým způsobem zajištěnou. Existovala jakási opce na jí držené akcie IPB. To znamená, že de facto v případě, kdyby se banka zhroutila, tak Nomura mohla využít té opce na ochranu své investice. Toto je pro mě velmi zvláštní a těžko akceptovatelný způsob. Ti lidé v tom okamžiku neměli zájem problém banky řešit.

Kdy k té operaci došlo?

Musím říci, že mluvíme o operaci značně nejasného data. Nikdo ani pořádně neví, jakým způsobem si Nomura to zajištění obstarala.

Jak se vám vůbec jednalo se zástupci Nomury?

Jednání s Dillardem pro mě byla často těžko pochopitelná. Jacksona jsem ale vždy považoval za dobrého bankéře, nicméně nemohu se zbavit osobní pachuti z celé té záležitosti.

Luděk Niedermayer(35)

Viceguvernér České národní banky stojí v její hierarchii hned za guvernérem Zdeňkem Tůmou. Do ČNB nastoupil v roce 1991, dva roky po skončení studií na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně (dnes Masarykova univerzita). Je absolventem oboru operační výzkum a teorie systémů. V ČNB jeho kariéra velmi strmě stoupala a již po necelých pěti letech se stal členem bankovní rady, tedy nejvyššího vedení banky. Do jeho kompetence spadají věci týkající se finančních trhů a bankovních transakcí.