Tereza Zavadilová (E15 13.12.2010 strana 12, rubrika Rozhovor)
Regulace bankovního sektoru je nyní pro Evropu i Českou národní banku velkým tématem.
Centrální banka podporuje aktivní mezinárodní spolupráci, koordinaci, sdílení informací. „Jsem ale odpůrcem kroků, které by směřovaly k přenesení pravomocí národních dohledů na úroveň EU. To by se oddělily národní pravomoci od národní odpovědnosti. Tím by vznikla nerovnováha. Důvodem je ochrana fiskálních zájmů České republiky,“ říká viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík.
* E15: Co je důvodem zhoršení posledního makroekonomického výhledu ČNB pro příští rok?
Česko je malá otevřená ekonomika, takže hodně závislá na tom, co se děje v zahraničí. Eurozóna a Spojené státy po špatném roce 2009 přešly do fáze hospodářského růstu. Roste Německo a Slovensko, tedy trhy pro nás klíčové. Nicméně výhledy pro příští rok i pro tyto země nepočítají s příliš velkou akcelerací růstu, naopak, spíše se předpovídá zpomalení. Dosavadní oživení těchto ekonomik a zejména dynamický růst v Asii se projevily v růstu cen komodit, kam patří i energie. I nadále se u nich čeká mírný růst, z hlediska naší prognózy inflace to ale není žádné drama.
* E15: Jak se na výkonu české ekonomiky projeví úsporná opatření vlády?
Fiskální konsolidace bude probíhat nejen v Česku, ale v celé Evropské unii, což je v dlouhodobém horizontu pozitivní, krátkodobě to ale hospodářskému růstu neprospěje. To se projevilo i v naší nové prognóze růstu ekonomiky. Vliv rozpočtových opatření na snížení růstu HDP odhadujeme na 0,8 procenta. Kromě toho bude mít na snížení růstu ekonomiky v příštím roce vliv i končící boom solárních elektráren. Třetím faktorem je odeznění obnovování zásob.
* E15: Jak se bude vyvíjet průmysl?
Pozitivní je, že průmyslová produkce roste, ale stále jsme jen na úrovni roku 2006. Jako bariéru růstu v průmyslu identifikoval konjunkturální průzkum Českého statistického úřadu nedostatečnou poptávku exportních partnerů. Není to tedy nedostatek finančních zdrojů.
* E15: Banky tedy jsou ochotny půjčovat?
Rozhodně není pravda, že by banky neměly dostatek finančního kapitálu k půjčkám. Jsem přesvědčen, že když projekt je životaschopný, banky jej zafinancují, neboť je to jejich základní byznys – přijímání vkladů a poskytování úvěrů. Logické ale je, že během krize těžko mohou půjčovat na rizikové projekty. Proto poklesl objem poskytnutých úvěrů. Na druhé straně, Česku tím méně hrozí problém finanční nestability.
* E15: Problémem současné krize je nezaměstnanost. Jaký je váš výhled?
Oživení zaměstnanosti nebude plynulé, mimo jiné i vlivem vládních opatření ve veřejném sektoru a dočasného zpomalení růstu ekonomiky. K mírnému snižování nezaměstnanosti bude ale přispívat odchod silných poválečných ročníků do důchodu, tento demografický vliv už začíná hrát významnější roli.
* E15: S vývojem inflace jste spokojeni?
Naše prognóza se nachází ve středu inflačního cíle po celé období nejbližšího roku až roku a půl, což se vlastně nikdy nestalo. V minulosti jsme cíl většinou nadstřelovali či podstřelovali. Takže to je historický okamžik. Co se týče kurzu, prognóza předpokládá, že nominálně bude koruna mírně posilovat. Jsme optimističtí, i co se týče výhledu zahraničního obchodu. Už přespříští rok by se u nás měla obnovit reálná konvergence. Jinými slovy, růst HDP v Česku by měl opět předstihovat tempo růstu ekonomik v Evropské unii. Vliv hraje také obnovení důvěry investorů v českou ekonomiku, kterou určitě lze považovat za nízko rizikovou.
* E15: Jaký očekáváte v příštím roce pohyb úrokových sazeb?
Prognóza hovoří o stabilních sazbách po většinu roku.
* E15: Od některých členů bankovní rady ČNB nyní zaznívaly hlasy spíše směrem ke zvýšení sazeb…
Já sám v této chvíli očekávám stabilitu sazeb. Do budoucna však nelze vyloučit pohyb žádným směrem.
* E15: Jak se letos vyvíjejí devizové rezervy?
Letos je objem rezerv přibližně jedenatřicet miliard eur. Při jejich správě vždy sledujeme tři cíle, jednak kreditní riziko, tedy kam investovat, pak výnosnost a likviditu. My investujeme osmdesát procent do vládních cenných papírů, takže máme i velmi vysokou míru likvidity, a to i v době finanční krize. Tyto cenné papíry byly hodně poptávanými, takže i jejich výnosnost byla dobrá. V USA a eurozóně, kde máme nejvíce zainvestováno, se navíc snižovaly úrokové sazby, tudíž kapitálový výnos cenných papírů rostl. V roce 2008 jsme vydělali rekordních sedm procent, o rok později 3,7 procenta. Letos očekávám výnos kolem 2,5 procenta.
* E15: Nedrželi jste dluhopisy zemí, které teď mají problémy, jako je Irsko a Řecko?
Na vaši otázku bych nechtěl detailně odpovídat. Vždy se ale velmi pečlivě rozhodujeme, co koupit, držet a prodat. Poučením z krize pro mě osobně je to, jak důležité je v každém okamžiku velmi obezřetně řídit rizikový profil investic a jak je nutné investice diverzifikovat. Tuto obezřetnou politiku jsme aplikovali již v samotném zárodku krize. Již před krizí jsme devizové rezervy rozšířili o investice do akciových indexů, dále jsme v letošním roce investovali do nových měn – švédské koruny a kanadských dolarů, a navíc jsme zvýšili podíl investic v mezinárodních organizacích včetně například Banky pro mezinárodní platby a Mezinárodního měnového fondu.
* E15: Ty nové měny jste nakoupili na úkor dolarových pozic?
Ne, celého portfolia, neboť je nutné diverzifikovat vždy celé portfolio.
* E15: Velkým tématem je nyní regulace bank. Jak se k němu staví centrální banka?
Od 1. ledna 2011 vzniká nový nadnárodní evropský systém dohledu. Jednotlivé orgány budou vydávat pokyny a doporučení. To ještě beru. ČNB podporuje aktivní mezinárodní spolupráci, koordinaci, sdílení informací. Jsem ale odpůrcem kroků, které by směřovaly k přenesení pravomocí národních dohledů na úroveň EU. To by se oddělily národní pravomoci od národní odpovědnosti. ČNB ze zákona odpovídá za dohled nad finančním trhem, přenesením pravomocí by vznikla nerovnováha. Důvodem je ochrana fiskálních zájmů České republiky. Neexistuje něco jako nadnárodní daňový poplatník. Navíc se obávám, že evropský finanční sektor může být přeregulovaný. Proč by měl finanční sektor pracovat v jiném režimu, například za cenu daňových znevýhodnění, než jiný sektor? Přeregulací se krizím nezabrání, ty vždy byly a budou.
* E15: Takže bankovní daň je něco, s čím byste nesouhlasili...
Přesně tak. Kapitál je hodně mobilní, není důvod, aby zůstával zde, pokud by byl významně zdaňován jinak než jinde ve světě.
* E15: Českým bankéřům se hodně nelíbí pravidla pro odměňování manažerů v bankách…
Veřejný sektor by neměl říkat, jak mají být soukromé firmy řízeny. Nesouhlasím také se zřizováním nadnárodních záchranných fondů, které v konečném důsledku zvyšují riziko morálního hazardu. Podobné je to v oblasti dohledu, není přípustné, aby unijní legislativa zasahovala do četnosti dohlídek či nařizovala, kam máme jít. Dále je pro nás – jako orgán dohledu nad českým finančním trhem – nepřijatelný záměr Evropské komise, aby mezi dceřinou společností a mateřskou bankou docházelo k převodu aktiv mimo tržní hodnotu. V zájmu udržení stability celého finančního trhu a především v zájmu ochrany každého vkladatele je, aby veškeré transakce mezi dceřinou společností a zahraniční matkou byly vždy uzavírány za tržních podmínek.
* E15: Řešili jste nějaký takový případ v ČNB?
Tyto záležitosti jsou samozřejmě předmětem dohledu ČNB, ale konkrétní být nemůžu.
* E15: Ale třeba regulace odměňování manažerů je už schválena. S tím nemůžete nic dělat, že?
Ano, je to součástí direktivy EU, která musí být transponována do národní legislativy.
* E15: A ty ostatní regulační návrhy jsou v jaké fázi?
V přípravném řízení. Samozřejmě, že ke všem návrhům se velmi intenzivně a odpovědně vyjadřujeme.
* E15: Jak se daří českému bankovnímu sektoru?
Osobně jsem přesvědčen, že český bankovní sektor je zdravý, i v době krize byl schopen dosahovat velmi dobrých finančních výsledků. Má také dostatečnou kapitálovou přiměřenost, vysoký podíl rychle likvidních aktiv, zhruba na úrovni třiceti procent k celkovým aktivům. To v mezinárodním srovnání představuje velmi dobrý výsledek. Samozřejmě se zvyšuje podíl pohledávek se selháním, to je logický důsledek hospodářské recese, ale v žádném případě pohledávky se selháním nedosahují nějakých vysokých hodnot.
* E15: Myslíte, že by Česko mělo přijmout euro?
V tuto chvíli je to z mého pohledu neaktuální a nezajímavé téma. Jsem hluboce přesvědčen, že Česku nyní pomáhá vlastní měna.
***
Poučením z krize pro mě osobně je to, jak důležité je v každém okamžiku velmi obezřetně řídit rizikový profil investic
Naše prognóza se nachází ve středu inflačního cíle po celé období nejbližšího roku až roku a půl, což se nikdy nestalo. Takže to je historický okamžik Vladimír Tomšík (36) Vystudoval VŠE a Fakultu sociálních věd na Univerzitě Karlově v Praze, na obou školách získal doktorát. V roce 2009 byl na VŠE jmenován profesorem pro obor finance. Začínal jako odborný asistent na VŠE, poté pracoval jako analytik v Komerční bance. Od roku 2000 působil jako hlavní ekonom finanční a poradenské skupiny Newton Holding, od roku 2005 do jmenování členem bankovní rady ČNB pracoval na pozici zástupce vedoucího týmu analyzujícího pravidla multilaterálních dohod o obchodu a investicích ve WTO ve Švýcarsku. V roce 2006 byl Vladimír Tomšík jmenován členem bankovní rady České národní banky, letos v červenci viceguvernérem.
Přijetí eura je v tuto chvíli z mého pohledu neaktuální a nezajímavé téma. Jsem hluboce přesvědčen, že Česku nyní pomáhá vlastní měna