Návrh na konec moratoria na úvěry

Aleš Michl (Mladá fronta DNES 14. 9. 2020 strana 8, rubrika Názory)

Jestřábi a holubice

Čtrnáct a půl procenta z objemu bankovních úvěrů, respektive 443 miliard korun, je nyní v moratoriu. Zákon schválený v dubnu 2020 umožnil odklad splátek úvěrů dlužníkům, kteří se v důsledku pandemie covidu-19 ocitli ve zhoršené finanční situaci a nemohou splácet své závazky. Plus se jde s bankou i individuálně na moratoriu domluvit. Lidé mají v moratoriu 14,9 % z hypoték a spotřebitelských úvěrů, 252 miliard. Firmy 13,9 %, 191 miliard. V souladu se zákonem banky odložily klientům splátky u úvěrů buď do 31. července, nebo do 31. října letošního roku. Pravda se ukáže hlavně po konci října. Půjde o to, u kolika z úvěrů v moratoriu se rozjede splácení a kolik z nich spadne do kategorie nesplacených úvěrů. Banky se na tuto situaci připravují, tvoří si opravné položky, proto jim klesá zisk.

Co je ale důležité, ČNB měnovou politikou odvrací finanční krizi a hospodářskou depresi. Ručíme za nabídku peněz, levných peněz. Ale poptávku po penězích, po úvěrech, nové nápady, jak podnikat, teď ovlivníme jen stěží. Nikdo, ani vláda, nemá v ruce zázrak, který vrátí hned poptávku v ekonomice do stavu a struktury jako v roce 2019.

Nemá cenu dál prodlužovat moratoria (samo, že politici mohou rozhodnout jinak). Byznys, který se přizpůsobil době koronavirové, přežije. Byznys, který to nedokázal, zbankrotuje. Kreativní destrukce, realokace zdrojů v ekonomice, je zdravá, normální, a dokonce i žádoucí.

P. S. Kdo nevěří, ať se zajede podívat na adresu Rooseveltova 462/6, Třešť. Tam je muzeum a dům Josefa Schumpetera, autora konceptu kreativní destrukce.