Jestřábi a holubice
Děje se to od 80. let. A děje se to postupně. Mění se povaha hospodářského cyklu. Už nepozorujeme běžné expanze s výrazně narůstající spotřebitelskou inflací, které jsou vystřídány recesí. Tři poslední recese v USA byly spjaté s problémy na trzích aktiv – nemovitostí nebo akcií. Jako by to byl finanční cyklus, ovlivněn toky peněz. Co víc, od těch 80. let se hospodářský cyklus natahuje, prodlužuje. V prvních 35 letech po druhé světové válce bylo v USA osm recesí. V dalších 35 letech byly recese pouze čtyři.
Poprvé od vyhlášení nezávislosti v roce 1776 trvá expanze déle než deset let.
V ostatních vyspělých zemích je trend obdobný. Růst během poslední expanze je stabilnější, snížila se jeho volatilita. Měřeno pětiletou směrodatnou odchylkou se volatilita růstu HDP v USA a v Německu nachází na historických minimech, v Česku poblíž historických minim. Pokud by nebyly dlouho ultranízké úroky a levné úvěry a leasingy, asi by byl svět už v recesi způsobené nadvýrobou aut, nedostatkem poptávky po nich.
Shrneme-li – nevím přesně, kdy přijde další recese. Říkám si, pokud penězi zadarmo (jak to dál dělá eurozóna) budeme odvracet kdysi běžné zpomalení, pak ta další recese bude asi (nikdo to neví přesně) rovnou krize a bude asi (nikdo to neví přesně) způsobena opět korekcí na trhu aktiv, peněz, chcete-li. No tak! Do toho! Poslouchej řeč peněz, zpívají AC/DC v písni Money Talks.