Jan Sochor (Hospodářské noviny 17.2.2009 str. 16 rubrika: Česko)
TOMÁŠ HOLUB, ředitel měnové a statistické sekce České národní banky
ROZHOVOR
Přestože Česká národní banka čeká letos průměrný kurz koruny pod 26 korunami za euro, česká měna včera prorazila hranici 29 korun za euro a dále oslabuje.
»Odhadovat kurz koruny krátkodobě je jako hrát v kasinu,« říká šéf statistické a měnové sekce ČNB Tomáš Holub. Nedá se tak podle něj vyloučit, že v příští prognóze ČNB svůj odhad změní.
* HN: Jak jste dospěli k číslu pod 26 korunami za euro, když přitom teď se kurz blíží spíš ke 30 korunám?
To číslo je výsledek modelu, který neodhaduje jen kurz koruny, ale i růst ekonomiky a další důležitá čísla. My samozřejmě pracujeme s nějakými známými hodnotami. Je pravda, že když jsme zpracovávali tu prognózu, tak během ledna se kurz koruny pohyboval ještě na mnohem silnějších hodnotách než teď. Takže je potřeba vzít v úvahu, že to, co se stalo následně, ještě nebylo v té prognóze zohledněno.
* HN: To znamená, že příště budete odhadovat o něco slabší korunu?
Může se to samozřejmě stát. Pokud koruna bude zůstávat na těch současných hodnotách, je dost dobře možné, že v příští prognóze budeme odhadovat slabší kurz.
* HN: Jaká je pravděpodobnost, že se váš odhad změní?
Obecně prognózovat kurz je trochu jako hrát v kasinu, tam ta míra nejistoty je vždycky velká. A teď je ještě o to větší, protože během jednoho dne skáče nahoru a dolů i o několik desítek haléřů.
* HN: Proč jste se vlastně rozhodli výhled pro kurz koruny odtajnit veřejnosti ?
My jsme naši prognózu zveřejnili vůbec poprvé, aby bylo více vidět, podle čeho se ČNB řídí. Česko je malá otevřená ekonomika. Kurz má velmi silné dopady na vývoj inflace, vývoj růstu hospodářství a tím samozřejmě na výhled úrokových sazeb.
* HN: Je to tedy tak, že teď při každém zasedání budete slovně intervenovat na kurz koruny tím, že zveřejníte svůj odhad?
My určitě nechceme, aby to bylo vnímáno jako slovní intervence. Neříkám, že ta prognóza je kurz, který by si přála ČNB. Smyslem není lidem říct, jaký bude průměrný kurz v příštím čtvrtletí nebo za rok. Ale aby bylo vidět, s jakým kurzem počítáme a analytici to mohli vzít v potaz při odhadování inflace a sazeb.
* HN: Jaké jsou předpoklady pro to, aby kurz začal posilovat?
Kurz se velice těžko odhaduje – ekonomům se zatím nepodařilo najít žádnou metodu, která by dokázala předpovědět kurz krátkodobě – za měsíc, za čvrt roku. Ten důvod, proč my kurz vidíme silnější, je, že česká měna má tendenci mírně posilovat. Vždycky když se od toho kurz nějak odchýlil, bylo jen otázkou času, kdy se vrátí zpátky. Takže k tomu dojde, ale odhadnout okamžik, kdy k tomu dojde, je velice obtížné.
* HN: Jakou v tom bude hrát roli další změna sazeb ze strany ČNB?
Druhým důvodem proč si myslíme, že koruna posílí, je, že ECB bude pokračovat ve snižování úroků, zatímco my jsme naznačili, že bychom s tím mohli být u konce.
* HN: Některé velké banky jako Goldman Sachs nebo Barclays na rozdíl od vás věří v další oslabení koruny. Nemůžou tihle velcí hráči svým prohlášením a transakcemi na trhu korunu srazit ještě mnohem hlouběji?
Vyloučit to samozřejmě nelze, přestože by to bylo neetické. Každopádně to jsou prognózy, které vzbudily velký zájem médií a krátkodobě skutečně mohou působit na další oslabování koruny. Na druhou stranu. Minimálně jedna z těchto dvou firem zároveň tvrdila, že ČNB sníží úroky až na jedno procento. Což myslím, že není vzájemně provázané, protože kdyby kurz skutečně takto oslabil, může to tlačit výrazně na růst, a prostor pro další snížená sazeb by byl výrazně omezený.
Foto autor| FOTO: HN MARTIN SVOZÍLEK
O autorovi| Jan Sochor, www.ihned.cz/sochor