Ministerstvo chce uzavřít jednání s ČNB do listopadu

Rozhovor s P. Štěpánkem, vrchním ředitelem a členem BR ČNB

(Aleš Michl, HN 21.10.2003 strana 19, rubrika: Finanční noviny)

Eduard Janota z Ministerstva financí a Pavel Štěpánek z centrální banky mají na zahraniční dluhopisy různý názor.

Čelní představitelé dvou nejvlivnějších institucí v Česku, alespoň co se týče financí, mají na vydání zahraničních dluhopisů jiný pohled. Náměstek ministra financí Eduard Janota je pro. Člen bankovní rady ČNB Pavel Štěpánek proti.

hn: Kdy čekáte, že se dohodnete?

Štěpánek: Probíhá intenzívní pracovní komunikace. Nevidíme bezprostřední nutnost vstupu státu na zahraniční trhy. Financování státního dluhu emisemi na domácím trhu má hlavní výhodu: stát, jehož příjmy tvořené převážně daněmi jsou v domácí měně, není ohrožen výkyvy směnných kursů. Janota: Jednáme. Zpracovali jsme materiál o nutnosti emise zahraničních dluhopisů. Chceme uzavřít jednání do desátého listopadu, předtím, než bude vydán nový emisní kalendář na příští rok.

hn: Bylo by pro ekonomiku vhodné, aby stát v horizontu dvou tří let vydal zahraniční dluhopisy?

Štěpánek: Pokud se tržní podmínky doma ani v zahraničí výrazně nezmění, nebude vhodné ani nutné, aby ministerstvo vydávalo dluhopisy v zahraničí. Domníváme se, že absorpční schopnost tuzemského trhu je stále značná a stát vstupem na zahraniční trhy nezíská levnější zdroj financování. Janota: Bylo by to vhodné. Zadlužení státu roste. Chceme diverzifikovat portfolio investorů, aby již dluh nebyl financován jen domácími dluhopisy. Jsme jedinou zemí z přistupujících do EU, která je ještě nevydala a která nemá ještě položen základ eurové výnosové křivky státních dluhopisů.

hn: O kolik by mohl být podle vás úrok ze zahraničních dluhopisů nižší než z domácích?

Štěpánek: Náklady například na emisi s desetiletou splatností, denominovanou v euru, by v současnosti byly podle našeho názoru mírně vyšší o zhruba jednu až dvě desetiny procentního bodu než výnos domácího desetiletého státního dluhopisu. Zajištění proti kursovému riziku může navíc úrokové náklady zvýšit o 0,1 až 0,2 procenta.
Janota: Minimální rozdíl ve výši úroku očekáváme v obou směrech v návaznosti na konkrétní situaci na finančních trzích v době emise. Zdůrazňuji, že výše úroku je nutno konfrontovat s řízením rizik v oblasti dluhové služby v dlouhodobém horizontu.

hn: Nepřineslo by to negativní důsledky ekonomice - například výraznější posílení kursu koruny?

Štěpánek: Významně by narostlo riziko dodatečných nákladů na stabilizaci kursu koruny, nebo ztráty výkonu ekonomiky, pokud by emise dluhopisů v zahraničí vyvolala tlak na zhodnocení měny.
Janota: Určité riziko tlaku na posílení koruny existuje. Domnívám se, že není výrazné. Příliv investic do ekonomiky již není tak velký, jako býval. V tomto směru je situace dosti odlišná od podmínek, za kterých vláda uzavřela dohodu s ČNB mimo jiné i o tom, že vloni a letos nebude vydávat zahraniční dluhopisy.