(ČRO Radiožurnál 14.1.2015, pořad Ranní interview Radiožurnálu)
Česká měna je na nejnižší úrovni za posledních několik let, analytici to přisuzují mimo jiné obavám z dalších intervencí České národní banky a právě jejího guvernéra Miroslava Singera teď vítám v Ranním interview Radiožurnálu.
Jde-li to říct stručně, proč teď koruna oslabuje?
Nejde to říci stručně, krátkodobý vývoj měny je více méně náhodný, obchodníci s měnami se snaží odhadnout, co udělají jiní obchodníci a posunout měnu tak, aby na tom vydělali. Není nutné v tom hledat nějaké složité historie, je to vývoj za týden nebo za dva.
Co se tedy děje, že ty výsledky jsou tak špatné?
Probíhá náhodný proces, to se snažím říci, v tuto chvíli se to příliš okomentovat nedá, měna se pohybuje. Jak říkám, z týdne na týden můžete vymýšlet vždycky historky, které pak vysvětlí, proč se tak pohnula, ale dopředu nikdy neodhadnete, co udělá, takže tyto komentáře nemají velký smysl.
Jak byste okomentoval ty spekulace, že už se znovu intervenuje ze strany České národní banky, jen jste to nikomu nedali vědět?
To je naprostý nesmysl, stavy našich rezerv zveřejňujeme s nějakým, tuším, desetidenním zpožděním. Takže tam bude vidět, že se nic takového neděje.
Pozn.: ČNB krátce intervenovala na devizovém trhu pouze v listopadu 2013.
Nemohla se třeba na sociálních sítích objevit prohlášení z centrální banky, která by mohla mít vliv na kurz koruny, byť asi nepřímo?
Přiznám se, že nevím, co myslíte.
Objevila se vyjádření na sociálních sítích a někteří analytici si myslí, že za nimi stála centrální banka, tedy vyjádření ať už Vašich nebo Vašich kolegů.
Nevím jaká vyjádření. Já jsem včera zveřejnil blog, ve kterém shodou okolností více méně vysvětluji rozhodnutí i z konce loňského roku, kdy jsme se rozhodli a už v prohlášení bankovní rady říkali, že v tuto chvíli nepovažujeme za nutné, vzhledem k podmínkám, ve kterých ekonomika je, měnit kurzový závazek, který máme. To znamená, že nenecháme korunu posílit pod 27 Kč za euro.
Po tom Vašem blogu koruna vzápětí posílila o 30 haléřů k euru a o 20 haléřů k dolaru, může mít podle Vás podobný dopad třeba i tento rozhovor?
To se nedá odhadovat. Vývoj kurzu v období dnů nebo týdnů je prostě tažený sentimenty obchodníků, odhadovat jak a co na ně dopadne je velmi prázdné, zbytečné a poměrně čas konzumující cvičení.
Dobře, současný kurz koruny k euru je teď 28,41 Kč, jste s tou úrovní spokojený?
My jsme řekli, že kurz nad 27 Kč za euro necháváme volně plavat. Obecně máme politiku, že se nevyjadřujeme ke kurzu a k jeho aktuálnímu vývoji ze dne na den, právě proto, co jsem už říkal. Ten vývoj je tažený sentimenty a nemá cenu jej nějak komentovat.
Co se teď musí stát, aby koruna znovu posílila?
Krátkodobě musí obchodníci získat jiný sentiment.
Hrozí podle Vás české republice deflace, pokud ano, měla by Česká národní banka už v únoru na svém zasedání přistoupit k další intervenci?
Důležité je uvědomit si, že měnovou politikou ovlivňujeme dění zhruba za rok, rok a půl, to znamená, že to, co se teď aktuálně stane, jsme určili řádově před rokem, rokem a půl a nemá cenu se tím nechávat dramaticky ovlivňovat. Musíme se prostě dívat dopředu. To, že propadly ceny ropy, je z hlediska této ekonomiky krátkodobý pozitivní efekt, protože my ropu čistě dovážíme, produkujeme jí minimum. Stejně tak jsou ceny taženy dolů slušnou úrodou potravin z loňského roku, to je zase tím, že počasí neovlivníme, když to řeknu úplně jednoduše. Takže jediné, co nás trápí a co nás může vést k úvahám o tom, jestli nám hrozí dlouhodobá deflace nebo ne, jsou buďto druhotné důsledky těchto dvou jevů, o kterých jsem mluvil, a pak samozřejmě dlouhodobější jev, kterým je deflační situace eurozóny. Ale tam má cenu počkat, jak na to bude reagovat ECB.