Malí podnikatelé potřebují podporu i zvenčí

Vladimír Vácha (Právo 19.10.2005 strana 13, rubrika: Jižní Čechy)

ŘEDITEL ČESKOBUDĚJOVICKÉ POBOČKY ČESKÉ NÁRODNÍ BANKY VLADIMÍR JANDÍK ŘEKL PRÁVU:

* Kraj již před časem inicioval vznik několika odborných pracovních skupin. Jednu z nich, pro rozvoj a podporu podnikání, vedete vy. Můžete přiblížit její činnost?

Obecně řečeno zmíněné skupiny vznikly v souvislosti s jednáním o rozvoji kraje a nyní se pravidelně každoročně tento program aktualizuje formou akčních plánů. Právě u naší skupiny došlo podle mého názoru k významné kvalitativní změně, neboť její činnost začala zaštiťovat hospodářská komora, jejímž jedním z cílů je prosazovat zájmy podnikatelů. Právě ona by proto měla přicházet s náměty, jakým způsobem podporovat zejména malé a střední podnikatele, neboť právě oni na rozdíl od velkých firem potřebují i podporu zvenčí. Naše pracovní skupina se proto neschází již pouze při aktualizaci akčních plánů, ale pravidelně zhruba za dva měsíce.

* Kdo se na činnosti skupiny podílí?

Jsou to jednak zástupci hospodářské komory, rozvojové agentury CzechInvest, úřadu práce, ale i představitelé obcí a měst, Jihočeské univerzity a vzniká tak průnik několika institucí, které mohou přicházet s náměty, jak rozvíjet podnikání v našem regionu.

* Co může podle vašeho názoru kraj pro malé a střední podnikatele v následujících třech až čtyřech letech udělat?

Například prostřednictvím tzv. softprojektů, to jest menších finančních prostředků, dosáhnout velkých účinků. Zatím jsme na počátku a musíme proto vytvořit v podnikání vhodné podmínky, aby v našem kraji sídlily a efektivně pracovaly ty instituce, které mají v ČR na starost rozvoj podnikaní. Na jihu Čech by proto měla působit Českomoravská záruční a rozvojová banka, měl by zde fungovat CzechInvest, měla by mít pro činnost dostatečné možnosti hospodářská komora a Regionální rozvojová agentura atd. Fungovat by měla i určitá informační služba pro podnikatele, která by jim pomáhala řešit různé projekty, radila by jim, jak rozjíždět podnikání. S tím souvisí i vytváření různých databází, které jsou nezbytné pro přilákání kapitálu na podporu malého a středního podnikání. Třetí oblastí na níž se zaměřujeme, je podpora inovačních aktivit a jakosti.

* Pomohl by menším podnikatelům další rozvoj projektu Brownfields?

Myslím, že nejen malým a středním, ale i některým velkým, neboť navazují v řadě směrů na projekty, které jsme řešili před několika lety a úspěšně se je podařilo završit. Příkladem jsou zmíněné Brownfields, což jsou informace o opuštěných průmyslových objektech, které by se mohly nějakým způsobem revitalizovat, či o objektech, které dříve patřily armádě, zůstávají nevyužity a bylo by možné je vrátit pro podnikaní nebo i pro jiné využití obcí a měst. Mám na mysli kulturní či sociální.

* Je šance tento záměr co nejdříve uvést do života?

Myslím, že ano, neboť je zde průnik zájmů několika orgánů a institucí, jak kraje, tak hospodářské komory, CzechInvestu i Regionální rozvojové agentury. Kraj již avizoval, že by do tohoto projektu vložil, co se podařilo v minulosti zprovoznit. Znamená to, že určitý informační systém tady je, je jen třeba jej aktualizovat a přiblížit jej uživatelům.