Lovci padělaných peněz

František Prachař (Nedělní Blesk 20.7.2014 strana 12,  rubrika Téma)

V České národní bance naplno funguje zkušebna platidel

PRAHA - Počátkem července dopadla ústecká kriminálka jistého Bulhara, který prodával falešné dvouseteurovky. Od originálů byly k nerozeznání a Vietnamci, kteří je od něj hlavně kupovali, si teď rvou vlasy.

Bulhar nabízel euro o 1,50 až dvě koruny laciněji a podařilo se mu jich udat kolem sedmi set. "Padělky to byly velmi povedené," řekl Jaroslav Moravec (48), hlavní metodik ochrany platidel České národní banky (ČNB) z její zkušebny platidel. "Obsahovaly ochranné prvky a ti, kdo je kupovali, neměli šanci poznat, že nejsou pravé."

Kdysi a nyní

Za minulého režimu se u nás padělatelé - přesněji rozšiřovači falešných platidel - vyskytovali zejména v turistické sezoně. "Průměrně se zachytilo tak tři sta padělků ročně, hlavně v červenci a srpnu. V dnešní době žádná sezonnost není," doplnila expertka na emise peněz (říkají jí také "bankovkářka") Eva Krulová (52). Podle ní ČNB eviduje do 30. června tohoto roku objevení 1988 kusů padělků, což je padesátiprocentní nárůst ve srovnání se stejným obdobím vloni.
"Z toho se zatím nedá nic vyvozovat," říká. "Zhruba třetinu dělá naše domácí měna, třetinu dolary a zbytek jsou eura a různé měny různých států."

Padělatelé

"Jen vzácně se stává, že padělatel je zároveň rozšiřovatelem, tedy tím, kdo uvádí falešná platidla do oběhu," vysvětluje hlavní metodik Moravec. "Jejich autor je obvykle prodává rozšiřovatelům za čtyřicet procent nominální hodnoty, protože právě oni nesou nejvyšší riziko."

Co s tím?

Policie i banky kdysi padělané bankovky dokonce "vykupovaly". "Policie po dohodě s bankéři přes své informátory v podsvětí rozšířila, že je velký zájem - například - o bankovky určitých hodnot. Padělatelé je udělali, dostaly se na trh a policie, která sledovala jejich cestu, je posbírala," vysvětluje někdejší ochranu bankovního trhu Jaroslav Moravec.
To už se nedělá, zato vzrostla spolupráce bank na mezinárodní úrovni. "Měníme si emise našich bankovek celkem se dvěma sty světovými bankami. Ony nám zase posílají ty své, a máme tak dokonalý přehled o originálech," dodává Eva Krulová.
Právě tahle spolupráce je zárukou úspěšného boje proti padělkům. Je samozřejmě podmíněna dokonalou znalostí jak domácích, tak i cizích platidel. A tu odborníci ze zkušebny platidel ČNB opravdu mají.

Nenaletět!

Téměř každá bankovka má svoje ochranné prvky. "Při troše pozornosti si je každý může zkontrolovat, třeba i v obchodě při placení. Chce to jen odhodit zbytečný stud a obavy z toho, že budu lidmi kolem považován za šťourala a puntičkáře," je přesvědčen Jaroslav Moravec. Pamatuje totiž to, že jistá stařenka dostala důchod vyplacen ve dvou pětitisícových a jedné tisícové bankovce. "Pětitisícovky byly padělané a té paní je nikdo nenahradil. Kdyby je dokázala zkontrolovat a následně odmítnout, dostala by důchod v plné výši. Takhle jí zbyla jen tisícovka."