Lízal z ČNB: měnová politika je zřejmě příliš utažená

Jana Mlčochová (Reuters 23.7.2013)

* Nevidí pozitivní impulsy pro to, aby se ekonomika otočila
* Kurz koruny zřejmě není dost slabý, aby kompenzoval slabé prostředí

Měnová politika České národní banky (ČNB) je pravděpodobně stále příliš utažená vzhledem k nedostatku impulsů, které by pomohly ekonomice vymanit se z recese, řekl člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal.
Exportně zaměřená česká ekonomika neroste od poloviny roku 2011, a ačkoli prognóza centrální banky předpokládá postupné zotavování na základě oživení v Evropě, známky zlepšení nepřicházejí, řekl Lízal v rozhovoru pro agenturu Reuters zveřejněném v úterý.
ČNB v listopadu srazila hlavní úrokovou sazbu na technickou nulu a od té doby debatuje o možnosti dalšího uvolnění měnových podmínek skrze intervence proti koruně.
Zápis z minulého měnového zasedání poukázal na rozkol v sedmičlenné bankovní radě, když menšina "několika" členů hlasovala pro okamžité zahájení prodejů koruny.
Lízal neprozradil, zda byl ve skupině členů, kteří doporučovali intervence, ale řekl, že současná měnová politika se zdá být příliš restriktivní.
"Domnívám se, že měnové podmínky jsou asi příliš přísné s ohledem na to, jakým způsobem se vyvíjí situace v Evropě," řekl.
"Současná prognóza (ČNB) obsahuje předpoklad evropského oživení, ale toto oživení spíše nepřichází."
Ekonomika eurozóny, kam míří 60 procent českého exportu, se v prvním čtvrtletí mezikvartálně smrštila o 0,2 procenta.
Průmyslová výroba v květnu poprvé za čtyři měsíce klesla, což naznačuje křehké a nerovnoměrné zotavení bloku.
Český vývoz meziročně klesá od loňského prosince - s výjimkou dubna - s tím, jak ochabuje poptávka z Evropy.
"Obávám se, že poskakování po dně ekonomického cyklu muže být dlouhodobější," řekl Lízal na adresu české ekonomiky.

Následuje plné znění odpovědí člena bankovní rady České národní banky Lubomíra Lízala v rozhovoru pro agenturu Reuters:

MĚNOVÉ PODMÍNKY

"Domnívám se, že měnové podmínky jsou asi příliš přísné s ohledem na to, jakým způsobem se vyvíjí situace v Evropě.
Současná prognóza obsahuje předpoklad evropského oživení, ale toto oživení spíše nepřichází.
"Kladu si otázku, zda výhled do budoucna, který je postaven na tomto oživení, je realistický a zda to není spíš čekání na Godota, který prostě nepřijde.
"Výhledy očekávají, že Evropa půjde dál, bude rychleji růst, ale místo toho spíše setrvává na místě. Hledám pozitivní impuls pro to, aby se ekonomika otočila, a takový impuls moc nevidím.
Nevidím, že by se mohlo neočekávaně něco změnit v Evropě, aby rychle rostla, nevidím, jaký neočekávaný impuls by měl přijít na domácí scéně, aby se ekonomika otočila a objevily se žádoucí inflační tlaky. Z tohoto pohledu je situace dost neradostná.
"Svět je hladový po pozitivních zprávách - a nikde nic. I to avízo Fedu, které vlastně říká, že se situace zlepšuje, si trhy přebraly jako částečně negativní zprávu a ztlumilo to její dopad.
"Realistické pozitivní 'překvapení' by asi bylo, že se situace v Evropě konečně začne rychle otáčet v porovnání s výhledy analytiků. Jen nevím, proč by se měli tentokrát mýlit na opačnou stranu.
"Spíše si myslím, že se situace nezmění anebo se budou materializovat negativní vyhlídky. Toto mě vede k jistému pesimismu o reálnosti očekávání rychlé změny.
"Co se týče některých signálů, jako dubnový silný růst exportu, zlepšující se PMI, jsou to pozitivní signály, ale nevidím v tom potvrzení obratu ekonomiky. Jsou to předstihové indikátory, že se může situace zlepšit, ale není to ovšem jednoznačný signál, že bude lépe.
"Předpoklad odražení domácí ekonomiky ode dna v letošním roce, který je v poslední prognóze, je postaven na otočení situace v Evropě, a to se stále odsouvalo v čase. Obávám se proto, že poskakování po dně ekonomického cyklu může být dlouhodobější.
"Na rozdíl od Spojených států Evropa ještě vůbec není ve fázi, kdy by se přemýšlelo o ukončení nestandardních měnověpolitických opatření."

INFLACE

"Když přemýšlím o dalším uvolnění měnových podmínek, tak je pro mě důležitý samotný inflační cíl ve střednědobém horizontu. Ten závazek inflačního cíle by měl platit v každé situaci. Pokud by měla hrozit deflace, to bychom už byli blízko kvalitativně jiné situaci, která byla například v Japonsku a byla by patrně mnohem hůře řešitelná.
"Pro mě je problematické, že inflace byla tažena zejména daňovými změnami. Pokud bychom se dívali na měnověpolitickou inflaci, tak tam situace vypadá značně jinak z hlediska optiky inflačního cíle. Měnověpolitická inflace je pro mě mnohem lepší měřítko toho, jak se reálné ekonomice vede.
"Pokud je měnověpolitická inflace pod tolerančním pásmem, tak je to pro mě signál, že je nutné se vážně zamyslet, zda měnové podmínky nejsou příliš přísné.
"Intervence by podle mého názoru měly vést k nastavení takových měnových podmínek, které povedou k dosažení inflačního cíle obdobně jako při použití úrokového kanálu."

EFEKT INTERVENCÍ

"Uvažování o uvolnění měnových podmínek skrze intervence je z časového hlediska jiné, než pokud uvažujeme o sazbách.
Devizové intervence se v inflaci projeví mnohem rychleji než při používání standardního úrokového kanálu.
"Pokud používám úrokový kanál, měl bych reagovat dříve, než když používám kurzový kanál. Horizont měnové politiky je 12 až 18 měsíců. Když použijí kurzový kanál, tak inflaci ovlivním už za půl roku. Proto si myslím, že v uvolňování nejsme jednoznačně pozadu (behind the curve).
"Obvykle se totiž analyzoval vliv kurzových změn na inflaci v momentě, kdy úrokové sazby nebyly na nule. Když pak kurz způsobil uvolnění, tak reakcí centrální banky bylo zpřísnění skrze úrokový kanál. Pokud by ovšem banka neudělala tento protikrok, tak bude efekt intervencí na ceny mnohem větší než ukazují takovéto analýzy."

DOPADY POTENCIÁLNÍCH INTERVENCÍ NA SPOTŘEBU

"V okamžiku, kdy průsak do inflace bude přes kurz, tedy přes dovážené zboží, tak to vytvoří tlak na substituci dováženého zboží domácím. To může být další pozitivní impuls pro domácí ekonomiku."

KURZ

"I za současné úrovně kurzu může být podle mě potřeba uvolnit měnové podmínky. Odchylka současného kurzu od prognózy podle mého názoru nemusí stačit na to, aby kompenzovala potřebu dalšího uvolnění. Myslím, že přestože současný kurz je oproti prognóze nižší, je asi silnější, než by odpovídalo potřebným měnovým podmínkám pro dosažení inflačního cíle. Uvidím podle nové prognózy, ale můj současný pocit je, že ekonomická situace se nevyvíjí natolik dobře, aby to stačilo."

DOPAD MOŽNÉHO POSTUPNÉHO UKONČENÍ NÁKUPU FEDU

"Nečekám nějaký velký vliv nebo reakci koruny, pro nás je určující Evropa a místní stav ekonomiky, vliv zámoří je velmi zprostředkovaný a proto menší. Současné mírné výkyvy kurzu vnímám spíše jako volatilitu z hlediska psychologie."