(Rádio Česko, 27. 11.)
Neschopnost lidí rozeznat dobrý obchod od špatného byla jednou z příčin finanční krize. I proto by jedním z preventivních opatření, o které se nyní vlády po celém světě snaží, mělo být zvýšení takzvané finanční gramotnosti. Právě to je ale v době komplikovaných finančních produktů a často benevolentních zákonů, respektive dozoru nad tím, co a jak trh dělá, komplikované. Tvrdí to alespoň někteří účastníci druhé mezinárodní konference k finanční gramotnosti, pořádané v rámci příprav na Evropský boj proti chudobě a sociálnímu vyloučení.
V roce 2008 vznikl poradní orgán prezidenta Spojených států Národní rada pro finanční gramotnost, která jasně označila finanční negramotnost za jednu z hlavních příčin hospodářské krize.
'Česko na tom není špatně'
Porovnat různou finanční gramotnost na světové úrovni je ale podle členky bankovní rady České národní banky Evy Zamrazilové velmi složité. "Právě proto vzniká v OECD projekt na mezinárodní měření finanční gramotnosti. A Česká republika je jednou z pilotních zemí," řekla Rádiu Česko Zamrazilová.
Domnívá se však, že z mezinárodního srovnání nevyjde Česko špatně. Podle ní také většina finančních institucí, které reguluje centrální banka, jedná korektně. "Ve srovnání se zahraničím na tom nejsme špatně," podotkla Zamrazilová.
"I tak by se ale měla finanční i právní gramotnost obyvatel zvyšovat," dodala ekonomka v našem vysílání. Upozornila, že už studenti základních škol by měli mít informace o správném ekonomickém chování.