Aleš Michl (Mladá fronta DNES 19. 8. 2019 strana 9, rubrika Názory)
Jestřábi a holubice
Když jsem v roce 2014 poprvé přijel do ráje technologických firem v kalifornském Silicon Valley, měl Facebook na burze hodnotu 200 miliard dolarů. Nyní už dosáhla 528 miliard. Tržní hodnota americké klasiky, automobilky Ford, je 35 miliard dolarů. Sociální síť může mít patnáctkrat větší cenu než běžná průmyslová fabrika?
Co víc, v Silicon Valley je běžné, že začínající firma jen kvůli na první pohled super nápadu je investory ceněná na miliardu dolarů a více. Těm superúspěšným novým firmám se říká Unicorns, neboli jednorožci. Podle statistiky CB Insights bylo v roce 2018 v Americe 150 jednorožců. Teď v srpnu přibyl jeden nový – firma Scale AI. Má tříletou historii a vede ji dvaadvacetiletý Alexander Wang.
Nic proti. Mladí vpřed. I když tady jde vpřed snad všechno. Apple si v údolí v Cupertinu už dostavěl gigantické skleněné sídlo ve tvaru donutu navržené Normanem Fosterem. Nové sídlo Facebooku má největší střešní park na světě. Google už rozjel stavbu nové centrály, na jejímž návrhu pracovali top architekti v čele s Thomasem Heatherwickem.
Ještěže jsem na letišti sehnal knihu profesora z Yale Vikrama Mansharamaniho s názvem Boombustology.
Píše v ní: když se v Americe stavěly překrásné mrakodrapy ve stylu art deca jako sídla firem a demonstrace tehdejšího úspěchu, třeba Chrysler Building nebo Empire State Building, přišel v roce 1929 krach...