Aleš Michl (Mladá fronta DNES 12. 4. 2021 strana 9, rubrika Názory)
Jestřábi a holubice
Představte si, že výchozí stav je roven 1. Bez snahy za rok dosáhnete výsledku 1^365=1. Zůstanete na místě. Kdybyste každý den přidali k pracovní píli jen pouhé jedno procento, pak za rok dosáhnete zlepšení (1+1%)^365, respektive 1,01^365=37,8. Naopak když budete každodenně jen pesimisticky na vše nadávat, ventilovat své emoce na sociálních sítích a zbrzdíte třeba o procento denně, pak za rok dosáhnete výsledek (1-1%)^365, respektive 0,99^365=0,03.
Jako člen bankovní rady ČNB jsem před rokem zvolil píli bez emocí. Česku totiž hrozily dvě krize naráz: ke zdravotní mohla přibýt i finanční. Během toho roku jsme jako ČNB nabídli konzistentní politiku, která krok za krokem snižuje riziko finanční krize a podporuje ekonomiku. Druhá varianta by byla stát se rádoby odborníky na epidemii. Kritizovat, vymýšlet pseudonápady a ventilovat emoce, jako se to děje na sociálních sítích. Díky prvnímu postupu zůstalo bankovnictví během těch posledních 365 dní silné a stabilní. Je potřeba ale vytrvat, nejsme ještě na konci.
Před rokem jsem napsal článek Finanční plán pro ekonomiku. Byly v něm tři kroky:
- Levné peníze, respektive nízké úrokové sazby. Ale žádné experimenty typu záporných sazeb. To se podařilo.
- Ručení za nabídku peněz, aby nezamrzl úvěrový trh. To se také podařilo.
- Dále bylo potřeba, aby se na trhu peněz a státních dluhopisů normálně obchodovalo. Kdo chce prodávat, ať má možnost rozumně prodat. Kdo chce nakoupit, ať má možnost rozumně nakoupit. Odborněji – aby nebyl velký rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou dluhopisu. Také se podařilo.
Před rokem jsem napsal, že prognózy ohledně vývoje ekonomiky jsou fikcí.
A opřel jsem se o vlastní výzkum. Začali jsme měřit s kolegou poradcem Adamem ekonomiku online přes spotřebu elektřiny. Týden co týden jsme zveřejňovali na mém Twitteru nebo na blogu ČNB analýzu. Poslední data: Spotřeba elektřiny za poslední tři měsíce versus předešlé tři měsíce poklesla o 0,4 %.
To, že teď navzdory lockdownu drsně nepadáme, je výsledkem úsilí všech, kdo každodenně pracovali a rok nezasvětili jen nadávání a ventilování svých pocitů na sociálních sítích.
Neúnavná píle po celý rok vede k 37,8/0,03=1260krát lepšímu výsledku, než by se zrodil z výkřiků na sociálních sítích.