Miroslav Singer (Ekonom 20.3.2008 strana 6)
Problémy finančních trhů řady vyspělých zemí začínají být využívány jako argument pro podporu vzniku celoevropských finančních struktur, či alespoň pro přesun regulačních kompetencí na tzv. domácího regulátora.
V případě lobbistů působících v odvětví finančních trhů je tato snaha pochopitelná. Jednotná regulace by přinesla většině nadnárodních finančních skupin úspory nákladů a možnost lépe přelévat kapitál z jedné evropské země do druhé.
Méně pochopitelná je však snaha používat finanční krizi jako argument pro jednotnější finanční regulaci politiky. Jednotnější regulace finančních trhů evropských zemí by totiž finanční krizi nejen nezabránila, ale s největší pravděpodobností by ji ještě prohloubila.
Že by jednotnější či harmonizovanější regulace evropských finančních trhů otřesům nezabránila, je zřejmé z příčin, které tyto otřesy způsobily. Propad strukturovaných finančních nástrojů, jež přesouvají úvěrové riziko, zasáhl v evropském kontextu prozatím nejvíce některé německé, francouzské a švýcarské finanční instituce. Je však obtížné si představit, že by jednotnější regulace v Evropě mohla ovlivnit vlnu jejich emisí v USA a jejich nákup evropskými institucemi. Ani harmonizovanější evropská regulace by nezabránila krizi britské banky Northern Rock -krizi, jež byla izolovaná a odehrávala se na finančním trhu jedné evropské země. A ani ta nejjednotnější organizace regulace evropských finančních trhů nebude nikdy schopna zabránit incidentům založených na záměrném porušování vnitřních předpisů ze strany obchodníků, jako se to stalo v Société Générale.
Uvedené případy ukazují, že příčiny problémů spočívají buď v individuálním systému řízení rizik jednotlivých finančních institucí, nebo v (ne)činnosti či chybách v činnosti, případně (ne)koordinaci finančních regulátorů jednotlivých evropských zemí. Jednotnější systém regulace evropských finančních trhů by tedy v uvedených případech nebyl o nic úspěšnější než stávající regulatorní uspořádání.
Lze dokonce učinit opačný závěr: určitá pestrost regulačních systémů evropských finančních trhů a jejich vzájemná oddělenost zabraňují přelévání těchto krizí mezi jednotlivými finančními trhy. Díky tomu například otřesy na úrovni matky skupiny Société Générale nezpůsobily dceřiným společnostem skupiny, tedy např. Komerční bance, problémy na trzích, na nichž dcery působí.
Nekrácené znění sloupku najdete na Ekonom.cz