* Vidí vzestupné inflační tlaky, zvýšení o 25 bps adekvátní
* Rozšíření úrokového diferenciálu s ECB není problém
* Nezúčastní se měnového zasedání ČNB 24.března
Jana Mlčochová
PRAHA, 14.března (Reuters) - Zvýšení českých úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu by teď bylo odpovídající, protože je zde značné riziko zrychlení tempa inflace, řekl člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Kamil Janáček.
Janáček, jenž do bankovní rady nastoupil před devíti měsíci, v rozhovoru pro agenturu Reuters řekl, že ceny půjček by měly v Česku vzrůst i přes sérii nevýrazných hospodářských údajů z minulého týdne.
Centrální bankéř dodal, že příštího měnového zasedání 24.března se však nezúčastní. Pravděpodobnost zvýšení sazeb, jež do konce června předpokládá 12 z 18 analytiků oslovených v průzkumu Reuters, se tak snížila.
"Já tam cítím výrazně silné nebezpečí zrychlení inflace, a proto si myslím, že je oprávněné zvýšit sazby o 25 základních bodů," řekl Janáček.
ČNB drží hlavní dvoutýdenní repo sazbu od loňského května na historickém dně 0,75 procenta, přičemž na únorovém zasedání bankovní rada rozhodla o ponechání měnové politiky beze změny čtyřmi hlasy proti třem. Janáček hlasoval pro zvýšení sazeb.
Zastánci zpřísnění měnové politiky v bankovní radě nepřihlížejí k prognóze ČNB, která implikuje stabilní sazby před postupným zvyšováním na konci roku. Robert Holman, jeden z "bankovních jestřábů", však byl minulý měsíc v radě nahrazen Lubomírem Lízalem, který svůj postoj k nastavení sazeb dosud veřejně nevyjevil.
Analytici uvedli, že lednové a únorové údaje o inflaci a údaje o HDP za čtvrtý kvartál loňského roku, jež byly všechny zveřejněny až po vydání bankovní prognózy, a snížení reálných mezd by mohly utažení sazeb oddálit.
Janáček ale uvedl, že tato data nehrají v jeho rozhodování o úrokových sazbách tu hlavní roli, protože změny sazeb se v ekonomice projeví se zpožděním 12 až 18 měsíců.
Vrchní ředitel ČNB řekl, že podle jeho očekávání potáhne zahraniční poptávka po většinou průmyslových výrobcích hospodářský růst rychleji, než mnozí čekají, což vytvoří vzestupný tlak na ceny.
Centrální bankéř dále uvedl, že věří v jeden ze scénářů centrální banky nazvaný "Německá lokomotiva", který předpokládá relativně silné zotavení tažené exporty, z nichž většina míří právě na německý trh, hlavní odbytiště českého vývozu.
CENY KOMODIT
Oživení v průmyslu povede k růstu mezd a vzestupu poptávky domácností, což vyvolá vzestupný tlak na ceny. Vysoké globální ceny komodit budou dalším faktorem, který urychlí inflaci v Česku, řekl Janáček.
"Můj názor je, že efekt vysokých cen komodit bude trvat bohužel déle než německá lokomotiva. V tomto případě bychom se sazbami nešli tak rychle nahoru, abychom nedusili růst," uvedl.
Janáček ale řekl, že za ekonomického oživení by měly reálné sazby nejdříve stoupnout na nulu a poté výš, než aby zůstaly záporné. Doplnil ale, že ČNB si ponechává otevřený prostor pro reakci na změnu podmínek.
"Trhy musí kalkulovat s tím, že ČNB ukázala několikrát v minulosti, že je schopná reagovat velice rychle a velmi pružně, a to dokonce i mimo kalendář zasedání k měnovým otázkám," řekl.
ROZŠÍŘENÍ ÚROKOVÉHO DIFERENCIÁLU NENÍ PROBLÉM
Mnozí analytici předpovídají, že výsledek příštího měnového rozhodnutí ČNB bude obtížné odhadnout poté, co Evropská centrální banka (ECB) naznačila možnost utažení měnové politiky již v dubnu. Takový krok by rozšířil úrokový diferenciál vůči České republice.
Rozhodnutí ECB ale nejsou tím, co by určovalo postup členů bankovní rady ČNB ohledně úrokových sazeb, řekl Janáček.
Potenciální nárůst úrokových sazeb v eurozóně by pravděpodobně krátkodobě mírně oslabil korunu, ale to by nebyl problém, protože by to pomohlo českým vývozcům, uvedl.
Takové oslabení domácí měny by pomohlo vývozcům tím, že by zlevnilo jejich zboží v zahraničí a dál by posílilo zábrany proti přílivu spekulativního kapitálu, který je podle Janáčka kvůli extrémně nízkým sazbám už tak dost silný.
Česká národní banka drží v posledních letech úrokové sazby pod úrovní eurozóny, aniž by negativní úrokový potenciál vedl k významnějšímu odlivu kapitálu, jak se někteří obávali.
(Autorka: Jana Mlčochová; Přeložil: Roman Gazdík)
((roman.gazdik@thomsonreuters.com; +420 2 2419 0475; Reuters Messaging: roman.gazdik.reuters.com@reuters.net))
***************
FAKTOGRAGIE-Vyjádření Kamila Janáčka z ČNB
Následují vyjádření člena bankovní rady České národní banky (ČNB) Kamila Janáčka v rozhovoru pro agenturu Reuters:
INFLACE A SAZBY
"To, že inflace na konci února je těsně pod cílem České národní banky, ještě neznamená, že se nemohu domnívat, že nastavení úrokových sazeb je neadekvátní.
"Musíme mít na mysli to, že když zvýšíme sazby, tak transmisní mechanismus se projeví se zpožděním čtyř až šesti čtvrtletí. To znamená, že naše rozhodování na začátku února cílí na inflaci v první polovině roku 2012.
"Z tohoto hlediska aktuální inflace není rozhodujícím faktorem a není argumentem. Já se domnívám, že v první polovině roku 2012 ekonomika poroste zhruba o tři procenta, což říká i naše prognóza. Poptávka bude tedy podstatně větší.
"Zcela určitě se zde projeví přeliv vysokých cen komodit, který se dnes projevuje na indexu průmyslových cen. S určitým zpožděním se projeví i ve finálních cenách, ať již exportního zboží, ale i ve spotřebitelských cenách.
"Vývoj zahraniční poptávky a exportu bude podstatně větší, než se obecně očekává, tedy exporty potáhnou český růst.
"To znamená, že porostou mzdy ve zpracovatelském průmyslu, a z tohoto důvodu, i skrze mzdovou nákazu, růst příjmů domácností z mezd v prvé polovině roku 2012 bude větší, než velká většina z nás očekává.
"Já tam cítím výrazné silné nebezpečí zrychlení inflace, a proto si myslím, že je oprávněné zvýšit sazby o 25 základních bodů."
HDP A SAZBY
"Hospodářský pokles je za námi, dnes jsme v období růstu, sice pomalého, ale evidentního růstu, a já si myslím, že bychom se měli navracet k normální úrovni úrokových sazeb, to znamená k tomu, aby reálné úrokové sazby nebyly příliš negativní.
"Měly by se nejprve přiblížit nule a pak by měly být lehce kladné, což je ve standardní ekonomice normální.
"Další nebezpečí je, že v české ekonomice je příliš mnoho peněz, a kdybychom dlouho drželi nízké úrokové sazby, tak můžeme povzbudit opětný vznik některých bublin na trhu finančních aktiv.
"Já věřím ve scénář, který nazýváme "německá lokomotiva". To není jenom o Německu, ale všichni naši hlavní obchodní partneři rostou rychleji nebo rostli v loňském roce než česká ekonomika. Mluvím o Německu, Rakousku, Polsku a Slovensku.
"Věřím ve scénář "německá lokomotiva" kombinovaný s vysokou pravděpodobností přelivu vysokých cen komodit a polotovarů do české cenové hladiny na konci tohoto roku nebo na začátku roku příštího."
OČEKÁVÁNÍ TRHU
"Myslím, že trhy musí kalkulovat s tím, že ČNB ukázala několikrát v minulosti, že je schopná reagovat velice rychle a velmi pružně, a to dokonce i mimo kalendář zasedání k měnovým otázkám."
Na otázku, zda-li lze čekat rychlejší či agresivnější zvyšování úrokových sazeb: "Všechny možnosti jsou otevřené."
Na otázku, jak rychle se mohou zvedat sazby v preferovaném scénáři kombinace německé lokomotivy a růstu cen taženém komoditami: "To bychom se museli bavit, v jaké intenzitě bude ta kombinace působit. To závisí na intenzitě vzájemného působení těch faktorů, což je nyní obtížné předjímat. Pokud bude nízká, tak si řekněme, že k jejich zastavení bude stačit jedno zvýšení..."
"Můj názor je, že efekt vysokých cen komodit bude trvat bohužel déle než německá lokomotiva. V tomto případě bychom se sazbami nešli tak rychle nahoru, abychom nedusili růst."
ECB
"Politiku Evropské centrální banky sledujeme, ale musím zdůraznit, že naše rozhodování - pokud jde o měnovou politiku České národní banky - je primárně a téměř výlučně postaveno na ocenění stavu a tendencí v této ekonomice.
"Pokud by ECB sazby zvýšila a negativní úrokový diferenciál se rozšířil, tak nám tento úrokový diferenciál sníží pravděpodobnost přílivu horkého kapitálu, i když pravděpodobnost přílivu horkých peněz je u nás velmi malá.
"Kdyby koruna po tomto kroku oslabila, a pravděpodobně by krátkodobě mírně oslabila, tak si budou gratulovat exportéři. Pokud Evropská centrální banka zvedne svoji refi sazbu o 25 základních bodů, tak to bude mít pouze krátkodobý a dosti omezený vliv na českou korunu.
"Ta se vrátí na svou dráhu střednědobé apreciace, která - když se podíváte zpět do minulosti - byla v průměru 3 až 5 procent za rok. S tím my také počítáme, že to bude pokračovat."
"V případě zvýšení sazeb ECB a následného posílení eura vůči dolaru by oslabený dolar trochu zmírnil rostoucí ceny komodit. Reálný efekt vysokých cen některých komodit by byl menší, byl by trochu zmírněn, ale nikoliv zcela vyloučen."