Jana Havligerová (E15 30.6.2010 strana 3, rubrika Události)
l Praha Do centrální banky přichází včera jmenovaný člen bankovní rady Kamil Janáček vlastně z druhého břehu. Šestnáct a půl let působil jako hlavní ekonom Komerční banky, chování a politiku centrálních bankéřů komentoval. Tlačit na výraznou změnu měnové politiky rozhodně nehodlá. Podle něj je ta dnešní velmi dobře nastavena.
* E15: Jak hodnotíte dosavadní politiku ČNB, je dostatečně aktivní?
Domnívám se, že měnová politika – což je jasné i z toho, co píši – je velmi dobře nastavena, a nedomnívám se, že příliš proaktivní politika by byla dobrá pro přítomnost a budoucnost ekonomiky. Český finanční sektor je zdravý a prošel nedávnými turbulencemi bez zásadnější újmy. Důvod, proč něco měnit, tedy neexistuje.
* E15: Sazby jsou na rekordním minimu, dá se odhadnout doba, kdy s nimi bude nutné hýbat směrem nahoru?
Záleží na vývoji inflace a růstu ekonomiky, pak bude potřeba reagovat. Změní-li se podmínky, je potřeba změnit chování. A momentální stabilita není na závadu. To říkám i proto, že znám trh z druhé strany.
* E15: Prezident Václav Klaus za jeden z hlavních úkolů centrální banky označil boj se zaváděním dalších a dalších regulací finančního a bankovního trhu. Souhlasíte s ním?
Zcela určitě. Ta opatření se dělají na základě politického úleku. Třeba taková bankovní daň zakládá podmínky pro další krizi, protože nabádá k morálnímu hazardu.
* E15: Podle vás tedy jde spíš o záchranu společné měny a unie za jakoukoliv cenu?
Politici potřebují sbírat politické body. Důsledkem takové politiky bude anemický růst evropské ekonomiky, to znamená, že Evropa bude silně zaostávat za asijskými zeměmi – Čínou, Indií, ale také třeba Brazílií. Nízký růst se pochopitelně negativně odrazí i na vývoji českého hospodářství. Vzhledem k tomu, že Česko je exportní zemí.
* E15: Dá se projekt Evropské unie a eura vůbec zachránit?
Na šedesát až sedmdesát procent ano. Otázka je, jestli z něj někdo nevystoupí.
* E15: K de vidíte horizont přijetí eura pro Česko?
Rozhodně v horizontu přesahujícím můj mandát. (Mandát člena bankovní rady je šest let – pozn. redakce.)