Jak se ničí peníze? Slisované a rozdrcené shoří v peci

(Metro 6.3.2009 strana 7, rubrika: Finance)

PRAHA Peníze. Věc, bez které se nikdo neobejdeme. Málokdo však přemýšlí o tom, kolik výroba peněz vlastně stojí nebo jak se likvidují. Deník Metro se na to zeptal ředitele sekce peněžního a platebního styku České národní banky Tomáše Hládka.

* Jak je na tom česká měna se svou životností?

Troufám si říci, že ty dva a půl roku - což je průměrná životnost českých bankovek - je poměrně běžná doba u tohoto typu papírových bankovek včetně eura. Existují ale i bankovky potažené tenkou ochrannou vrstvou umělé hmoty, které mají životnosti pět až šest let.

* Jaké jsou důvody vydávání nových bankovek?

Každý rok roste objem oběživa. Za loňský rok to bylo zhruba o 13 procent. Těchto 13 procent musí být nutně doplněno novým objemem bankovek. Kromě toho kolem 10 procent bankovek je potřeba obměnit z toho důvodu, že byly delší dobu v oběhu a jsou poničeny, zašpiněny či natrženy.

* Jaké množství peněz necháte za rok vyrobit?

To se každý rok mění. V trezorech ČNB máme určité množství „papírků a plíšků“, které ještě nejsou oběživem, tím se stávají, až když opustí naše trezory. Výrobu nezadáváme v malých objemech, naše objednávky se pohybují ne v jednotkách, ale desítkách milionů kusů. Je to totiž ekonomicky výhodnější.

* Kolik peněz výroba bankovek stojí?

Letošní rok utratíme přes 520 milionů korun. V loňském roce to bylo necelých 280 milionů korun.

* Jak se likvidují poškozené peníze?

Jsme vybaveni stroji na zpracování peněz. Ty jsou schopny určit i poškození a automaticky rozhodují, zda se peníze zlikvidují. Součástí těchto strojů jsou i drtičky, které bankovky rozdrtí na miniaturní papírečky. Ty jsou následně slisovány do briket, které jdou do sběru a přidávají se do pecí.