J. Rusnok pro Český institut interních auditorů

Rozhovor s J. Rusnokem, guvernérem ČNB
Jan Kovalčík (Interní auditor 3/2020 3. 9. 2020 strana 7)

Rozhovor guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka o interním auditu při příležitosti 25 let od založení Českého institutu interních auditorů.

Otázky pokládal Jan Kovalčík, člen Rady Českého institutu interních auditorů.

* Domníváte se, že interní audit má v současné době obecně ve společnostech dostatečný kredit a respekt na to, aby mohl plnit úkoly, které se od něj očekávají? Jak je tomu u vás?

V posledních letech došlo nepochybně k výraznému posílení úlohy interního auditu v soukromém i veřejném sektoru. Důvodem jsou nejen povinnosti vyplývající z platné regulace, ale i to, že vedení společností lépe chápe přínosy interních auditorů a oceňuje výsledky jejich činnosti. Ačkoliv práce interního auditora bývá občas nevděčná a ne vždy je u auditovaných přijímána s pochopením, má interní audit nezastupitelnou roli v řídicím a kontrolním systému, neboť poskytuje managementu cenné informace o skutečném stavu a fungování instituce.

V případě regulovaných subjektů je význam interního auditu o to větší, že je zařazen mezi povinně zajišťované, tzv. klíčové funkce. Tím získává nezávislé postavení v rámci organizace, a dokonce přímý přístup k jejímu nejvyššímu vedení. Historický vývoj je v tomto směru nepochybně pozitivní i navzdory tomu, že se ve finančním sektoru požadavky na interní auditory, očekávání přínosnosti výsledků jejich činnosti, jakož i náklady na zajištění této funkce neustále zvyšují.

Současně nevidím žádný rozdíl mezi postavením interního auditu v soukromém sektoru, zejména tedy u dohlížených subjektů, a v České národní bance. Jedná se o nezávislý útvar s nezastupitelnou úlohou, který pomáhá nastavit zrcadlo reálnému stavu věcí a jehož výsledky využívá management na všech úrovních řízení.

* Považujete na základě svých zkušeností s působením interního auditu u vás za vhodné zřizovat funkci interní audit ve společnostech, u kterých to nevyžaduje regulace?

Zodpovědný management vnímá užitečnost nezávislého pohledu na vnitřní uspořádání své firmy, na její činnosti a procesy, jakož i na rizika, která z nich plynou. Správně nastavené vnitřní kontrolní prostředí a vpředhledící audit se mohou stát v komerčním prostředí významnou konkurenční výhodou.

Neodvažuji se posuzovat, jestli by měla mít nějaká společnost trvale zřízený plnohodnotný útvar interního auditu, nebo zda by měla více či méně spoléhat na externí nezávislá ujištění či jiné funkce napomáhající k řízení rizik. To by měl zvážit vrcholový management dané společnosti s ohledem na její velikost a komplexnost.

* V dnešní dynamické době, která přináší rychlé změny, nabývá funkce interního auditu na významu. Jste připraven do potenciálu interních auditorů investovat?

Pokud má interní audit, stejně jako jakákoliv jiná činnost ve firmě, úspěšně plnit svoji roli, vyžaduje dostatečné finanční zdroje, odpovídající technické zabezpečení a kvalitní personální vybavení. Kvalifikace interních auditorů, jejich průběžné vzdělávání a další rozvoj tak musí přirozeně reagovat na dynamický vývoj vnitřního prostředí firmy a jejího okolí. Jedině tak lze zajistit schopnost interních auditorů nalézat a vyhodnocovat nová aktuální rizika a hrozby.

V České národní bance věnujeme rozvoji funkčního vnitřního kontrolního systému pozornost od samotného vzniku banky, tj. téměř tři desetiletí. Centrální banka plní širokou škálu úkolů a zajištuje i řadu specifických činností, což vyžaduje od auditorů široký přehled o auditovaných procesech. K tomu máme v České národní bance dobře zavedený systém průběžného vzdělávání auditorů, včetně jejich profesní certifikace.

* Změnila se v důsledku virového onemocnění covid-19 vaše budoucí očekávání od interního auditu?

Naše očekávání se v zásadě nezměnila. Spíše se zamýšlíme nad tím, jak zvýšit přínosy interního auditu. Vycházíme z toho, že kontrolní systém by měl být připraven v dostatečném rozsahu na různé nenadálé události a že po odpovídající dobu by měl být schopen fungovat i za krizových situací. Jen v takovém případě lze hovořit o dostatečně funkčním systému vnitřní kontroly. Pandemie koronaviru otevřela ve větším měřítku prostor pro využití možností práce z domova a vzdálené elektronické komunikace. Tyto nepochybně prospěšné technologie však s sebou nesou zvýšené riziko výskytu kybernetické zranitelnosti. Oblastem, jako jsou kybernetická bezpečnost, digitalizace, business continuity a krizové řízení, bude po zkušenosti s pandemií z pohledu interního auditu věnována ještě větší pozornost než dříve.

* Co byste přál profesi interní audit do příštích 25 let?

Internímu auditu jako profesi bych přál především důslednost v uplatňování objektivního a systémového přístupu při hodnocení rizik. Interním auditorům bych pak popřál zejména odolnost a vytrvalost v jejich práci a současně i uspokojení z toho, že plní svoji roli a pomáhají zkvalitňovat činnosti a procesy dané společnosti. Umím si představit, že auditoři ocení, když jim nebude přisuzována úloha někoho, kdo jenom kontroluje či kritizuje (jak tomu ze strany auditovaných často bývá), ale někoho, kdo vytváří pozitivní hodnoty a zlepšuje fungování institucí, pro které pracuje. A zejména bych auditorům přál, aby v dohledné ani vzdálenější budoucnosti nebyli nahrazeni robotickou kontrolou, protože lidský faktor přes veškerou jeho omylnost považuji za nenahraditelný.