Aleš Michl (Mladá fronta DNES 18. 10. 2021 strana 13, rubrika Názory)
Jestřábi a holubice
A tímto končí můj trojdílný seriál o investičních šmejdech. Popisuji skutečné případy, jak napálili lidi. První díl byl o paní, která si nechala od „obchodníka“ přes vzdálený přístup nainstalovat na svůj počítač „zázračný software“. A peníze byly rychle fuč. Druhý díl byl o tom, jak se klient nechal po telefonu pobízet v obchodování s akciemi, čemuž ani nerozuměl.
„Poradce“ mu neustále podsouval, že „je jeho osobní makléř, který mu pomůže“, a že ho „s tím majetkem naučí pracovat“. A tak také o peníze přišel.
V obou dílech jsem se ptal, kdo je vinen za tyto ztracené „investice“?
- ČNB by měla klienty před těmito šmejdy ochránit.
- Je to hloupost klienta, takže jeho problém.
Odpověď: Nejdříve přiznávám, že musíme pro lepší finanční vzdělanost Česka v ČNB udělat více práce. Proto jezdím po školách po republice. Proto stavíme a příští rok otevřeme v Praze v ulici Na Příkopě nové výukové návštěvnické centrum. Ale stejně, před takovými investičními šmejdy neochrání nikdo. Je to hloupost klientů.
Ano, i jako člen bankovní rady dávám za B.
Jsem v ČNB od konce roku 2018 a za tu dobu jsem zíral, na co všechno někdo naletí. Teď jsme řešili případ zadluženého člověka, který potřeboval novou velkou půjčku.
A tak někde narychlo sehnal malou půjčku, aby jakési firmě, o které se dozvěděl z inzerátu na internetu, zaplatil „zálohu na poskytnutí úvěru“. Že prý pak dostane velký úvěr. Když jim peníze poslal, co myslíte, že se stalo? Nikdo se mu už neozval. Věc řeší policie.
Dostal jsem od našich lidí z dohledu kupu zpracovaných rad, na co si máte dát pozor – máme vše i na webu, vygooglujte si různá desatera od ČNB. Vybral a upravil jsem pro vás trio nejzákladnějších doporučení.
Zaprvé, googlujte si informace a čtěte smlouvy. Pokud na to nemáte čas, dělejte to místo dívání se na televizní seriály.
Zadruhé, dávejte peníze jen do produktu, kterému porozumíte.
A zatřetí, a to mě fakt zarazilo, že náš tým mi doporučil předat vám i tak zdánlivě jednoduchou radu, které přesto několik klientů nedbalo: když s vámi někdo při uzavírání smlouvy a obchodování komunikuje v češtině, automaticky to neznamená, že se jedná o subjekt s povolením od ČNB.
Dávejte si peníze, kam chcete – ale pak se nedivte.