Inflace - výkyvy kolem cíle

Tomáš Holub(Ekonom 2.11.2006 str. 88, rubrika Peníze - konjunktura)

S  novou prognózou ČNB je konzistentní postupný růst úrokových sazeb.

Česká národní banka zvýšila od poloviny roku dvakrát úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, a to v souladu se svou červencovou prognózou hospodářského vývoje (viz Ekonom č. 31/2006). Tato prognóza se dosud naplňovala, přesto se však objevily některé nové informace, které mohly ekonomický výhled centrální banky pozměnit. Jak tedy nová prognóza ČNB dopadla?

Blízko rovnováhy. Vývoj českého hospodářství v letošním roce lze hodnotit příznivě. Většina klíčových ukazatelů se pohybuje blízko hodnot, které ČNB považuje za rovnovážné.
Svým rychlým růstem ekonomika již loni překonala podchlazení z předchozích let. ČNB odhaduje, že v průběhu letošního roku dosahuje tzv. mezera výstupu mírně kladných hodnot (viz graf č. 5), svou velikostí však nevytváří silné poptávkové tlaky na zrychlení inflace. Hospodářství má prostor pro rychlý neinflační růst (letos mírně nad 5 % ročně) i díky vzniku nových výrobních kapacit. S ním související svižné zvyšování produktivity práce pomáhá podnikům vstřebat nákladové tlaky z titumalil lu vysokých cen energií i mírného zrychlení růstu mezd.

Inflaci brzdí také výrazné meziroční posílení kurzu koruny.

Inflace se letos dosud nacházela poblíž 3% cíle ČNB. Na tuto úroveň ji dostalo zejména zvyšování regulovaných cen, v jehož pozadí jsou mj. vysoké světové ceny energií. V poslední době rovněž zrychlil růst cen potravin. Naopak »jádrová« inflace je stále nízká.

Náběh nových výrob se projevuje pokračujícím růstem vývozu. Bilance zahraničního obchodu ve stálých cenách se od počátku roku meziročně zlepšila, i když na ni postupně doléhal zrychlující růst domácí poptávky. Nepříznivě však působily drahé energie, takže v běžných cenách zůstal obchodní přebytek zhruba na loňských hodnotách. V této situaci se mírně zvýšil schodek běžného účtu platební bilance, stále však nepřesahuje bezpečnou úroveň. Vsouhrnu přestal vývoj platební bilance tlačit na posilování kurzu koruny. Kurz se - i s přispěním dalších faktorů - ustálil a jeho reálná hodnota působí na ekonomiku neutrálně či jen mírně přísně. Neutrální je i celkové působení úrokových sazeb. Inflace se zhoupne. Ani ve výhledu na následující dva roky nepředpokládá prognóza ČNB vznik výraznějších makroekonomických problémů. Na zvyšování poptávky sice budou v roce 2007 tlačit rostoucí schodky veřejných rozpočtů a postupné uvolňování kurzových podmínek, v opačném směru však bude působit očekávané zpomalení růstu v eurozóně. Poptávkové tlaky na inflaci se tak nebudou zvyšovat. Růst HDP zpomalí ze zhruba 6 % letos na 5,5 % v roce 2007 a necelých 5 % v roce 2008.

Kurz koruny by se měl ustálit blízko své nynější hodnoty. Nižší úrokové sazby v porovnání s eurozónou a zrychlení domácí inflace budou vyvažovat dlouhodobou tendenci kurzu k posilování. Stabilita kurzu spolu s pokračujícím náběhem nových výrob a nižšími cenami energetických surovin umožní obnovení pozvolného růstu přebytku zahraničního obchodu.
Jedinou klíčovou veličinou, která prodělá výraznější výkyvy, tak zřejmě bude inflace. Nejprve se do konce letošního roku zhoupne pod cíl ČNB, resp. až pod 2 %, když z ní vypadne vliv loňského zvýšení cen plynu a pohonných hmot, a projeví se naopak jejich letošní podzimní zlevnění. Poté se však inflace rychle vrátí k cíli v důsledku zrychlování růstu cen potravin a lednového zvýšení regulovaných nájmů, cen elektřiny a televizních poplatků. Zrychlovat bude též »jádrová« inflace vlivem odeznění protiinflačního působení kurzu a dovozních cen, mírných poptávkových tlaků a vyšších inflačních očekávání. Opožděně se rovněž projeví cenový dopad zvýšení spotřebních daní na cigarety z dubna letošního roku.

Od ledna navíc dojde k dalšímu zvýšení těchto daní, které v polovině příštího roku vytlačí inflaci dočasně nad cíl ČNB. V horizontu 4-6 čtvrtletí, na nějž se soustřeďuje měnová politika, se proto celková inflace vyšplhá ke 4 % (viz graf č. 6). Po očištění o vliv změn nepřímých daní, na jejichž prvotní dopady měnová politika nereaguje, však bude inflace blízko vyhlášeného 3% cíle.

Postupný růst sazeb.

S novou prognózou ČNB je nadále konzistentní postupný růst úrokových sazeb. Bankovní rada však na svém říjnovém zasedání rozhodla, že s tímto zvyšováním sazeb není potřeba spěchat a ponechala úrokové sazby na stávající úrovni 2,5 %.