Inflace je užitečná

Michal Skořepa (Respekt 17.10.2005 strana 8, rubrika: Ekonomika)

Polemika

Nedávné zvýšení cen v Čechách není špatnou zprávou. Špetka inflace domácí ekonomice jen prospěje.

Český statistický úřad oznámil tento měsíc zvýšení inflace na 2,2 procenta. Co to znamená? Nevelkou inflaci - tedy podle většiny ekonomů v podstatě užitečnou věc, proti níž není třeba zasahovat. Taková inflace - řádově mezi 2 a 4 % - nevytváří v ekonomice zmatek, nenutí každý den měnit ceníky a příliš neznehodnocuje úspory. Je lepší než záporná inflace, a dokonce i než nulová inflace.
V případě záporné inflace (deflace) se sice úspory v bankách i pod polštářem budou samy od sebe zhodnocovat a ceny zboží budou klesat, ale problém bude s tím, od koho si vypůjčit peníze na podnikání za rozumný úrok. Po příchodu deflace totiž hrozí, že úroky z úvěrů budou jen velice pomalu klesat na odpovídající úroveň, to jest někam k nule anebo do záporu. Každá vypůjčená koruna bude pro dlužníka v průběhu času stále větší zátěží a řada jinak zdravých podniků může zkrachovat.
Nebylo by tedy ideální mít nulovou inflaci? Úspory by se neznehodnocovaly, ceny nerostly a nezvyšovala by se ani zátěž dlužníků. Teoreticky snad, v praxi ale není ani tento nápad dobrý. Stačí si uvědomit, jakým způsobem se inflace měří. Statistici používají tzv. spotřební koš: sledují ceny několika set položek od aut po jahodový džem. U nich pak udělají vážený průměr - zjistí růst jejich cen a vynásobí váhou významu v našich nákupech, tedy podle toho, jaký díl celkových výdajů dané zboží nebo služba zaujímá. Například inflace ceny perlivé minerálky má při výpočtu celkové inflace mírně vyšší váhu než inflace ceny automatické pračky. Pračka sice stojí mnohonásobně více než minerálka, ale minerálku kupujeme o tolik častěji, že má nakonec v našich nákupech vyšší váhu.
Zjistit, jak velké části našich výdajů jdou na jahodový džem, osobní auta, opravy bot atd. ale stojí statistiky spoustu peněz a času, a proto takový průzkum dělají jen jednou za několik let. Jenže mezitím se nákupní choutky lidí mění, mimo jiné i kvůli rostoucím cenám. Lidé "utíkají" od dražších výrobků k jejich levnějším náhražkám. Například když se náhle zdraží pivo, stoupne spotřeba rumu, a rum by měl dostat v nákupním koši větší váhu. Jenže tuto změnu statistici zaznamenají až za několik let. Mezitím stále počítají, že se vypije více dražšího piva a naměří větší inflaci, než jakou ve skutečnosti spotřebitelé pozorují. Proto pouze mírná kladná inflace zaručuje, že skutečná inflace, kterou cítíme ve svých peněženkách, bude zhruba na nule.

Střední cesta

Mírná inflace navíc pomáhá udržovat nezaměstnanost na rozumné úrovni. Ocitnou-li se totiž firmy v potížích a potřebují snížit hodnotu peněz vyplácených zaměstnancům, v období mírné inflace to můžou provést tak, že po nějakou dobu prostě platy nezvyšují, takže skutečná hodnota platů díky inflaci postupně samovolně klesá. Naproti tomu při nulové inflaci by firma musela mzdu skutečně snížit, což je pro mnoho zaměstnanců, a zejména pro odborové svazy nepřijatelné. Nulová inflace tak může v ekonomicky vrávorajících firmách vést k propouštění.
Jak je vidět, u inflace - stejně jako mnohde jinde - je nejlepší zlatá střední cesta. Tu volí i většina centrálních bank, které udávají svou představu o "dobré" inflaci. Například Evropská centrální banka chce mít inflaci pod hladinou 2 %, ve Švédsku je to kolem 2,5 % a Česká národní banka se snaží o inflaci v okolí 3 %.

O autorovi| Michal Skořepa, Autor je ekonom ČNB.