I bankovní účet má výpovědní lhůtu

Helena Kolmanová (Pražský deník 30.3.2009 strana 28, rubrika: Moje peníze - investice)

Chcete změnit svoji banku? Česká národní banka vám nabízí své zkušenosti. Její odbor na ochranu spotřebitele se zabýval i dnešním případem.

Petr Dvořák se rozhodl změnit banku. U té dosavadní měl konto již dlouho, ale připisované úroky semu zdály příliš malé a nelíbilo semu ani její chování při řešení různých problémů.

Založil si proto účet u jiné banky. Pak navštívil pobočku svého původního ústavu, odkud převedl peníze na nové konto a oznámil, že chce svůj účet zrušit.

Vrátil platební karty a podepsal dokumenty pro zrušení trvalých příkazů i účtu samotného. Tím považoval celou záležitost za vyřízenou.

Výpovědní lhůta

Z klidu jej však vyvedl doporučený dopis z původní banky, ze kterého se dozvěděl, že dluží za poplatky spojené se zrušením trvalých příkazů a také za vedení rušeného konta.

Podle Všeobecných obchodních podmínek banky je totiž klient oprávněn:

„Vypovědět smlouvu o zřízení a vedení účtu s výpovědní lhůtou 10 kalendářních dnů a v případě, že k účtu byla vystavena platební karta, 45 kalendářních dnů, není-li s Bankou dohodnuto jinak“.

Vzhledem k tomu, že i po tuto dobu účet existuje, nezbývá odcházejícímu klientovi než platit poplatky za jeho vedení. Zároveň musí zaplatit poplatky za úkony, které jsou důsledkem zrušení účtu, jako je zrušení trvalých příkazů.

Teprve po vyrovnání vzájemných závazků banka zruší účet.

Protože Petr Dvořák nenechal na starém účtu žádné peníze, dostal se při stržení poplatků do minusu, a tím vznikl jeho dluh.

Rušení účtu a vy

  • Jestliže máte k účtu platební karty, budete si muset na zrušení účtu a jeho vypořádání počkat déle než v opačném případě.
  • I přesto, že klient účet nechce dále používat a většinu služeb už zrušil, musí jej ještě po tuto dobu pečlivě hlídat a kontrolovat.
  • Na účtu musí vždy zůstat určitá rezerva. Nesmíte totiž zapomínat například na poplatky, které souvisejí s rušením účtu.
  • Samotný poplatek za zrušení účtu už sice banky ve většině případů zrušily, ale leckde existuje například poplatek za zrušení trvalého příkazu.
  • Zrušení účtu se může zkomplikovat v okamžiku, kdy na účtu není dostatečný zůstatek a klient se vinou poplatků dostane do minusu.
  • Vtakovém případě může dojít k tomu, že účet nebude zrušen do té doby, než vyrovná všechny závazky. To ale znamená, žemu naběhnou další poplatky.
  • Vždy si předem zjistěte, zda můžete během výpovědní lhůty používat internetové bankovnictví, zda jsou trvalé příkazy a inkasa zrušeny automaticky při zrušení účtu, nebo zda to musíte udělat sami.
  • Vždy čtěte nejen smlouvu, ale i Všeobecné obchodní podmínky
  • Pečlivě si přečtěte všechna ustanovení ve smlouvě. Stejně tak čtěte Všeobecné obchodní podmínky. Ztratíte tím určitě méně času než následným řešením problémů.
  • Jsou-li ve smlouvě nebo ve všeobecných podmínkách odkazy na další dokumenty nebo zákony, seznamte se podrobně i s nimi.
  • Ohlídejte si včasné splnění povinností sjednaných ve smlouvě nebo ve Všeobecných obchodních podmínkách, a to i druhou smluvní stranou.