Robert Müller (Reuters 11. 12. 2019)
Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Tomáš Holub se mírně přiklání k tomu, že bude na měnovém zasedání příští týden opět hlasovat pro zvýšení úrokových sazeb, neboť nová data nezměnila jeho pohled na domácí ekonomiku, řekl Holub v rozhovoru pro Reuters.
Holub byl na minulém zasedání spolu s Vojtěchem Bendou jedním ze dvou členů v sedmičlenné radě, který hlasoval pro zvýšení hlavní dvoutýdenní repo sazby o 25 bazických bodů ze současných 2,0%. Tam ji rada drží od května, nicméně na minulých dvou zasedáních se vedla i debata o jejím zvýšení.
Debata v radě se odvíjí od aktuální ekonomické prognózy ČNB, která předpokládá ještě dvojí zvýšení sazeb: jedno v současném čtvrtletí a druhé během prvních tří měsíců příštího roku.
"Za sebe asi vidím pravděpodobnost, že budu hlasovat konzistentně s tím listopadem, lehce nad 50%, ale nechci se v tom zamknout," řekl Holub v rozhovoru pro agenturu Reuters, který se uskutečnil v úterý.
"Debata pro mě bude nadále dost otevřená, ještě nemám ani všechny podklady, spíš si nechávám obě možnosti otevřené," dodal.
ČNB jako jedna z mála centrálních bank v Evropě stále uvažuje, zda si inflační tlaky nežádají ještě utáhnout měnovou politiku.
"Stále je tam duální charakter naší ekonomiky – slabá zahraniční a relativně silná domácí poptávka, což je pro mě pořád ten argument pro případné zvýšení," řekl Holub.
Dodal, že debata o snižování úrokových sazeb určitě nadále není na stole.
Holub hovořil krátce po zveřejnění dat o listopadové inflaci, která nečekaně zrychlila na sedmileté maximum 3,1%, a překročila tak horní mez tolerančního pásma ČNB. Nad 2% středem cíle, případně na něm, se inflace drží od května 2018.
"Dnes vidíme inflaci dvě desetiny (procentního bodu) nad prognózou. Já nejsem ten, kdo by zdůrazňoval význam toho, jestli toleranční pásmo překročíme nebo nepřekročíme o nějakou desetinku," řekl Holub.
Hlavním překvapením byl podle něj nečekaně rychlý růst potravin, zatímco jádrová inflace je zhruba tam, kde ji ČNB čekala. "Nejsou to pro mě informace, které by nějak zásadně měnily moje celkové uvažování," uvedl.
Mezitím v Německu, které je pro Česko hlavním obchodním partnerem a které letos jen o vlásek uniklo recesi, se v říjnu nečekaně propadla průmyslová výroba, což kalí ekonomické vyhlídky pro celou eurozónu.
"Pořád platí obrázek, že zahraniční poptávka zpomalila. Nevypadá to na nějakou recesi, ale pokud bude přicházet oživení na přelomu letošního a příštího roku, tak bude takové váhavé, spíš přešlapování na místě," řekl Holub.
Holub dále uvedl, že současný silnější kurz koruny - která dlouhodobě ignoruje předpoklady ČNB v jejích prognózách - by mohl příští týden posloužit jako argument pro ponechání sazeb beze změny.
"Asi bude debata i o tom, že nás po delší době lehce směrem k silnějším hodnotám překvapil kurz, tedy že aspoň kousek z toho lehkého zpřísnění – normalizace měnových podmínek, co ta prognóza vlastně předpokládá – odpracovala koruna."