Guvernér ČNB: Význam cestovního ruchu

Petr Manuel Ulrych (COT business 5.5.2006 strana 10, rubrika: Trendy)

 

Se Zdeňkem Tůmou o přijetí eura, vývoji měnových kurzů a úrokových sazeb

Spojitost mezi ekonomickou prosperitou a vývojem cestovního ruchu je zcela zřejmá. Prozíravější podnikatelé proto sledují ekonomický tisk a s napětím očekávají předpovědi expertů o tom, jak se bude hospodářství země vyvíjet. Těmto prognózám přizpůsobují své budoucí podnikatelské plány. Ekonomická budoucnost zajímá i nás, proto jsme o malý výhled do budoucna požádali odborníka z nejpovolanějších - guvernéra České národní banky Ing. Zdeňka Tůmu. Zajímali jsme se zejména o to, jak se bude vyvíjet kurz české koruny k zahraničním měnám a co bude pro český cestovní ruch znamenat blížící se přijetí eura.

 

* Pane guvernére, jak z titulu své funkce hodnotíte přínos cestovního ruchu pro českou ekonomiku? Jakou budoucnost tomuto oboru předpovídáte?

Rozlišení ekonomiky na jednotlivé sektory, jakým je například oblast cestovního ruchu, je pro makroekonoma většinou příliš detailní. Na druhou stranu cestovní ruch přece jen hraje trochu specifickou roli. Ta je dána tím, že výkonnost sektoru cestovního ruchu do značné míry závisí na situaci v zahraničí a může být velmi snadno ovlivněna nahodilými událostmi, jako jsou různé přírodní katastrofy nebo politická situace v různých částech světa. V této oblasti je proto opravdu těžké pouštět se do konkrétních předpovědí. Určitě však podle mne platí, že vazba na vývoj zbytku ekonomiky je poměrně volná. Jistá specifičnost cestovního ruchu je dána také podstatným vlivem na platební bilanci. Cestovní ruch ale rozhodně může v naší ekonomice mít daleko větší význam než dnes, máme pro to přírodní, kulturní a historické předpoklady.

 

* Každého podnikatele jistě zajímá vývoj úrokových sazeb. V poslední době se často hovoří o tom, že ty české jsou nízké, podle některých expertů dokonce na historicky nejnižší úrovni, a že se v dohledné době dá čekat jejich růst. Co z toho plyne pro podnikatele v cestovním ruchu?

Předně bych chtěl zmínit, že je poměrně obtížné říci, kdy k růstu úrokových sazeb skutečně dojde, a přiznám se, že neumím definovat "dohlednou" dobu. Rozhodnutí o případném zvýšení úrokových sazeb závisí na očekávaném vývoji ekonomiky a shodě Bankovní rady nad takovýmto scénářem. Co se týká dopadů změny úrokových sazeb na podnikatele v cestovním ruchu, nemyslím si, že zde existuje nějaký rozdíl vůči podnikání v jiných oblastech. Vyšší úrokové sazby jednoduše znamenají vyšší náklady na zapůjčení kapitálu. Můžeme nicméně konstatovat, že česká ekonomika je dnes již charakteristická nízkou inflací. Hovoříme-li tedy o možném zvýšení sazeb, nejde o nějaké prudké skoky, ale pozvolný růst, konzistentní s vývojem ekonomiky.

 

* Jen málokteré odvětví je tak závislé na vývoji kurzu koruny k zahraničním měnám jako cestovní ruchu. Klíčový je zejména vztah k euru a americkému dolaru. Jaký očekáváte vývoj v této oblasti? V poslední době podnikatele zaujala zpráva ekonomů z jedné české banky. která hovoří o 20 CZK/1 USD a 26 CZK/1 EUR v horizontu několika málo let. Naopak některá prohlášení ČNB vyznívají v tom smyslu, že koruna je v současné době příliš silná a měla by oslabit.

Musíme rozlišovat mezi aktuální hodnotou kurzu a jeho, řekněme, dlouhodobějším pohybem. Takže zatímco posílení koruny z přelomu roku jsme opravdu hodnotili jako příliš rychlé, současně platí, že v ekonomice existuje prostor pro mírné posilování kurzu v delším období. Tento zdánlivý rozpor vyplývá z faktu, že čas od času kurz poskočí některým směrem příliš rychle a nějakou dobu potom trvá než dojde k vyrovnání tohoto výkyvu. Z naší strany několikrát zaznělo, že naše představa o udržitelném střednědobém posilování kurzu je mezi 1 až 2 % ročně. Na vámi zmíněných 26 CZK/EUR to tedy ještě pár let potrvá. Samozřejmě, za předpokladu stabilního kurzu amerického dolaru k euru bude koruna zvolna posilovat také k americkému dolaru. Víme ovšem, že i světové měny hodně kolísají, proto jsou předpovědi kurzového vývoje tak obtížné.

 

* S napětím také mnozí očekávají zavedení eura. Kdy k němu dojde? A jak se podle vás tento krok dotkne podnikatelů v cestovním ruchu? Napríklad někteří hoteliéři se, pokud vím, obávají, že přijetím eura utrpí domácí cestovní ruch, neboť mnoho domácností si podle nich nebude moci kvůli ceně dovolenou dopřát...

V současnosti je stále platný společný dokument vlády a ČNB "Strategie přistoupení České republiky k eurozóně" a následné rozhodnutí vlády z podzimu loňského roku, které předpokládá vstup České republiky do eurozóny k 1.1.2010. Samotný vstup znamená výměnu národní měny, tedy české koruny, za společnou evropskou měnu v předem určeném poměru. Protože se tímto přepočítacím poměrem ve stejný okamžik přepočtou všechny ceny v ekonomice, samo o sobě to není žádný důvod ke zvýšení cen. Jednoduše, všechny ceny ve stejný okamžik vydělíte určitým číslem. Lze pochopitelně namítnout, že někdo se může snažit využít situace a kromě jednoduchého přepočítání cen z korun na eura své ceny trochu zvýšit. Tomu by však měla zabránit povinnost po určitou dobu uvádět jak ceny v korunách, tak v eurech. Kromě toho, zkušenost z členských zemí ukazuje, že lidé jsou na podobné "zneužití situace" velmi citliví a firmy, které se takto snažily využít situace, čelily značnému úbytku zákazníků. Nejpodstatnější ovšem je, že kupní síla českých domácností se nezmění, jen místo v korunách budeme počítat v eurech. Nebude proto důvod, aby naši lidé jezdili méně na dovolenou.