Finanční fórum Zlatá koruna

(ČRo - Rádio Česko 21.4.2009, rubrika: 15:08 Rozhovor na aktuální téma)

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Oživení české ekonomiky bude pomalejší, než se ještě před několika týdny očekávalo. Ekonomové ztrácejí optimismus a také Česká národní banka snižuje své odhady dalšího růstu české ekonomiky. Ve své nové prognóze bude počítat s poklesem českého hospodářství v letošním roce o jedno až dvě procenta. Prohlásil to dnes guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Centrální banka přitom doposud předpovídala mnohem mírnější pokles HDP, a to i tři desetiny procenta. O tom, jak hluboká nakonec ekonomická recese v Česku bude, dnes v Praze diskutují desítky předních ekonomů na finančním fóru Zlatá koruna. Jak vývoj českého hospodářství hodnotí, na to už se ptám Nadi Bělovské, která jejich dnešní polemiku sledovala. Pěkné odpoledne.

Naďa BĚLOVSKÁ, redaktorka
--------------------
Hezké odpoledne všem. Dá se říci, že co ekonom, to jiný názor na hloubku krize. Nicméně všichni se shodují na tom, že hospodářská situace skutečně je výrazně horší, než se ještě před pár měsíci očekávalo a zdálo. Dokládají to především makroekonomické statistiky, jako je pokles průmyslové výroby, která se například v únoru meziročně propadla o neuvěřitelných třiadvacet procent, útlum ve stavebnictví, zhoršující se výsledky zahraničního obchodu, ale také rostoucí nezaměstnanost. Většina analytiků i státních institucí v posledních dnech právě i na základě těchto dat, která z ekonomiky nejnověji přicházejí, své prognózy postupně opravuje a dá se říci, že prakticky zhoršuje. Kromě České národní banky změnil minulý týden svoji prognózu například Mezinárodní měnový fond, který snížil předpověď růstu pro Českou republiku, respektive můžeme říct, že zvýšil očekávaný propad našeho hrubého domácího produktu na jedna celá a tři desetiny procenta, také ministerstvo financí už připustilo, že se české hospodářství může propadnout až o dvě procenta. A podle bývalého člena Bankovní rady České národní banky Luďka Niedermayera může být hospodářský propad ještě prudší.

Luděk NIEDERMAYER, bývalý viceguvernér České národní banky
--------------------
Teďka je možný hovořit o tom, co vidíme, to jsou první dvě čtvrtletí, který nevypadají dobře, tam si myslím, že ten propad bude horší a pak bude záležet na tom, co se bude dít ve světové ekonomice, bohužel ta logika oživení jde spíš jako v tom směru přes Ameriku do světové ekonomiky a potom na nás, takže to znamená, že i kdyby ta Amerika vypadala lépe, jako že to není garantováno, tak to bude nějakou dobu trvat. Čili já si myslím, že v letošním roce se podíváme na hodně záporné číslo, možná kolem tří procent, možná hůř, z hlediska nominálního HDP je klidně možné, že bude nižší, než v minulém roce, ale určitě existuje nějaký i pozitivnější scénář, to znamená rychlého obratu ekonomiky, ale ty první dvě čtvrtletí opravdu podle mého názoru nevypadají dobře.

Naďa BĚLOVSKÁ, redaktorka
--------------------
A s tím, jak se zhoršují prognózy pro letošní rok, se logicky posouvá také takzvaný bod zvratů, tedy okamžik, kdyby naše ekonomika se měla odrazit ode dna. Ten dnes většina ekonomů posouvá na rok 2010.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Ministr financí Miroslav Kalousek už ale pro příští rok počítá s mírným nárůstem české ekonomiky a prognóza ministerstva dokonce uvádí tempo růstu hospodářství až ve výši půl procentního bodu.

Naďa BĚLOVSKÁ, redaktorka
--------------------
Ano, to je pravda, nicméně ministr Kalousek na finanční fóru současně zdůraznil, že nadcházející týdny ještě mohou ty ministerské odhady dále změnit, pokud se změní situace v okolních zemích. Prohlásil, že sice on sám očekává, že by ekonomika skutečně se měla odrazit ode dna už v letošním roce, ovšem zároveň dodal, že tomu tak vůbec být nemusí, protože předpovídat budoucí vývoj ekonomiky je momentálně skutečně velmi obtížné. Alarmující je v této souvislosti spíše fakt, že i s touto poměrně optimistickou prognózou ministerstva financí čekají Českou republiku podle Miroslava Kalouska velmi vysoké deficity veřejných financí.

Miroslav KALOUSEK, ministr financí /KDU-ČSL/
--------------------
Propady příjmů vzhledem ke krizi jsou takové, že pokud bychom byli pasivní na výdajové straně, tak by mohl být deficit téměř dvě stě miliard. My pasivní na výdajové straně nejsme a doporučuji, abychom nebyli dále. Já už jsem v lednu udělal operaci se zevními fondy, které snížily deficit o třicet osm miliard. Ta operace už proběhla. A pak dále navrhuji zkrátit výdaje minimálně, minimálně v těch nárocích, které jednotliví správci kapitol neutratili v roce 2008 a vláda by měla mít odvahu vysvětlit jednotlivým resortům, že když ty výdaje neutratili v roce 2008, tak se bez nich obejdou i v roce 2009. A tímto postupem je možné udržet deficit v letošním roce pod sto padesát miliard.

Naďa BĚLOVSKÁ, redaktorka
--------------------
Jak už ale zaznělo, řada ekonomů se skutečně začíná spíše přiklánět ke scénářům, které předpokládají, že ekonomika se nemusí odrazit ode dna ani v tom příštím roce. Bývalý premiér české vlády Miloš Zeman na finančním fóru například varoval, že recese může být ještě mnohem delší, většina ekonomů dnes připouští, totiž že může trvat i čtyři nebo pět let. Petr Zahradník, ekonom České spořitelny je ale přesvědčen, že k obratu přeci jen dojde dřív, než za těch pět let, nicméně i on už načasování okamžiku odrazu ekonomiky ode dna dále posunul.

Petr ZAHRADNÍK, ekonom České spořitelny
--------------------
Má-li to být nejhlubší krize za posledních sedmdesát let, tak zřejmě asi opravdu nejenom letos, ale i příští rok bude obtížné najít nějaký číselný zvrat, to mám pocit, že jakési známky oživení opravdu asi budou časovány spíše do toho roku 11 a dále, ale myslím si, že to vnímání toho, že krize je a důsledky nejenom ekonomické, ale si společenské a další budou určitě záležitostí minimálně poloviny příští dekády, takže chci tím jenom říct, že byť už budeme třeba číselně, a statistika nás o tom bude přesvědčovat, vidět, že krize už je minulostí, tak pořád některé symptomy krize, obezřetnostní chování, možná i určit úspory na straně jedné a podpora na straně druhé zkrátka ne úplně zcela standardní chování budeme registrovat po značnou část příští dekády.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
Nejnovější prognózy tedy příliš optimistické nejsou, chystá kromě vlády, která už své balíčky protikrizových opatření připravila, nějaké další kroky k oživení ekonomiky tak Česká národní banka?

Naďa BĚLOVSKÁ, redaktorka
--------------------
Pokud ano, tak rozhodně nechystá žádné převratné kroky, nezdá se, že by Česká centrální banka následovala Evropskou, která chce v květnu představit další speciální opatření na obnovení důvěry na úvěrovém trhu. Česká národní banka sice podle svých slov také chce přispívat k obnovení důvěry lidí a firem v českou ekonomiku, nicméně žádné speciální kroky na podporu bankovního sektoru prý český trh podle vrchního ředitele České národní banky Pavla Řežábka nepotřebuje.

Pavel ŘEŽÁBEK, vrchní ředitel České národní banky
--------------------
Důvěra v České republice není postavena na tom, že by byly problémy ve finančním sektoru. Ta nedůvěra vznikla v zahraničí, kde si navzájem nevěří mateřské banky těch bank, které působí na českém trhu. Jestliže chceme obnovit tuto důvěru, musíme to vysvětlovat občanům, musíme to vysvětlovat podnikatelům, musíme komunikovat s bankami a vysvětlovat, že Česká republika není ani ve finančních problémech a že je třeba navzájem si věřit, navzájem si půjčovat peníze a navzájem běžně obchodovat. Nejdůležitější je komunikace, protože opravdu v českém sektoru nemáme žádná kostlivce, nemáme žádná takzvaná toxická aktiva, o kterých se hovoří v zahraničí. A myslíme si, že český finanční sektor je dostatečně ziskový na to, aby případné problémy, které se mohou vyskytnout v ekonomice, byl schopen bez jakýchkoliv absorbovat.

Naďa BĚLOVSKÁ, redaktorka
--------------------
Uzavírá vrchní ředitel České národní banky Pavel Řežábek.

Ondřej ČERNÝ, moderátor
--------------------
A pro úplnost doplňme, že názory ekonomů z finančního fóra Zlatá koruna do studia přinesla a odprezentovala a nové informace také poskytla Naďa Bělovská. Děkujeme za to a na slyšenou.

Naďa BĚLOVSKÁ, redaktorka
--------------------
Hezké odpoledne všem.