Aleš Michl (Mladá fronta DNES 21. 1. 2019 strana 9, rubrika Názory)
Jestřábi a holubice
V otázce brexitu teď není na tahu Velká Británie, ale Evropská rada. Ačkoliv si Brusel může z Britů utahovat, jak britská premiérka Mayová minulý týden vyhořela doma před poslanci a nezískala podporu pro vyjednanou dohodu, měla by bruselská komise přestat hrát uraženého, vychladnout, roli lídra převzít Evropská rada a jasně deklarací zavelet: Británii v Unii chceme, rozmyslete si to ještě. Vychladnout je v angličtině „chill out“, slovíčko, které měl ve jméně i silný lídr Winston Churchill. Tedy od Bruselu by to chtělo nějakého Bruschilla:
- EU je tady proti válkám, a aby tedy jednou nevládl vrah Hitler, tak proto všichni spolu.
- Pro Británii není konec světa, když odejde, pro EU je lepší, když zůstane.
- Pro Česko je lepší, když zůstane – je to země bez eura, silný spojenec ve všech těch debatách s Bruselem a Frankfurtem o klíčové myšlence, že by neměla existovat žádná diskriminace a žádná nevýhoda pro podnikání plynoucí z měny dané země.
- Británie měla pravdu v tom, co Bruselu & spol. vyčítala. Od (ne)respektu k národním parlamentům přes slabou podporu obchodu, problém migrace až po řízení EU a regulace – vidím to na bankovní regulaci, dochází k chrlení v průměru desítek a někdy i stovek stran právních aktů měsíčně.
- Soudní dvůr EU jasně v prosinci rozhodl, Británie může právně celkem snadno žádost odvolat do uplynutí dvou let od oznámení o odchodu, tedy do 29. března 2019.
Tak proč to nezkusit?