Euro konkurenceschopnost nezajistí

Martina Martinovičová (Profit Strana 19.11.2007 strana 18, rubrika: Téma)

Je omylem myslet si, že zafixováním kurzu koruny k euru se jednou provždy zafixuje i konkurenceschopnost české ekonomiky. Konvergence cenové hladiny pouze poběží jinými kanály -přes vyšší růst cen a mezd, tvrdí člen bankovní rady České národní banky Mojmír Hampl.

* Podle vašeho názoru existuje v názorech na přijetí eura v Česku řada mýtů. Jaký z nich je největší?
Rozhodně neplatí pravidlo čím dříve euro, tím lépe. Přijmout euro není výhodné absolutně vždy, pro všechny a za všech okolností, ale jen podmíněně - tedy jen někdy, pro některé země a za splnění určitých předpokladů.

* Léčit ekonomiku eurem tedy nejde.
Vynucování si lepší domácí politiky a ekonomiky eurem nefunguje.

* Potřebujeme euro proto, že jsme malá otevřená ekonomika?
Malá otevřená ekonomika je jistě definičně spíše předurčena k měnové unifikaci s jinými než velká uzavřená. Ale i pro ni platí, že může dobře žít s vlastní měnou a špatně se společnou a naopak. I pro ni platí úvaha o vážení mikroekonomických výnosů společné měny a jejích makroekonomických nákladů či rizik. Jinými slovy, i pro ni je kritická otázka správného časování a splnění podmínek pro úspěšné vzdání se vlastní měny.

* Nejsou exportéři naivní, když si myslí, že zafixováním koruny k euru se zlepší jejich postavení na trhu?
Tvrzení, že zafixováním kurzu se jednou provždy zafixuje i konkurenceschopnost české ekonomiky, je opět další mýtus. Konvergence cenové hladiny pouze nepoběží prostřednictvím kurzového kanálu, ale spíše přes vyšší růst cen a mezd. Podniky tedy budou řešit problém konkurenceschopnosti i nadále, jen se bude objevovat v jiných nákladových položkách, než je dnes zvykem. Jen na okraj: Rychlejší růst cen a mezd navíc po přijetí eura ovlivní i ty nákladové položky, které dnes podniky kupují v korunách, protože i do nich se budou vyšší ceny a mzdy nepřímo promítat. Snad si to všichni uvědomují.

* Někteří analytici vytýkají aktualizované strategii přistoupení České republiky k eurozóně absenci konkrétního popisu toho, co je třeba k přijetí eura udělat. Lze to chápat i tak, že euro zatím nechceme, a pak není třeba ani stanovovat nějaké kroky?
To bych neřekl, k přijetí eura jsme se již zavázali. Ale lze to chápat tak, že je potřeba vždy myslet na správné řazení kroků: nejprve domácí úkoly, pak euro. Nikoli opačně. A nikoli též nadále spoléhat na to, že samotné stanovení termínu něco zázračně „zařídí“, nebude-li existovat domácí poptávka po změnách.

* Švédsko, Británie, Dánsko mají výjimku z přijetí eura, mohli bychom i my například jako Švédové vyhlásit referendum a odsouhlasit si, že jednu z podmínek přijetí eura nesplníme a budeme dál platit korunou?
Otázku referenda k euru nechám rád na volených zástupcích lidu. Faktem ovšem je, že Švédsko výjimku na zavedení eura nemá. Tu má pouze Dánsko a Velká Británie. Švédové si prostě odhlasovali, že dále chtějí švédskou korunu a do eurozóny nevstoupili. Čili technicky je zřejmě v EU možné ledacos.

* Není chybou, že široká veřejnost chápe přijetí eura jako vysoce odborné téma? Vždyť jde především o politické rozhodnutí.
Vůbec si nemyslím, že to veřejnost takto vnímá. Naopak se mi zdá, že skoro každý člověk má nějaký názor na to, zda chce platit spíš korunou či eurem, a že je to tedy diskuze bytostně veřejná se vším všudy. Do diskuze o euru tedy také zasahují a budou zasahovat nejen argumenty ekonomické, ale též romantické či psychologické, které znějí u každé veřejné debaty. Nicméně euro má primárně rozměr ekonomický, proto se k němu též vyjadřují ekonomové a výrazně i centrální banka, která plní roli jakéhosi ekonomického poradce vlády.

* Centrální banka je v této diskuzi tak trochu v konfliktu zájmů, že?
Tento argument bude asi padat vždy, ale já bych ho nepřeceňoval. Zaprvé, ČNB o vstupu do eurozóny nerozhodne, to učiní vláda. Zadruhé, přijetím eura se toho na mnoha funkcích centrální banky zase až tolik nezmění. Činnosti, jako je regulace finančního trhu, platební styk, starost o oběh hotových peněz, statistika a podobně, ty poběží dál. Stejně jako určité ekonomické
analýzy.